Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Zagadki

czwartek, 24 listopada 2011

Oli "kwiatek" wypuścił nowe listki.

Co to za roślina?

Kto odgadnie?

.............................................................................................................................

Oto odpowiedź:

EUPHORBIA LACTEA 'CRISTATA'

Pielęgnacja kaktusów oraz sukulentów

Kaktusy i inne sukulenty (rośliny gromadzące w tkankach wodę) są przystosowane do długich okresów suszy i silnego nasłonecznienia.

Podlewać je należy umiarkowanie, miękką wodą z przerwami - średnio 1 raz na tydzień od wiosny do jesieni. Zimą lub w okresie złej pogody ograniczamy podlewanie do minimum (np 1 raz w miesiącu), a w chłodniejszym pomieszczeniu (5-15 C) nie podlewamy wcale.

Podłoże powinno mieć luźną strukturę - zawierać dodatek, np. grubego żwiru i odczyn lekko kwaśny, co daje dodatek torfu.

Przesadzamy kaktusy do trochę większej doniczki dopiero gdy ne mieszczą się w starej. Wszystkie rosną dobrze posadzone do wspólnego naczynia.


Ogólne zasady pielęgnacji to:


1. Podlewamy tylko po całkowitym wyschnięciu podłoża.

2. Od wiosny do jesieni maksymalnie słoneczne stanowisko, zimą utrzymujemy w chłodnym miejscu bez podlewania.

00:16, vlodo-bart , Zagadki
Link Komentarze (4) »
środa, 10 sierpnia 2011

Co to za roślina?

TAK JEST. TO LIATRA !!!

Prawidłową odpowiedź komu zapisać? Może Ewie?

Opis:

Bardzo oryginalna roślina z niespotykanymi kwiatami. Podłużne kłosy rozkwitają inaczej niż u innych roślin czyli od góry do dołu. Osiąga wysokość 50-75cm. Ciemnozielone liście tworzą zwarte kępy. Liście proste, dorastają do 30cm, intensywnie zielone. Główki kwiatowe zebrane w kwiatostany w kształcie kolb. Kwiaty w kwiatostanach rozkwitają od góry do dołu i są bardzo lubiane przez motyle. Najbardzej znane odmiany to: Liatra kłosowa "Kobold" - zwarta, o fioletowych kwiatach, dorasta do 30cm. Liatra kłosowa "Floristan violet" o jasnych fioletowych kwiatach oraz "Floristan weiss" o kwiatach białych dorastają do 100cm.

Uprawa:

Potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej oraz słonecznego stanowiska, niezbyt wilgotnego. Gleba bogata w składniki pokarmowe. Liatra kłosowa pięknie kwitnie jak jest nawożona na wiosnę. Rozmnażanie wiosną przez podział rośliny lub wysiew nasion.

Zastosowanie:

Świetnie komponuje się z lawendą, trawami i różami. Ze względu na swój egzotyczny urok idealnie nadaje się do wszystkich ogrodów egzotycznych. Doskonale prezentuje się w towarzystwie pysznogłówki, astra gawędki, dzwonków lub szarych liści bylin zadarniających.

Kwitnienie:

Zakwita w lipcu i kwitnie do końca września.

Uwagi:

Popularna jako kwiat ciety i dekoracyjna roślina pojemnikowa.

 

http://www.swiatkwiatow.pl

11:10, vlodo-bart , Zagadki
Link Komentarze (1) »