Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Ruda Śląska

niedziela, 03 listopada 2013

NaszeMiasto.pl

Wysypisko śmieci w Kochłowicach przy ul. Świętochłowickiej to wieloletni problem, a dziś prawdziwy skandal - tak komentują rudzianie. Kierowcy dostawczaka na tablicach z Chorzowa wyrzucili tu ostatnio m.in. przeterminowane lody, ciastka, cukierki itd. Zgłoszenie otrzymali strażnicy. Zajmie się nim sąd.

Wysypisko śmieci w Kochłowicach

Wysypisko śmieci w Kochłowicach

Wysypisko śmieci w Kochłowicach

Wysypisko śmieci w Kochłowicach

                                                                                       Straż Miejska w Rudzie Śląskiej

poniedziałek, 25 lutego 2013

 Oświetlenie w Inteligentnym Domu

Grupa pasjonatów przygotowała publikację poświęconą historii synagogi w Rudzie Śląskiej. - Zarówno sam obiekt, jak i społeczność żydowska w mieście do tej pory  tkwiły w zapomnieniu - mówi historyk Dariusz Walerjański, jeden z autorów  książki.

Fragment z pocztówki z 1898 r.

Do tej pory o synagodze wiadomo było niewiele: obiekt zniszczyli w 1939 r.  naziści, znana była tylko jedna jego fotografia. Niewiele więcej można było  powiedzieć o historii Żydów, którzy mieszkali w Rudzie Śląskiej. - Teraz wiemy, że tamtejsza gmina stanowiła filię gminy żydowskiej z Królewskiej Huty,  posiadała szkołę żydowską, synagogę, łaźnię, ale nie miała własnego cmentarza.  Zmarli chowani byli w Zabrzu i Bytomiu.  Gmina również nie posiadała własnego rabina - wylicza Walerjański. Sama filia  gminy powstała w 1862 r., choć dzieje Żydów na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej  sięgają połowy XVIII w. - Warto wspomnieć, że to dzięki Żydom już w XVIII w.  przybył na rudzką ziemię, a dokładnie do Orzegowa sam Goethe zwiedzając tutejszą kopalnię Król Dawid - dodaje historyk. W 1891 r. w Rudzie mieszkało 436 Żydów, a  spośród nich największą grupę stanowili ci, którzy zamieszkiwali obszar  ówczesnej parafii wireckiej, bo w liczbie 185 dusz. Po prawie czterech latach  usilnych starań, w 1862 r. udało się utworzyć w Wirku samodzielną filię gminy żydowskiej, oficjalnie nazwaną "Filial-Synagogen-Gemeinde Antonienhütte", z  prawem do odprawiania kultu religijnego.

        Najstarszy widok  synagogi pochodzi z maja 1898 r. Na podstawie zachowanych fotografii, które  udało się zgromadzić autorom, można dziś opisać synagogę pod względem  architektonicznym. Została wybudowana w stylu neogotycko-romanizującym,  określanym w tym czasie jako symbol asymilacji niemieckich Żydów.

        Autorzy - Sebastian Brudys, Robert  Brzostowski, Jan Kołodziej, Przemysław Norpalik, Barbara i Adam Podgórscy oraz  Walerjański nad publikacją społecznie pracowali przez rok. Promocja książki  odbędzie się 27 lutego o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul.  Dąbrowskiego w Rudzie Śląskiej.

wtorek, 22 stycznia 2013

DziennikZachodni.pl - wiadomości Śląsk, wiadomości ze Śląska

Trwa obowiązkowy przegląd techniczny jednej z niecek basenowych w strefie rekreacji Aquadromu w Rudzie Śląskiej-Halembie. Musicie nastawić się na przerwy w korzystaniu z niektórych atrakcji 

Utrudnienia w Aquadromie w Rudzie Śląskiej. Trwa przegląd techniczny

Przegląd prowadzony jest w jednej z niecek basenowych, w której znajdują się atrakcje Mokry Bąbel oraz Sztorm Wielki.

Jak informuje Aquadromu na swoim fanpage'u na portalu facebook: - W związku z tym mogą wystąpić czasowe lub trwałe ograniczenia w funkcjonowaniu tychże atrakcji.

Wejście do kontrolowanej niecki basenowej i pływanie w pobliżu wyłączonych atrakcji jest jednak możliwe. W przypadku pełnego unieruchomienia Sztormu Wielkiego i Mokrego Bąbla, w całej niecce basenowej zostaną włączone dodatkowe masaże wodne.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Dziennik Zachodni                                                                      Joanna Oreł

Bajtel zatoka, rwąca rzeka Chebzie Pętla, zjeżdżalnie Wirek i Ruda Śliska - to niektóre z atrakcji, które znajdą się w Aquadromie, a których nazwy nawiązują do śląskiej godki i symbolicznych miejsc w Rudzie Śląskiej 

Aquadrom w Rudzie Śl.: Najpiękniejszy park wodny w Polsce? [ZOBACZ I OCEŃ]

Aquadrom w Rudzie Śl.: Najpiękniejszy park wodny w Polsce? [ZOBACZ I OCEŃ]
 
Aquadrom w Rudzie Śl.: Najpiękniejszy park wodny w Polsce? [ZOBACZ I OCEŃ]
 
Aquadrom w Rudzie Śl.: Najpiękniejszy park wodny w Polsce? [ZOBACZ I OCEŃ]
 
Aquadrom w Rudzie Śl.: Najpiękniejszy park wodny w Polsce? [ZOBACZ I OCEŃ]

Aquadrom w Rudzie Śląskiej

(© MAT. Pras UM Ruda Śl.)

Aquadrom w Rudzie Śląskiej W rudzkim Aquadromie jest jedenaście basenów, sześć zjeżdżalni, tuba dla płetwonurków i trzy strefy - rekreacji, sportu i saunarium.

W jednym momencie z atrakcji aquaparku może korzystać ok. 1300 osób.

Tak być może być już w sobotę, 8 grudnia, bo właśnie tego dnia - w samo południe - otwarty zostanie Aquadrom w Rudzie Śląskiej-Halembie.

W pierwszej ze stref, czyli strefie rekreacji znajdują się baseny, w tym m.in. jedna z największych atrakcji - basen z falą "kulową" i pneumatycznym "mokrym bąblem".

Kolejna strefa, czyli sportu to: 25-metrowy basen sportowy oraz basen z ruchomym dnem. Znajduje się tutaj również specjalna tuba dla płetwonurków.

Jest też saunarium i m.in. ścieżka zmysłów, z których będą mogły korzystać osoby pełnoletnie.

- Osoby, które mają ochotę tylko i wyłącznie popływać, będą płacić bilet za korzystanie z dużego basenu, a nie ze wszystkich atrakcji Aquadromu - podkreśla Ryszard Karoń, prezes Aquadromu.

W sobotę jednak zostanie otwarta tylko część (większa) Aquadromu. W stanie surowym jest jeszcze strefa, w której znajdą się m.in. korty do squasha. Kiedy z niej skorzystamy?

- Najpewniej w drugiej połowie przyszłego roku - zapowiada prezes Karoń.

Jadąc autostradą A4 gliwiczanie i katowiczanie do Aquadromu dojadą w 15 minut. Z kolei osoby jadące z Sosnowca, Zabrza i Chorzowa są w stanie dotrzeć do rudzkiego parku wodnego w 20 minut.

Budowa Aquadromu kosztowała 119 mln złotych. Obiekt w całości został wybudowany z pieniędzy pochodzących z kredytu, który poręczył rudzki samorząd. Kredyt ma zostać spłacony do 2035 roku.

Cennik

Od poniedziałku do piątku bilety będą kosztowały 10 lub 13 zł za godz. (w zależności od godzin), natomiast za cały dzień pobytu w Aquadromie zapłacimy 30 zł. Basen sportowy to 6 zł za godz. w godzinach od 6 do 9.

Natomiast w weekendy koszt jednej godziny w Aquadromie będzie wynosił 20 zł, za 2 godziny zapłacimy 30 zł, a za 3 godziny - 40 zł.

W sobotę i niedzielę bilet całodniowy wyniesie nas 50 zł. Przygotowano również promocje dla poszczególnych grup osób.

Powyższy cennik dotyczy wstępu do strefy rekreacji i sportu. Natomiast, jeżeli chodzi o saunarium to od poniedziałku do piątku wstęp będzie kosztował od 25 zł za godzinę do 45 zł za trzy godziny, zaś za bilety całodniowy zapłacimy 50 zł.

W weekendy cena biletów do strefy saunarium będą zaczynały się od 30 zł.

czwartek, 25 października 2012

Moje Miasto

Powstający na Halembie aquapark to więcej niż zwykły basen z atrakcjami w postaci rur i jacuzzi.

Określenie Aquadrom,  bo tak nazywa się obiekt, nie jest przypadkowe, ponieważ mamy do czynienia z nowym typem obiektu, którego oferta wykracza daleko poza funkcje typowych parków wodnych.Mają w nim powstać dwie rozbudowane strefy: sucha i mokra. 

Na strefę mokrą składać się będą wszelkiego rodzaju baseny kąpielowe ze zróżnicowaną temperaturą wody oraz zjeżdżalnie, fontanny, gejzery, bicze wodne oraz basen dedykowany rodzicom z dziećmi. W tej strefie również znajdować się będzie wspomniana tuba dla nurków głęboka na 7 metrów i szeroka na 6 metrów oraz basen z ruchomym dnem, które będzie można dostosować w zależności od odbywających się tam zajęć.

W części suchej znajdować się będzie przede wszystkim rozbudowana strefa fitness, siłownia, 3 korty do gry w squasha i sale do zajęć grupowych – tanecznych i aerobowych. Do dyspozycji będzie również rozległe Saunarium

Otwarcie multipleksu było przewidywane na 1 września, jednak data ta uległa przesunięciu na 30 września, co i tak nie jest jeszcze ostatecznym terminem.

- Data 30 września to termin wskazany przez naszego Generalnego Wykonawcę, czyli firmę Polimex-Mostostal. Jak jednak podkreślamy, nie chcemy podawać oficjalnego terminu. Wynika to przede wszystkim z obiektywnych problemów branży budowlanej w kraju, o których słyszymy już od kilku miesięcy. Nie chcemy rzucać słów na wiatr, dlatego prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości – mówi Dorota Wójcik z biura prasowego Spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej.

Niektórzy mieszkańcy mają jednak wątpliwości co do atrakcyjności Aquadromu, głównie ze względu na cenę. Obawiają się, że z tak dużym obiektem, w parze będzie szła również wysoka cena.

Biuro prasowe jednak uspokaja. - To, co możemy zdradzić to fakt iż ceny będą konkurencyjne w stosunku do tych znanych z innych obiektów podobnego typu,. Naszym gościom zaproponujemy różnorodne formy biletów – pojedynczych, grupowych, dziennych czy karnetowych. Tak, aby mogli wybrać najbardziej atrakcyjną dla siebie formułę – tłumaczy Dorota Wójcik.

Czy tak będzie? Miejmy nadzieję, że będziemy się mogli przekonać na własnej skórze już 30 września. Tymczasem w galerii można zobaczyć kilka zdjęć z postępującej budowy. Jeśli chcecie również podejrzeć, co na tym terenie dzieje się właśnie w tej chwili, jest to możliwe dzięki stronie www.aquadrom.pl, na której zobaczycie na żywo obraz z kamery na terenie placu.
środa, 19 września 2012

 Moje Miasto

Powstający na Halembie aquapark to więcej niż zwykły basen z atrakcjami w postaci rur i jacuzzi.

Określenie Aquadrom,  bo tak nazywa się obiekt, nie jest przypadkowe, ponieważ mamy do czynienia z nowym typem obiektu, którego oferta wykracza daleko poza funkcje typowych parków wodnych.Mają w nim powstać dwie rozbudowane strefy: sucha i mokra. 

Na strefę mokrą składać się będą wszelkiego rodzaju baseny kąpielowe ze zróżnicowaną temperaturą wody oraz zjeżdżalnie, fontanny, gejzery, bicze wodne oraz basen dedykowany rodzicom z dziećmi. W tej strefie również znajdować się będzie wspomniana tuba dla nurków głęboka na 7 metrów i szeroka na 6 metrów oraz basen z ruchomym dnem, które będzie można dostosować w zależności od odbywających się tam zajęć.

W części suchej znajdować się będzie przede wszystkim rozbudowana strefa fitness, siłownia, 3 korty do gry w squasha i sale do zajęć grupowych – tanecznych i aerobowych. Do dyspozycji będzie również rozległe Saunarium

Otwarcie multipleksu było przewidywane na 1 września, jednak data ta uległa przesunięciu na 30 września, co i tak nie jest jeszcze ostatecznym terminem.
 


- Data 30 września to termin wskazany przez naszego Generalnego Wykonawcę, czyli firmę Polimex-Mostostal. Jak jednak podkreślamy, nie chcemy podawać oficjalnego terminu. Wynika to przede wszystkim z obiektywnych problemów branży budowlanej w kraju, o których słyszymy już od kilku miesięcy. Nie chcemy rzucać słów na wiatr, dlatego prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości – mówi Dorota Wójcik z biura prasowego Spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej.

Niektórzy mieszkańcy mają jednak wątpliwości co do atrakcyjności Aquadromu, głównie ze względu na cenę. Obawiają się, że z tak dużym obiektem, w parze będzie szła również wysoka cena.

Biuro prasowe jednak uspokaja. - To, co możemy zdradzić to fakt iż ceny będą konkurencyjne w stosunku do tych znanych z innych obiektów podobnego typu,. Naszym gościom zaproponujemy różnorodne formy biletów – pojedynczych, grupowych, dziennych czy karnetowych. Tak, aby mogli wybrać najbardziej atrakcyjną dla siebie formułę – tłumaczy Dorota Wójcik.

Czy tak będzie? Miejmy nadzieję, że będziemy się mogli przekonać na własnej skórze już 30 września. Tymczasem w galerii można zobaczyć kilka zdjęć z postępującej budowy. Jeśli chcecie również podejrzeć, co na tym terenie dzieje się właśnie w tej chwili, jest to możliwe dzięki stronie www.aquadrom.pl, na której zobaczycie na żywo obraz z kamery na terenie placu.
wtorek, 31 lipca 2012
Niezwykłe rondo
materiały prasowe

Od niedawna znane nam wszystkim symbole górniczej tradycji miasta witają przyjezdnych na jednym z rudzkich rond. Odnowione, wymalowane górują nad przejeżdżającymi samochodami, zwracając uwagę gości, jak i samych mieszkańców.

Powstałe w ubiegłym roku rondo, usytuowane przy zbiegu ulic Halembskiej i 1 Maja, w dzielnicy Halemba w końcu doczekało się godnego ozdobnika. Mowa o dwóch wagonikach, pierwotnie przeznaczanych do przewozu urobku kopalnianego - aktualnie - wypełnionych barwnymi kwiatami ozdobnymi. - Ruda Śląska od lat wspiera wszelkie przejawy aktywności promującej wartości reprezentowane przez mieszkańców. Staramy się wychodzić naprzeciw zmianom, zachowując jednocześnie naszą kulturową tożsamość. Tego typu elementy, charakterystyczne dla regionu są wręcz pożądane - mówi Renata Młynarczuk, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Wagoniki, z których każdy ma pojemności 1100l wraz z elementami torowiska stanowią dar Kopalni Halemba-Wirek. Rondo o powierzchni 182 m? najpierw oczyszczono, a następnie obsadzono roślinami jednorocznymi, odpornymi na zmienne warunki pogodowe. I choć na końcowy efekt trzeba będzie jeszcze poczekać, już teraz można podziwiać zalążki kompozycji kwiatowej. Ogólny koszt inwestycji wyniósł 18 tys. zł. - Wykreowana w luźnej atmosferze idea wykorzystania śląskiego akcentu przy zagospodarowaniu ronda, stała się podstawą owocnej współpracy z kopalnią. Dzięki zaangażowaniu władz kopalni i naszego miasta możemy cieszyć wzrok estetyczną kompozycją. Zainspirowało nas to też do nowych pomysłów, które chcielibyśmy wspólnie zrealizować - mówi Piotr Janik, naczelnik wydziału inwestycji, a zarazem inicjator nowej dekoracji ronda.

Element górniczy zdobiący skrzyżowanie to nowość, władze miasta zapowiadają, że na tym nie koniec. Najprawdopodobniej tego typu przedsięwzięcia na stałe zagoszczą w miejskich planach rozwoju infrastruktury drogowej.

Na terenie miasta usytuowanych jest osiem rond. W 2008 rudzianie mogli zaproponować nazwę dla części z nich. Radni nadając później nazwy poszczególnym rondom brali pod uwagę wyniki przeprowadzonych wtedy konsultacji.

materiały prasowe

środa, 21 marca 2012
      tg
 
Wizualizacja aquaparku w Rudzie Śląskiej
Materiały prasowe Wizualizacja aquaparku w Rudzie Śląskiej

Park wodny w Rudzie Śląskiej będzie nazywał się... Aquadrom. Otwarcie 1 września. Mają być superbaseny i specjalna tuba dla płetwonurków o głębokości 7 metrów.

Otwieramy nowy rozdział historii tego miejsca. Od dzisiaj o tym obiekcie mówimy nie jak o parku wodnym, ale Aquadromie. Nazwa zawiera wszystkie atrakcje, które znajdą się pod dachem - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Dodała, że choć park nie będzie nazywał się Oti na cześć Otylii Jędrzęjczak, jak pierwotnie planowano, to miejsce dla Oti znajdzie się w naszym Aquadromie - zapewniła Grażyna Dziedzic.
Nie chciała jednak zdradzić szczegółów.

Kompleks, który otwarty zostanie 1 września, ma być nie tylko basenem, ale nowoczesnym multipleksem sportowo-rekreacyjnym. Wewnątrz znajdą się m.in. basen z ruchomym dnem oraz
ruchoma tuba dla płetwonurków o głębokości 7 metrów. Będą także: zjeżdżalnie, fontanny, gejzery, bicze wodne czy specjalny basen dla rodziców z dziećmi. W tzw. strefie suchej znajdą się siłownia, m.in. 3 korty do gry w squasha i sale do zajęć grupowych.
poniedziałek, 12 marca 2012

Oto kilka zdjęć miejsca pożaru w kopalni "Bielszowice".

kto poznaje to wie.

Dziękuję Zbyszkowi za zdjęcia.

czwartek, 23 lutego 2012
 
Budowa aquaparku w Rudzie Śląskiej
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta Budowa aquaparku w Rudzie Śląskiej

Rudzki aquapark szuka 130 pracowników. Zgłoszenia można wysyłać jeszcze przez dwa tygodnie.
 
Zarządcy parku wodnego w Rudzie Śląskiej szukają pracowników na wszystkie stanowiska. - Potrzebujemy pracowników administracyjnych, ratowników, instruktorów fitness, pracowników zaplecza technicznego. Razem 130 osób, choć nie wszystkie stanowiska, to praca w pełnym wymiarze godzin. Aplikacje można wysyłać za pomocą formularza na naszej stronie internetowej jeszcze przez dwa tygodnie - mówi Sławomir Kamiński, wiceprezes zarządu spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej.

Budowniczowie parku właśnie przygotowują się do zadaszenia obiektu. Inwestycja, która będzie kosztował 119 mln zł, ma się zakończyć w pierwszej połowie 2012 roku.
piątek, 26 listopada 2010
Milena Nykiel

Przez wizjer z teflonowej folii będzie można opalać się przez cały rok, w basenie ze sztucznymi falami poczuć się jak nad morzem, a w lagunie z gejzerami jak w tropikach. To wszystko w Rudzie Śląskiej za 82 mln zł.

Wizualizacja aquaparku w Rudzie Śląskiej
 
 
Wizualizacja aquaparku w Rudzie Śląskiej
fot. materiały prasowe
Wizualizacja aquaparku w Rudzie Śląskiej
 
 
Czterohektarowa działka przy ulicy Kłodnickiej w Rudzie Śląskiej Halembie stała się wielkim placem budowy. Cały obiekt o łącznej powierzchni luster wody 1,5 tys. m kw. gotowy będzie pod koniec przyszłego roku.

Sławomir Kamiński, wiceprezes spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej, odpowiedzialnej za budowę obiektu, zapewnia, że inwestycja jest rewolucyjna. - Za sprawą rozwiązań, których nie znajdziemy w żadnym aquaparku działającym już w naszym województwie - mówi. Czym zaskoczy mieszkańców rudzki akwen? - Na przykład basenem edukacyjnym z ruchomym dnem pozwalającym na dopasowanie głębokości wody do wzrostu dziecka, laguną z gejzerami, strefą brodzików z cieplejszą wodą dla maluchów i ich rodziców - wylicza Kamiński.
 
Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji duży basen oraz nieckę z urządzeniem tworzącym fale i tzw. rwącą rzekę. Przez cały rok będzie można także pływać w ciepłej wodzie w basenie zewnętrznym. Nie zabraknie jacuzzi i powodujących przypływ adrenaliny stromych zjeżdżalni. Przewidziana jest też kąpiel słoneczna. - Zamiast tradycyjnego dachu zdecydowaliśmy się na duże okno ze specjalnej teflonowej folii, która przepuszcza promienie UV - zdradza Kamiński. Powstaną również sauny, sale fitness i pokoje relaksujących masaży. Kompleks uzupełni jeszcze strefa gastronomiczna.

Na wszystkie atrakcje spółka z poręczeniem miasta zaciągnęła kredyt w wysokości około 82 mln zł. - Inwestycja powstaje kilkanaście minut jazdy samochodem od największego w Polsce węzła autostradowego, czyli skrzyżowania autostrad A1 i A4. Liczymy, że dzięki takiej lokalizacji poza mieszkańcami odwiedzą nas także turyści - mówi Adam Nowak, rzecznik magistratu.

Ceny biletów mają być dostępne na każdą kieszeń, a inwestor poza kompleksem basenów promować będzie też inne rozrywki łącznie z organizowaniem imprez. Spółka otwarta jest na pomysły mieszkańców. Od wczoraj w pobliskiej hali sportowej MOSiR-u w Halembie rudzianie zobaczyć mogą wizualizacje aquaparku. Za pośrednictwem strony internetowej i profilu na Facebooku mogą zgłosić swoje pomysły, które inwestor rozważy.

 
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice