Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Załęże

niedziela, 06 lipca 2014

NaszeMiasto.pl

Baseny w Katowicach: Od 7 lipca czynny będzie niewielki basen przy ulicy Gliwickiej w Katowicach przy Młodzieżowym Domu Kultury. Kąpielisko jest o tyle nietypowe, że to jedyny obiekt w mieście, z którego korzystać można całkowicie bezpłatnie.

Baseny w Katowicach

Baseny w Katowicach

Baseny w Katowicach

Baseny w Katowicach - basen w Załężu

Basen w Załężu będzie czynny od 7 lipca do końca sierpnia między godziną 10. a 18. Wejście na mini - kąpielisko jest bezpłatne. Obiekt należy do Młodzieżowego Domu Kultury i znajduje się w jego sąsiedztwie, tuż przy ulicy Gliwickiej.

Basen jest niewielki, w sam raz dla szukających ochłody w ciepłe dni, za to popływać na dłuższym dystansie raczej się w nim nie uda.

22:27, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 lutego 2014

Dlaczego kilkaset metrów od centrum Katowic, od wspaniałego nowego dworca, przybysze wjeżdżający do miasta z zachodniej strony oglądają obraz nędzy i rozpaczy - dopytuje nasz Czytelnik. Na dowód, że pytanie nie jest bezzasadne załącza zdjęcia ze stacji kolejowej w Załężu.

Dworzec w Załężu

Dworzec w Załężu

Dworzec w Załężu

Dworzec w Załężu

Dworzec w Załężu

Dworzec w Załężu

Jestem mieszkańcem Załęża – zachodniej dzielnicy Katowic. Na załączonych zdjęciach efekt dzisiejszego porannego spaceru po tejże dzielnicy - napisał pan Zenon w niedzielę. Katowiczanin jest oburzony widokiem, jaki ukazał się jego oczom w okolicach stacji kolejowej w Załężu.

- Dlaczego tak się dzieje, że zaledwie kilkaset metrów od centrum Katowic i wspaniałego dworca, przybysze wjeżdżający koleją do naszego miasta od strony zachodniej oglądają widoki jak na załączonych zdjęciach, które są wątpliwą wizytówką Katowic? Czy władze naszego miasta i władze PKP zamierzają coś z tym zrobić? A może po prostu czekają, aż złomiarze rozbiorą wstydliwą ruinę i problem sam się rozwiąże - pyta oburzony. 

19:31, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 września 2013

Oświetlenie w Inteligentnym Domu

CH "Załęże" powstało w wybudowanej nieco ponad dwa  lata temu hali przy ul. Bocheńskiego

Projekt centrum handlowego na Załężu

Projekt centrum handlowego na Załężu (AiM)

Właścicielem budynku jest krakowska spółka NRC, która powiększyła już istniejący  budynek. Projekt rozbudowy przygotowała siemianowicka pracownia architektoniczna  AiM.

Centrum ma około 13 tys. m kw. powierzchni i 700 miejsc na trzypoziomowym parkingu. Będzie tu działać stu lokali handlowych i usługowych, a także duże centrum fitness  (2,5 tys. m kw.). Otwarcie zaplanowano na 28 września.


19:25, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 lipca 2013

NaszeMiasto.pl

Czynne są już trzy odkryte baseny w Katowicach: Bugla, Rolna i basen w Załężu. Kolejnego nie będzie, bo Zadole w tym roku pozostanie zamknięte. Za to w Załężu kąpać się można bezpłatnie

Baseny w Katowicach - basen w Załężu

Baseny w Katowicach - basen w Załężu

Baseny w Katowicach - basen w Załężu

Baseny w Katowicach
Baseny w Katowicach - basen w Załężu
 
Baseny w Katowicach w tym sezonie czynne są trzy. Najdroższy jest basen Bugla - bilet kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł, dorośli o połowę taniej zapłacą po godz. 15. Na Rolnej wejściówki kosztują 7 zł i 3 zł. Za to na basenie w Załężu wstęp jest bezpłatny.

Basen znajduje się przy Młodzieżowym Domu Kultury, przy ulicy Gliwickiej. Czynny będzie codziennie od godz. 10. do 18. do końca sierpnia.
00:26, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 marca 2013

Moje Miasto

24 marca od godz. 12 ogromne zające zostaną ubrane w stylu vintage. Wszystko dla dzieciaków z Załęża.

Zające czekają na ubrania vintage

Autor: mat. prasowe

 

Już w niedzielę projektanci rozprują niepotrzebne ubrania, które przynosili Ślązacy do Silesia City Center. Projektanci stworzą z nich mini-kolekcje i ubiorą w nie 12 gigantycznych zajęcy. Dochód z licytacji tak wystylizowanych figur wielkanocnych wesprze Dom Aniołów Stróżów w organizacji letnich wakacji dla ponad 50-ciu podopiecznych.

Kto powiedział, że wielkanocny zajączek musi kicać z gołym ogonkiem? Nietypowe ubrania w rozmiarze XXL stworzy dla figur m.in. Łukasz Waszkiewicz, projektant mody, twórca Chouette Vintage. Waszkiewicz od lat specjalizuje się w redesignie, czyli tworzeniu nowych ubrań z ciuchów vintage. Zgodnie z tą zasadą powstaną także ubrania i dodatki dla "Stylowych zajęcy". Materiałem będą niepotrzebne t-shirty, dżinsy, koszule i sukienki, które projektant rozpruje i złączy na nowo, przeprojektowując.

- Redesign to mocny trend w modzie. Projektanci na całym świecie przerabiają ubrania vintage, wykorzystują powtórnie tkaniny, tworząc zupełnie nowe projekty. Podczas "Stylowych zajęcy" chcemy pokazać ten trend, chociaż w skali XXL. Zające potrzebują zdecydowanie więcej materiału - śmieje się Marta Drzewiecka, dyrektor marketingu Silesia City Center.

W projektowaniu ubrań Łukaszowi Waszkiewiczowi pomagać będą także Ewa Witczak, blogerka modowa i autorka jednego z popularniejszych blogów na Śląsku - StandUpFashion.com oraz studentka ASP Izabela Łęska. Każda z nich będzie musiała zaprojektować mini kolekcję dla trzech zajęcy. 

Wielkie ubieranie figur będzie miało miejsce 24 marca od godz. 12. Wtedy do zabawy będzie mógł przyłączyć się każdy. Na Placu Śląskim w Silesii powstanie olbrzymia pracownia krawiecka, w której dzieci pod okiem projektantów będą mogły z używanych materiałów stworzyć własne dodatki i ubrania dla figur. W niecodziennym projektowaniu pomagać będą m.in. podopieczni Domu Aniołów Stróżów.

To m.in. właśnie z myślą o nich Silesia organizuje tę akcję. Ubrane przez projektantów zające będzie mógł w zamian za darowiznę pieniężną zabrać do domu każdy. I chociaż nikt jeszcze nie wie, co wymyślą projektanci, część figur została już kupiona w ciemno. Cztery zające już są zarezerwowane. Jeden z nich trafi m.in. na Osiedle Dębowe Tarasy na tamtejszy plac zabaw.

Do wsparcia akcji namawia Monika Bajka ze Stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów w Katowicach-Załężu. - Jak co roku chcemy zabrać dzieci z bardzo trudnych rodzin, mające, na co dzień problemy w domu, żyjące w bardzo stresującym środowisku na letnie wakacje. I jak co roku potrzebne są na ten cel pieniądze. Tą akcją jesteśmy w stanie pokryć część wymaganej kwoty. Im więcej zajęcy trafi w ręce darczyńców, tym więcej dzieci będziemy w stanie wysłać na kolonie. Nasz cel to grupa ponad 50 dzieciaków - tłumaczy Bajka.

Zające można już rezerwować dla siebie dzwoniąc pod numer tel.  32 2517 533 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 32 2517 533 end_of_the_skype_highlighting  Cena wyjściowa jednej figury to 1000 zł. Organizatorzy dzięki akcji chcieliby zebrać minimum 12 tys. na rzecz Domu. - To kwota, która umożliwi nam organizację koloni, a tym samym pozwoli na wyjazd z Katowic bardzo dużej grupie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych w wieku od 5 do 10 lat, dla których nawet tydzień poza domem i zmiana otoczenia jest doskonałą terapią i odskocznią od napięcia, jakie im na co dzień towarzyszy - wyjaśnia Monika Bajka.

21:11, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
sobota, 09 marca 2013

NaszeMiasto.pl

66-letnia kobieta zginęła pod kołami hondy accord. Do zdarzenia doszło na ul. Gliwickiej.

Jak informuje policja, do wypadku doszło w piątek po 15.00 w Katowicach na ul. Gliwickiej/

Kierująca hondą accord potrąciła 66-letnia kobietę. W wyniku odniesionych obrażeń piesza zmarła.

Wstępne ustalenia wskazują, że katowiczanka wbiegła na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd.

Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z komendy w Katowicach.

23:24, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 stycznia 2013

NaszeMiasto.pl

Nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców osiedli Tysiąclecia, Witosa oraz w Załężu od rana nie ma ogrzewania w mieszkaniach. Wystąpiła awaria na sieci ciepłowniczej.

Jak informuje spółka Tauron Ciepło od godz. 6. ogrzewania nie ma w mieszkaniach przy ulicach: Krzywoustego, Mieszka I, Tysiąclecia, Kwiatkowskiego, Grabskiego, Barlickiego, Ossowskiego, Rataja, Gliwickiej, Skrzeka, Wiśniowej, Macieja, Pośpiecha, Janasa, Ondraszka, Zarębskiego, Zamułkowej, Wolnego, Klimczoka, Mościckiego, Witosa, Kossutha, Dulęby, Obroki, 18 – go Sierpnia, Bocheńskiego, Narutowicza i Bardowskiego.

Awaria sieci ma zostać usunięta do późnych godzin wieczornych.

13:30, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 listopada 2012

 NaszeMiasto.pl

Funkcjonariusze Ochrony Kolei i policjanci zatrzymali mężczyznę, który kradł śruby z torów. Może spędzić nawet osiem lat w więzieniu.

Funkcjonariusze Ochrony Kolei oraz policjanci z katowickiej siódemki zatrzymali mężczyznę, którzy posiadali przy sobie 100 śrub wykręconych z torowiska w rejonie Załęża. W wyniku dochodzenia wyszło na jaw, że mężczyzna zajmował się tym przez ponad dwa tygodnie.

Prawie codziennie wykręcał śruby z torowiska, wynosił je w plecaku i reklamówce, a następnie sprzedawał na skupie złomu. Podczas oględzin torowiska śledczy stwierdzili, że brakuje około 1000 śrub  wartych 2 tys. zł.

Policjantom udało się odzyskać prawie 300 skradzionych śrub. 50-letni chorzowianin usłyszał 4 zarzuty dotyczące kradzieży oraz zarzut uszkodzenia torowiska, w wyniku którego doszło do zakłócenia działania linii kolejowej. Grozi mu za to ośmioletni pobyt w więzieniu.

12:10, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 lutego 2012
       is
 
Projekt centrum handlowego na Załężu
AiM Projekt centrum handlowego na Załężu
Trwa budowa centrum handlowego w katowickim Załężu.
Obiekt zostanie dobudowany do istniejącej hali targowej przy ul. Bocheńskiego.
 
Projekt centrum handlowego na Załężu
 
AiM
Projekt centrum handlowego na Załężu
 
Hala targowa przy ul. Bocheńskiego powstała nieco ponad rok temu. Jego właścicielem jest krakowska spółka NRC. Firma zamierza rozszerzyć działalność w tym miejscu. Hala zostanie powiększona i przekształci się w normalnie funkcjonujące centrum handlowe. Budowa i rozmowy z najemcami już trwają.

- Standard istniejącej hali targowej zostanie podwyższony. Dodatkowo w nowej części będziemy mieli do wynajęcia 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowej - mówi Monika Obłój reprezentująca spółkę NRC. Rozbudowa jest wykonywana według projektu siemianowickiej pracowni architektonicznej AiM. Prace potrwają do sierpnia lub września.
20:59, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 stycznia 2012
                          jm
 
Na przetarg zostały wystawione tereny dawnej kopalni Kleofas. Podzielone na sześć działek, można razem kupić za ponad 10 mln zł.
 
Zamknięta kopalnia Kleofas
 
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Zamknięta kopalnia Kleofas
 
Chodzi razem o 34,5 tys. m kw. przy ul. Obroki, niedaleko centrum miasta. Na działkach wciąż stoją kopalniane budynki zakładu Kleofas, który został zamknięty 8 lat temu. Jedną z działek
można kupić razem budynkiem maszyny wyciągowej górniczego szybu. Cały teren został podzielony na 6 działek, bo przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń liczą, że w ten sposób łatwiej będzie znaleźć kupców na górniczy majątek.

Anna Zych, rzeczniczka SRK przypomina, że już wcześniej spółka próbowała znaleźć kupca na tereny podawnej kopalni. - Dwie mniejsze działki udało się już sprzedać. W czasie ostatniego lipcowego przetargu nie znalazł się żaden chętny. Dlatego teraz obniżyliśmy ceny, bo poprzednio według cen wywoławczych cały teren wyceniliśmy na 14 mln zł - przypomina Zych.
 
Licytacja terenów po dawnej kopalni odbędzie się 10 lutego.
23:34, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 czerwca 2011
pj
Wizualizacja Centrum Technologicznego firmy Yamazaki Mazak w Katowicach
Wizualizacja Centrum Technologicznego firmy Yamazaki Mazak w
Katowicach
 fot. Yamazaki Mazak
 
 

Yamazaki Mazak, największy światowy producent obrabiarek skrawających do
metalu, buduje w Katowicach Centrum Technologiczne

 

Wizualizacja Centrum Technologicznego firmy Yamazaki Mazak w Katowicach
 
 
Wizualizacja Centrum Technologicznego firmy Yamazaki Mazak w Katowicach
 
 
Firma obecna jest w mieście już od siedmiu lat. Otworzyła tu
wtedy swój polski oddział, w którym zatrudnia 21 osób w działach handlowym,
technologicznym i serwisowym. Wkrótce liczba pracowników wzrośnie za sprawą
budowy Centrum Technologicznego, której powstaje w Załężu tuż przy Drogowej
Trasy Średnicowej. Budynek powstaje naprzeciwko hipermarketu Auchan. Ma mieć
dwie kondygnacje i około 900 m kw. powierzchni: 400 m kw. w części biurowej i
500 m kw. w części wystawienniczej. Prace przy budowie mają się zakończyć w
grudniu.

Pracownicy Centrum będą zajmować się przede wszystkim
wprowadzaniem nowych technologii obróbki metalu oraz podnoszeniem kwalifikacji
polskich specjalistów.
 
Yamazaki Mazak istnieje od 1919 roku. Początkowo firma była
producentem maszyn tkackich. Potem rozpoczęła produkcję obrabiarek. Dziś
dostarcza je m.in. zespołowi Formuły 1 Vodafone McLaren Mercedes.

Źródło: Katowice.Gazeta.pl
23:41, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 stycznia 2011

24-letnia kobieta z objawami zaczadzenia, urazem głowy, brzucha oraz nogi trafiła do szpitala św. Barbary w Sosnowcu po tym, jak w jej mieszkaniu wybuchł pożar. Na miejsce błyskawicznie przyjechały trzy zastępy straży pożarnej, dzięki czemu szybko ugaszono ogień. Do pożaru doszło wczesnym rankiem na ul. Gliwickiej w Katowicach.

Powiększ zdjęcie
fot. TVS
- W jednym z pomieszczeń mieszkania na pierwszym piętrze doszło do zaprószenia ognia. Kobieta, która przybywała w tym mieszkaniu zdołała je opuścić przez okno przed naszym przyjazdem. Pogotowie przewiozło ją do szpitala. Pożar udało się szybko dogasić, a sytuacja została całkowicie opanowana - informuje st. kpt. Jacek Moś z Komendy Miejskiej PSP w Katowicach.
 
 
 
14:38, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 listopada 2010

Swoje 650 urodziny obchodzi dzisiaj Zalęże, jedna z najstarszych dzielnic Katowic.

 

Autor: Witold Stech - Archiwum MM

Historia założenie wsi Zalęże sięga XII wieku, 15 grudnia 1360 roku pojawiła się najstarsza informacja na temat wsi. Dokument potwierdzał Ottonowi Pileckiemu własność wsi (oprócz Załęża również Jaźwic, Bogucic i Mysłowic, które wtedy były miastem), wydał go książę opawsko-raciborski Mikołaj. W 1924 roku 17 tysięczna gmina Załęże została przyłączona do Katowic.

Mieszkańcy Załęża mają zatem powody do świętowania. Obchody rozpoczynają się dzisiaj o godzinie 15.00 uroczystą mszą świętą w Parafii świętego Józefa. Następnie zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa.

Dalsza część uroczystości odbędzie się w auli WSZiJO (dawne kino Apollo). Tam będzie można wysłuchać dwóch wykładów z historii powstania Załęża, wygłoszą je doktorzy: Jerzy Gorzelik i Antoni Steuer. Dzisiejsze obchody uwieńczy koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Tysiąclatki".

W czwartek obchody przeniosą się do Miejskiej Biblioteki Publicznej (filia nr 3). Tam organizatorzy na początek (o godzinie 14.00) przygotowali prezentacje multimedialną "Czy znasz swoją dzielnicę?". Dalej prezentować się będzie młodzież, widzowie będą mogli zobaczyć musical w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej nr 20 i spektakl Teatru Młodzieży Gimnazjalnej. Finałem imprezy będzie spotkanie z Danutą Lubiną-Trzcipińską "Śląsk jak Ameryka".
12:55, vlodo-bart , Załęże
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 marca 2010
Iwona Sobczyk
 
Katowice Załęże. Prywatny szpital spółki Avimed. Blask odzyskała już reprezentacyjna klatka schodowa dworku
Katowice Załęże. Prywatny szpital spółki Avimed. Blask odzyskała już reprezentacyjna klatka schodowa dworku
 Fot. Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta

Do zabytkowego dworku w katowickim Załężu wprowadził się prywatny szpital. Jeden z najładniejszych budynków dzielnicy przez lata podupadał, teraz ma szansę odzyskać dawny splendor.

Dworek zbudowano w 1886 roku. Koncern Giesche uruchamiał właśnie po przerwie przejętą niedawno kopalnię Kleofas. Do pobliskiego otoczonego parkiem dworku wprowadził się Fryderyk Bernhardi, ówczesny generalny dyrektor firmy, poprzednik Antona Uthemanna. Budynek kilkakrotnie był przebudowywany, między innymi według projektu słynnego architektonicznego duetu Emila i Georga Zillmannów.

Po II wojnie światowej zaadaptowany na przychodnię neoklasycystyczny pałacyk zaczął podupadać. Trzy lata temu kupiła go medyczna spółka Avimed, która postanowiła otworzyć tu szpital. - Właściciele spółki są wielbicielami zabytków. Jeśli można przywrócić świetność budynkowi odgrywającemu pewną rolę w historii miasta, adaptując go do nowych funkcji, to czemu nie? - mówi doktor Mariusz Zawal, dyrektor szpitala.

Efekty prowadzonego tu cały czas remontu widać na razie w środku budynku. Spółka kupiła zabytek bardzo poważnie zaniedbany. Zacząć trzeba było od osuszenia fundamentów. Zawilgocone tynki, przegniłe drewniane stropy, dziurawy dach, posadzki i stolarka okienna nie nadawały się do remontu. Trzeba je było wymieniać. Elementy świadczące o wartości budynku potraktowano z dużą pieczołowitością. W okna wstawiono drewnianą stolarkę o formach naśladujących oryginalne. Do remontu dołożył się wojewódzki konserwator zabytków.Blask odzyskała już reprezentacyjna klatka schodowa dworku. Po wojnie bogato rzeźbione balustrady schodów i dębowe okładziny ścian zamalowano olejną farbą. Grubą jej warstwą pokryto nawet rzeźbiony w drewnie herb rodu von Giesche umieszczony nad drzwiami w holu. Teraz wszystkie te elementy wyglądają jak nowe. Całości dopełnia wielki żyrandol z drewna i kryształu. Ten, który wisiał w holu oryginalnie, nie zachował się. Firma kupiła podobny, również pochodzący z końca XIX wieku.

Dla pacjentów i personelu zbudowano nową klatkę schodową i windę. W zaadaptowanej piwnicy umieszczono pracownię rentgenowską, na parterze przychodnie, wyżej sale operacyjne, a na poddaszu pokoje dla pacjentów.

Zabytkowa klatka schodowa została wyłączona z normalnego użytkowania. - To ma być ozdoba wnętrza. Liczymy na to, że budynek będzie pełnił nie tylko funkcje medyczne, ale będzie także w miarę możliwości atrakcją dla wielbicieli zabytków - mówi Zawal.

Wiosną rozpoczną się prace w otoczeniu dworku. W planach jest odrestaurowanie fontanny przed budynkiem. Poprzedni właściciele zasypali ją ziemią. - Odkopiemy ją i jeśli to tylko będzie możliwe, uruchomimy - zapewnia dyrektor szpitala. Odnowiony zostać ma też okalający dworek park. Spółka zamierza go ogrodzić.

Do wyremontowania jest też elewacja zewnętrzna. Właściciele dworku złożyli już wniosek o dofinansowanie remontu do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

21:10, vlodo-bart , Załęże
Link Komentarze (2) »