Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

DLA KIEROWCÓW

poniedziałek, 30 listopada 2015

Znalezione obrazy dla zapytania mzuim chorzów obrazy

 

 
W związku z powyższym:
1. przywrócony został dwukierunkowy ruch pojazdów na niżej opisanych odcinkach ulic:
  • ciąg ul. Katowickiej na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Moniuszki i ul. Rynek (rejon budynku przy ul. Katowickiej 105),
  • ciąg ul. Rynek na odcinku pomiędzy ulicami Katowicką i Pocztową,
  • ciąg ul. Pocztowej na odcinku pomiędzy ulicami Rynek i Moniuszki,
2. dopuszczony został ruch pojazdów z estakady w  ciągu ul. Katowickiej (kierunek do Bytomia) w kierunku m. in. ul. Rynek i Pocztowej,
3. zamknięty został przejazd pod estakadą pomiędzy ulicami Pocztową i Faski,
4. zamknięty został wyjazd z ciągu ul. Rynek (przy budynku Urzędu Miasta) w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki,
5. wprowadzony został ruch jednokierunkowy w ciągu ul. Rynek na odcinku od rejonu wyjazdu z parkingu “Pod estakadą” (przy “Cafe Milano”) w kierunku ul. Powstańców.
 
Dojazd do ul. Rynek (w rejonie Urzędu Miasta), Faski i Wolności (na odcinku pomiędzy ulicami Faski i Dworcową) odbywa się z kierunku ul. Pocztowej wjazdem zlokalizowanym w rejonie budynku Poczty. Wyjazd ul. Rynek (w rejonie Urzędu Miasta) oraz Faski prowadzony jest ww. zjazdem do ul. Pocztowej.
Na czas realizacji ww. etapu robót wyznaczone zostały objazdy:
  • z kierunku ul. Katowickiej (estakada, z kierunku Bytomia) w kierunku ul. Powstańców: ul. Katowicka - ul. Szopena - pl. Matejki - ul. Kopernika - ul. Zjednoczenia - ul. Powstańców,
  • z kierunku ul. Powstańców w kierunku ul. Kościuszki, Rynek, Pocztowej, Faski, Urzędu Miasta: ul. Powstańców - ul. Sobieskiego - ul. Dąbrowskiego - ul. Bogedaina - ul. Kościuszki - ul. Moniuszki - ul. Rynek.
Wprowadzone zostały zmiany w trasach przejazdów autobusów komunikacji miejskiej, na temat których znajdziecie państwa informacje na stronach KZK GOP.
  
środa, 29 lipca 2015

Naszemiasto.pl

Rozpoczął się remont nawierzchni autostrady A4 na łącznicach węzłów: Chorzów Batory oraz „Witosa” i „Bocheńskiego” w Katowicach. Drogowcy wymienią nawierzchnię jezdni na całej długości łącznic. Lokalnie aby poprawić nośność nawierzchni zostanie sfrezowana również warstwa wiążąca. Łącznie wyremontowana zostanie nawierzchnia na długości ponad 6 km.

Remont autostrady A4 w Katowicach i Chorzowie

Remont autostrady A4 w Katowicach i Chorzowie

 

Remont autostrady A4 w Katowicach i Chorzowie

Remont autostrady A4 w Katowicach i Chorzowie

Remont autostrady A4 w Katowicach i Chorzowie

Remont autostrady A4 w Katowicach i Chorzowie

Remont autostrady A4, który się rozpoczął wieczorem 28 lipca, został podzielony na dwa etapy, a dla kierowców zostały wyznaczone objazdy.

Teraz kierowcy, którzy chcą wjechać na ul. Batorego od strony Wrocławia, muszą zjechać na węźle Chorzów Batoryna jezdnię zbiorczo-rozprowadzającą i kierować się zgodnie z tablicami objazdowymi (kierunek: Ruda Śląska Kochłowice, Chorzów) na „węzeł Witosa”, na którym będzie możliwość zawrócenia i wjechania na ul. Batorego drugą stroną Węzła Chorzów.

Aby wyjechać z ul. Batorego na autostradę w kierunku Krakowa należy kierować się zgodnie z tablicami objazdowymi (kierunek: A-4 Kraków) na drogę wojewódzką 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) i na „węzeł Bocheńskiego”. W tym czasie będzie zawężony do jednego pasa ruchu, w każdym kierunku, przejazd ul. Batorego pod autostradą A-4. Dodatkowo na ul. Oświęcimskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Batorego ruch prowadzony będzie wahadłowo. 

Drogowcy zapewniają, że prace odbywać się będą 24 godziny na dobę i ich pierwszy etap powinien się zakończyć w czwartkowy poranek.

Etap drugi uzależniony został od warunków pogodowych i postępu prac. Zaplanowany jest jednak na najbliższy czwartek i piątek.

Podczas drugiego etapu prac zamknięty zostanie wjazd i wyjazd na węzeł Chorzów (Batory) z jezdni autostrady z kierunku Katowice – Wrocław. Spowoduje to wyznaczenie objazdu przez „węzeł Bocheńskiego” i drogę wojewódzką nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa). Natomiast wjazd na autostradę odbywać się będzie przez „węzeł Witosa”.

Aby dostać się na ul. Batorego od strony Katowic, należy zjechać na węźle Katowice Mikołowska na jezdnię zbierająco-rozprowadzającą i kierować się zgodnie z tablicami objazdowymi (kierunek: Ruda Śląska Kochłowice, Chorzów).

Aby wyjechać z ul. Batorego na autostradę w kierunku Wrocławia należy kierować się zgodnie z tablicami objazdowymi (kierunek: A-4 Wrocław) na „węzeł Witosa”, na którym będzie możliwość zawrócenia i wjazdu na autostradę. W tym czasie będzie zawężony do jednego pasa ruchu, w każdym kierunku, przejazd ul. Batorego pod autostradą A-4. Dodatkowo na ul. Oświęcimskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Batorego ruch prowadzony będzie wahadłowo.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że o kolejnych utrudnieniach będzie informować na bieżąco.    

poniedziałek, 27 lipca 2015

Chorzowianin

Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji torowiska wzdłuż dolnej części ul. Katowickiej w okolicach Rynku. Jeśli jedziesz na Chorzów Stary z centrum, omijaj Konopnickiej. Sprawdź, co jeszcze się zmieni

Uwaga kierowco. Nowe objazdy wokół Rynku

Dziś (poniedziałek, 27 lipca) ok. godz. 10:00 rozpocznie się realizacja kolejnego etapu modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Katowickiej.

Wyłączony z ruchu pojazdów zostanie przejazd przez tory tramwajowe w rejonie skrzyżowania ul. Katowickiej i Konopnickiej.

Ponadto w ciągu ul. Katowickiej, na odcinku od ul. Moniuszki do rejonu skrzyżowania z ul. Pocztową, w związku z zawężeniem jezdni ul. Katowickiej i Rynek, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w kierunku ul. Pocztowej,

Zamknięty dla ruchu pojazdów kołowych zostanie ciąg ul. Katowickiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Konopnickiej do skrzyżowania z ul. Kościuszki,

W ciągu ul. Szabatowskiego wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy,

W ciągu ul. Konopnickiej (na odcinku pomiędzy ulicami Katowicką i Bogedaina) wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy,

Otwarty zostanie dla ruchu pojazdów przejazd (jednokierunkowy) od Rynku (ul. Powstańców) w stronę ul. Kościuszki.

W związku z tym zlikwidowane zostaną dotychczas funkcjonujące objazdy prowadzone ulicami Powstańców, Sobieskiego, Dąbrowskiego, Szopena, pl. Matejki, Kopernika, pl. Kopernika, wyznaczony zostanie objazd z kierunku skrzyżowania ulic Konopnickiej, Katowickiej, Dąbrowskiego w kierunku ul. Konopnickiej ciągiem ulic: Katowicka (estakada) – ul. Rynek – ul. Bogedaina – ul. Konopnickiej.

Szczegóły do zobaczenia na poniższej mapie:

Zmiany dotyczą też kuroswania komunikacji miejskiej. Komunikacyjny Związek Komunalny GOP informuje, że w związku zakończeniem prac remontowych w rejonie Placu Sikorskiego w Bytomiu oraz rozpoczęcia kolejnego etapu prac w rejonie Rynku w Chorzowie i modernizacji torowiska na terenie zajezdni w Chorzowie Batorym, od 27 lipca (poniedziałek) zmienią się rozkłady linii tramwajowych nr: 0, 6, 7, 11, 19, 20, 33, 34, 43 i 69.

Najważniejsza informacja dla pasażerów jest taka, że żaden tramwaj przez Rynek nie przejedzie. W zamian uruchomiono komunikację zastępczą. Linia autobusowa komunikacji zastępczej oznaczona jako T-19 będzie kursować na trasie: Chorzów Stadion Śląski – Chorzów Nowa.

Również autobusy będą omijały przystanek uytuowany w Chorzowie przy Banku Zachodnim. Szczególy na stronie www.kzkgop.pl

niedziela, 10 maja 2015

Chorzowianin

Od wtorku, 12 maja, w związku z rozpoczęciem realizacji remontów ulic Wolności i Dąbrowskiego, będą zmiany w organizacji ruchu.

Remonty ul. Wolności i Dąbrowskiego. Od wtorku objazdy

Ulica Dąbrowskiego będzie remontowana na odcinku pomiędzy łącznicą DTŚ w kierunku Świętochłowic i ul. A. Krajowej | fot. Mariusz Banduch

Ulica Dąbrowskiego (pasy ruchu prowadzące w kierunku ul. Armii Krajowej) będzie remontowana na odcinku pomiędzy łącznicą DW 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) w kierunku Świętochłowic i ulicą Armii Krajowej

Roboty na ul. Wolności (pas ruchu prowadzący w kierunku ul. Strzelców Bytomskich) prowadzone będą na odcinku od granicy z miastem Świętochłowice do skrzyżowania z ulicami Strzelców Bytomskich/Hajducką,

W związku z tymi pracami wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji ruchu:

ze względu na zakres prowadzonych robót w ciągu ul. Wolności na odcinku od skrzyżowania z ul. Strzelców Bytomskich/Hajducką do skrzyżowania z ul. Katowicką (w Świętochłowicach) wprowadzony zostanie jednokierunkowy ruch pojazdów prowadzony w kierunku Świętochłowic,

ze względu na zakres prowadzonych robót w ciągu ul. Dąbrowskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do skrzyżowania z łącznicą DW 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) z kierunku Katowic wprowadzony zostanie jednokierunkowy ruch pojazdów prowadzony w kierunku centrum miasta,

ze względu na potrzebę obsługi ruchu pojazdów związanego z dojazdem pojazdów w kierunku m.in. Chorzowa Batorego z kierunku centrum miasta w ciągu ul. Omańkowskiej wprowadzony zostanie jednokierunkowy ruch pojazdów prowadzony w kierunku ul. Wolności,

ze względu na potrzebę zapewnienia obsługi Zespołu Szpitali Miejskich oraz mieszkańców okolicznych budynków odwrócony zostanie kierunek ruchu pojazdów w ciągu ul. Głogowskiej na odcinku pomiędzy ulicami Pułaskiego i Strzelców Bytomskich oraz wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy w ciągu ul. Pułaskiego na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Cieszyńską i skrzyżowaniem z ul. Głogowską.

Wyznaczone zostaną lokalne objazdy, których układ przedstawiony został w załączonej grafice.

Wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji zbiorowej - więcej na stronie KZK GOP.

Chorzowianin

Od poniedziałku, 11 maja, zamknięty dla ruchu pojazdów zostanie odcinek ul. Rynek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Katowicką a rejonem wyjazdu z terenu parkingu pod estakadą.

Zamkną przejazd pomiędzy ul. Powstańców i Kościuszki

W poniedziałek w godzinach porannych, w związku z realizacją kolejnego etapu robót związanych z remontem torowiska tramwajowego zlokalizowanego w ciągu ul. Katowickiej w rejonie skrzyżowania z ul. Rynek i Kościuszki, zamknięty dla ruchu pojazdów zostanie odcinek ul. Rynek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Katowicką a rejonem wyjazdu z terenu parkingu pod estakadą.

W związku z powyższym wyznaczone zostaną objazdy:

z kierunku ul. Kościuszki w kierunku m.in. ul. Powstańców: ul. Kościuszki – ul. Moniuszki – łącznica estakady – ul. Rynek – ul. Powstańców,

z kierunku ul. Powstańców w kierunku ul. Kościuszki, Chorzowa Starego i Siemianowic Śl.: ul. Powstańców – ul. Sobieskiego – ul. Dąbrowskiego – ul. Bogedaina – ul. Kościuszki,

z kierunku ul. Katowickiej [estakada] (relacja z Bytomia) w kierunku ul. Kościuszki, Chorzowa Starego i Siemianowic Śl.: ul. Katowicka do rejonu skrzyżowania z ul. Parkową/al. Wojska Polskiego,

z kierunku ul. Powstańców (rejon skrzyżowania z ul. Jagiellońską) w kierunku Bytomia: ul. Powstańców – łącznica estakady – ul. Katowicka – ul. Szopena – pl. Matejki – ul. Kopernika – pl. Kopernika – ul. Dąbrowskiego do rejonu skrzyżowania z ul. Katowicką.

Wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji zbiorowej - więcej na stronach KZK GOP.

Prace potrwają około miesiąca.

Chorzowianin

W poniedziałek, 11 maja, rozpocznie się modernizacja torowiska na ul. Wolności w Chorzowie. Będą zmiany w organizacji ruchu tramwajowego.

W poniedziałek rusza remont torowiska na ul. Wolności

W poniedziałek rusza remont torowiska na ul. Wolności | fot. Mariusz Banduch

Od poniedziałku 11 maja rozpoczną się prace, które obejmą gruntowną przebudowę torowiska w ul. Wolności w Chorzowie od granicy z miastem Świętochłowice do skrzyżowania z ul. Chrobrego. Jednocześnie z inwestycją tramwajową, realizowane będą prace miejskie związane z wymianą kanalizacji i odwodnienia ulicy a także przebudową ciągów pieszych, jezdni i budową miejsc parkingowych. Prace prowadzone będą etapami.

- Zaczynamy od strony Świętochłowic, gdzie na fragmencie do ul. Bałtyckiej nie mamy kolizji z kanalizacją, więc prace powinny postępować dość szybko. Dzięki etapowaniu na razie utrzymamy ruch na skrzyżowaniu z ul. Hajducką, a co za tym idzie, linia nr 20 będzie kursować bez zmian - mówi Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich S.A.

Modernizowany fragment ul. Wolności ma 1,5 km długości, a długość torowisk to prawie 2 km. Na fragmencie od ul. Bałtyckiej do ul. Chrobrego prace tramwajowe będą postępować po robotach kanalizacyjnych, podobnie jak miało to miejsce w trakcie remontu ul. Armii Krajowej.

W związku rozpoczęciem prac od poniedziałku 11 maja zmieni się organizacja ruchu tramwajów linii nr 5 i 9. Obie linie, po obsłużeniu przystanku Świętochłowice Gazownia skierują się ul. Armii Krajowej do zajezdni w Chorzowie Batorym. Na trasie Świętochłowice Mijanka – Chorzów Ratusz uruchomiona zostanie przez KZK GOP autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-9.

wtorek, 13 stycznia 2015

Chorzowianin

Rozpoczęto prace związane z remontem wiaduktu drogowego zlokalizowanego w ciągu Pl. Św. Jana w rejonie skrzyżowania z ulicami Legnicką, Maciejkowicką i Adamieckiego.
Remont wiaduktu w ciągu Placu. Św. Jana . Objazdy

Obiekt wyłączono z ruchu pojazdów. Dla kierowców wyznaczono objazd ciągiem ulic Rodziewiczówny - Królowej Jadwigi - Legnicką.

Zakończenie robót zaplanowano na czerwiec 2015 r.

wtorek, 02 grudnia 2014W ramach budżetu obywatelskiego na rok 2014 przy drodze wewnętrznej - Jubileuszowej miał zostać wybudowany parking dla samochodów osobowych. Parking zaprojektowany został wzdłuż wewnętrznej drogi częściowo na terenie miejskim, częściowo Szkoły Społecznej i w małym fragmencie na terenie wspólnoty mieszkaniowej.Dokumentacja projektowa, która została opracowana na potrzebę tego zadania uwzględnia budowę 30 miejsc postojowych i wykonanie oświetlenia ulicznego parkingu jak i drogi wewnętrznej prowadzącej jednocześnie do przychodni lekarskiej i cmentarza. Jedna ze wspólnot mieszkaniowych nie podjęłastosownej  uchwały i  tym samym nie wyraziła zgody na udostępnienie fragmentu terenu na potrzeby budowy. Nie można więc uzyskać pozowlenia na budowę i rozpocząć realizacji robót. Stanowisko przedstawicieli  wspólnoty jest ostateczne i wymagać będzie zmiany projektu i ograniczenia liczby miejsc postojowych do 18-stu.

W budżecie na rok 2014 zostały zabezpieczone środki na tę inwestycje jednak jej realizacje w tym roku nie będzie możliwa. to pierwszy przypadek w Chorzowie,  w którym mieszkańcy nie chca parkingu.

W załączniku plan zagospodarowania terenu.

 rys-2_plan_syt.pdf - plik .pdf, ok. 296.5 KB

Załącznik: 
środa, 19 listopada 2014

NaszeMiasto.plRemont ul. Kościuszki Chorzów: w piątek rano drogowcy rozpocznę zmianę nawierzchni w ciągu ul. Kościuszki. Wiążę się to z koniecznością wyznaczenia objazdów. Przeczytajcie jak pojedziemy w tym rejonie!

Remont ul. Kościuszki Chorzów

Od piątkowego poranka w ciągu ul. Kościuszki, między ul. Siemianowicką a Placem Piastowskim będzie wymieniana nawierzchnia jezdni. Wiążę się to z koniecznością wyłączenie tego odcinka jezdni z ruchu.

Objazdy wyznaczono: 

1. z kierunku ul. Kościuszki w kierunku ul. Poznańskiej i Krakowskiej: ul. Mazurska - ul. Siemianowicka, 
2. z kierunku ul. Poznańskiej i Kasprowicza w kierunku ul. Kościuszki (do centrum): ul. Krakowska. 
Nowa powinna być gotowa w pierwszej połowie grudnia. 
wtorek, 18 listopada 2014

ChorzowianinPo gruntownym remoncie, 14 listopada, otwarto zjazd z Drogowej Trasy Średnicowej w Chorzowie.
Otwarto zjazd z DTŚ 
Koszt II etapu wyniósł 2,9 mln. Inwestycja była dofinansowana z rządowego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (schetynówka) – dofinansowanie wyniosło 2,2 mln zł

Inwestycja w tym rejonie podzielona była na dwa etapy. W pierwszym, który kosztował ponad 3 mln złotych, wyremontowano ulicę 75 Pułku Piechoty oraz zmodernizowano skrzyżowanie z ulicą Raciborską, gdzie powstało rondo. 

W drugim etapie przebudowano 400-metrowy odcinek dojazdowy do DTŚ. Zakres prac obejmował, m.in. wyburzenie mostu po byłej kolei piaskowej, który zawężał szerokość drogi, budowę kanalizacji, oświetlenia oraz budowę ronda na łącznicy DTŚ i ulicy Żołnierskiej w Świętochłowicach. Po zburzeniu mostu możliwe było wybudowanie chodnika oraz ścieżki rowerowej. Powstała też zatoka autobusowa.

poniedziałek, 17 listopada 2014

NaszeMiasto.pl

Mgła i duże natężenie ruchu najprawdopodobniej są przyczyną porannych utrudnień na Drogowej Trasie Średnicowej. W newralgicznym punkcie, przy wjeździe do centrum Katowic, mogą tworzyć się korki.Na wysokości ulicy Jana Pawła II i wjazdu do centrum Katowic na Drogowej Trasie Średnicowej musimy liczyć się z utrudnieniami. Wielkich zatorów co prawda nie ma, ale musimy zwolnić nawet do 20 km/h. Tak było przed godz. 8 w poniedziałek. 

Podobna sytuacja może następować na ul. Chorzowskiej przy wjeździe do centrum Katowic.

ChorzowianinRuszyły prace związane z budową centrum przesiadkowego.
Budowa centrum przesiadkowego. Zmiany w organizacji ruchu

Ruszyły prace związane z budową centrum przesiadkowego | fot. Wojciech Zawadzki

W poniedziałek, 17 listopada, wprowadzono zmianę organizacji ruchu związaną z realizacją pierwszego etapu budowy centrum przesiadkowego w rejonie chorzowskiego Rynku (modernizacja zachodniej części torowiska tramwajowego zlokalizowanej w ciągu ul. Katowickiej).

W związku z koniecznością ograniczenia ruchu pojazdów kołowych na odcinku ul. Katowickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki/Rynek i ul. Rynek w rejonie budynku nr 8 (przy ul. Rynek) wyznaczono objazdy:
1. z kierunku ul. Powstańców, Rynek i Kościuszki w kierunku ul. Katowickiej (kier. Bytom): ul. Moniuszki – ul. Katowicka,
2. z kierunku ul. Pocztowej i Rynek w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki: ul. Rynek ciągiem jednokierunkowym wzdłuż budynków nr 1, 3, 4 (przy ul. Rynek).

W ciągu ulicy Katowickiej (na odcinku od ulicy Konopnickiej do ul. Szabatowskiego) wprowadzono ograniczenia postoju pojazdów.

Czytaj też: Budowa centrum przesiadkowego ruszy w październiku

Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdują się na stronach KZK GOP.

Realizacja tego etapu robót będzie zakończona w połowie lutego 2015r.

 
 

 

sobota, 15 listopada 2014

NaszeMiasto.pl

Budowa centrum przesiadkowego początkowo miała wystartować w ostatnim tygodniu października, później mówiono o terminie "po 11 listopada". Bo wtedy mogłaby wejść w życie zmiana organizacji ruchu w centrum miasta, która została przedstawiona przez konsorcjum Balzola, wykonawcę tej inwestycji. 

Komisja, która miała zatwierdzić te zmiany zebrała się w czwartek, 6 listopada. Jednak miała kilka uwag do przedstawionego projektu. - Niektóre były dość poważne - mówi Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM w Chorzowie. Wykonawca zadeklarował, że poprawki dostarczy następnego dnia rano. 

Zatem teoretycznie zmiana organizacji ruchu mogłaby obowiązywać już od minionego poniedziałku. Jednak pojawił się inny dość poważny problem. Wybory.

Dlaczego okazały się przeszkodą dla rozpoczęcia budowy centrum przesiadkowego? W Urzędzie Miasta znajduje się całe zaplecze wyborcze. To tam w nocy z niedzieli na poniedziałek 61 obwodowych komisji wyborczych przywiezie wszystkie dokumenty, łącznie z kartami wyborczymi, po zakończonym głosowaniu. 

I tutaj mógłby pojawić się problem. Nowa organizacja ruchu zakłada całkowity zakaz parkowania pod gmachem magistratu. Dlatego właśnie podjęto decyzję, że nowa organizacja ruchu będzie obowiązywać od poniedziałku, 17 listopada. 

Dodajmy jednak, że na tyle, na ile to możliwe, prace przygotowawcze pod budowę centrum przesiadkowego powoli trwają.

 
W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że w okolicach estakady wycięto już przeszkadzające drzewa, natomiast w weekend zabudowywane były rozjazdy technologiczne w okolicach dawnej Huty Kościuszko oraz ul. Chopina. Wiązało się to z potrzebą wprowadzenia zmian w kursowaniu tramwajów i autobusowej komunikacji zastępczej. 

W pierwszym etapie prac przejezdny ma być tylko tor wschodni w kierunku Bytomia. Od zeszłego poniedziałku tym jednym torem jeżdżą tramwaje linii nr 6, 11, 19 i 33. Właśnie dlatego ruch między przystankami Chopina a Metalowców odbywa się wahadłowo. A to wiążę się z kilkuminutowymi postojami w tym rejonie, gdy tramwaje oczekują na zwolnienie przejazdu…

Budowa centrum przesiadkowego wiąże się z koniecznością ograniczenia ruchu pojazdów kołowych na odcinku ul. Katowickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki/ Ryneki ul. Rynek w rejonie budynku nr 8 (przy ul. Rynek). Dlatego wyznaczono objazdy: 

1. z kierunku ul. Powstańców, Rynek i Kościuszki w kierunku ul. Katowickiej (kier. Bytom): ul. Moniuszki – ul. Katowicka, 

2. z kierunku ul. Pocztowej i Rynek w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki: ul. Rynek ciągiem jednokierunkowym wzdłuż budynków nr 1, 3, 4 (przy ul. Rynek).
piątek, 14 listopada 2014

NaszeMiasto.plUl. Nomiarki Chorzów: Mamy dobrą wiadomość dla kierowców! Od dzisiaj otwarty jest zjazd z DTŚ w okolicach ul. Nomiarki. Inwestycja pochłonęła blisko 6 mln zł!

Ul. Nomiarki Chorzów

Tak było przed modernizacją zbiegu ulic Nomiarki, 75 Pułku Piechoty i Raciborskiej: zamiast ronda, żółte kółko... (ˆ arch. nm.pl)

Ul. Nomiarki Chorzów

Od dzisiaj, do godziny 13 zjazd z DTŚ w rejonie ul. Nomiarki w końcu jest przejezdny. Przypomnijmy, że droga została całkowicie zamknięta we wrześniu. '
 
Inwestycja prowadzona w tym rejonie była podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich kosztował 3 mln zł. W tym czasie zmodernizowano ul. 75 Pułku Piechoty, a na skrzyżowaniu z ul. Raciborską powstało rondo z prawdziwego zdarzenia, które zastąpiło żółte kółko...

Z kolei drugi etap obejmował remont 400-metrowego odcinka dojazdowego do DTŚ. Wyburzono most po byłej kolei piaskowej, który zawężał szertokość drogi, wybudowano kanalizację, oświetlenie oraz ronda na łącznicy DTŚ i ulicy Żołnierskiej w Świętochłowicach. Ten etap kosztował 2,9 mln zł. 

Poza tym wybudowano chodnik i ścieżkę rowerową w rejonie wyburzonego wiaduktu kolejkowego. 
 
Powstały też zatoczki autobusowe, gdzie mają zatrzymywać się autobusy relacji Katowice - Gliwice. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należy do KZK GOP.
czwartek, 13 listopada 2014

Katowice - Wydarzenia, Wiadomości, Pogoda Drukuj

Pierwsza część gliwickiej DTŚ-ki gotowa

Pierwsza część gliwickiej DTŚ-ki gotowa (Krzysztof Krzemiński)

Kierowcy w najbliższych dniach muszą spodziewać się utrudnień w śródmieściu Gliwic. Trwają tu prace nad drugim, niemal 6-kilometrowym odcinkiem gliwickiej DTŚ-ki.

Nowa organizacja ruchu pojawi się 13 i 14 listopada na odcinku ul. Dworcowej. W miejscu budowy DTŚ ruch zostanie zawężony do jednego pasa jezdni. Natomiast 15 i 16 listopada ruch wahadłowy zostanie wprowadzony na fragmencie ul. Zwycięstwa. - Przejazd samochodów będzie się odbywał przy ręcznym kierowaniu ruchem - zawiadamia Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. Ten fragment DTŚ w Gliwicach ma być oddany kierowcom pod koniec 2015 roku. Od kilkunastu dni kierowcy korzystają już z pierwszego, 2,8-kilometrowego odcinka trasy. 

środa, 12 listopada 2014

Między węzłami Wirek i Batory na autostradzie A4 zakończyła się wymiana nawierzchni. W ubiegłą sobotę oddane do użytku zostały obie jezdnie na trasie, zarówno w kierunku na Kraków, jak i Wrocław.

- Prace remontowe, na odcinku o łącznej długości 8,65 km, polegały na sfrezowaniu zużytej nawierzchni i ułożeniu w jej miejsce nowej warstwy ścieralnej - informuje biuro prasowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Do zakończenia prac na autostradzie A4 postały jeszcze remonty obiektów mostowych w Rudzie Śl. nad ul. Kochło-wicką oraz nad torami kolejowymi w rejonie węzła Batory w Chorzowie. Remonty mają się zakończyć 25 listopada - w Rudzie i 12 grudnia w Chorzowie.

niedziela, 09 listopada 2014

Chorzowianin

Na początku października podpisano umowę na budowę centrum przesiadkowego na chorzowskim Rynku. Po okresie przygotowawczym, w najbliższy weekend (8-9.11.2014 r.) rozpoczną się prace. Na wstępie konieczne będzie czasowe zawieszenie ruchu tramwajowego.
Startuje budowa centrum przesiadkowego. Utrudnienia

Prace związane z budową centrum przesiadkowego | fot. Mariusz Banduch

Inwestycja rozpoczęła się z lekkim poślizgiem. Jednak zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zarówno wykonawcy jak i Tramwajów Śląskich S.A. prace prowadzone będą przy zachowaniu ruchu tramwajowego po jednym torze.

W tym celu, w nadchodzący weekend zabudowane zostaną rozjazdy technologiczne w rejonie dawnej Huty Kościuszko oraz na wysokości ul. Chopina. W pierwszym etapie prac, tramwaje kursować będą w obu kierunkach torem wschodnim (kier. Bytom).

W związku z prowadzonymi pracami torowymi, od godz. 5:10 w sobotę 8.11.2014 r. do godz. 3:30 w poniedziałek 10.11.2014 r. zmieni się organizacja ruchu tramwajów:

Tramwaje linii nr 6 będą kursować na trasie: Katowice pl. Miarki – Chorzów Stadion Śląski wykonując wszystkie planowe kursy linii nr 6 i 19 na tej trasie oraz na trasie: Chorzów Metalowców – Bytom Politechnika Śląska wykonując wszystkie planowe kursy linii nr 6 na tej trasie.

Tramwaje linii nr 11 obsługiwać będą trasę: Ruda Śląska Chebzie pętla - Chorzów Metalowców.

Tramwaje linii nr 19 będą kursować na trasie: Bytom Stroszek zajezdnia – Chorzów Metalowców.

Tramwaje linii nr 33 będą obsługiwać skróconą trasę: Katowice Słoneczna pętla – Chorzów Stadion Śląski.

Uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-6, kursująca na trasie: Chorzów Stadion Śląski – Chorzów Metalowców zgodnie z tramwajowymi rozkładami jazdy.

Przystanki linii T-6 kier. Bytom: WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny – WPKiW Wejście Główne – Chorzów Stadion Śląski – AKS – Chopina – Rynek – Chorzów Metalowców.

Przystanki linii T-6 kier. Katowice: Chorzów Metalowców – Rynek – Chopina – AKS – Chorzów Stadion Śląski – WPKiW Wejście Główne - WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny.

czwartek, 06 listopada 2014

Oświetlenie w Inteligentnym Domu

Od czwartkowego popołudnia kierowcy mogą bez utrudnień jeździć DK88 w Gliwicach

 DK88 w Gliwicach

DK88 w Gliwicach (Krzysztof Krzemiński/UM Gliwice)

DK 88, czyli aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego, łączy Bytom ze Strzelcami Opolskimi i jest częścią tzw. autostradowej obwodnicy miasta.

Przez ostatnie dwa lata część gliwickiego odcinka DK88 (od zjazdu na ul. Pionierów do węzła w sąsiedztwie centrum handlowego "Arena") była nieprzejezdna. Trwała za to przebudowa wiaduktu nad torami kolejowymi, wybudowano też nowy most nad rzeką Kłodnicą i budowaną Drogową Trasą Średnicową.

Wiadukt nad torami kosztował prawie 17 mln zł. Wyburzono istniejącą płytę pomostową i wzmocniono stalową konstrukcję istniejącego obiektu. Wykorzystano do tego ponad 220 ton stali. Naprawiono też m.in. fundamenty filarów, ułożono izolację i nawierzchnię jezdni, zamontowano bariery także energochłonne i nowe oświetlenie.

Wiadukt był gotowy od sierpnia, ale drogowcy z jego oddaniem do ruchu czekali na koniec budowy nowego mostu nad Kłodnicą. Jest on częścią węzła DK88 z Drogową Trasą Średnicową. Most ma 96 metrów długości i 23 metry szerokości. Kosztował 10,8 mln zł.
wtorek, 28 października 2014

Chorzowianin

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych częściowej zmianie ulegnie organizacja ruchu drogowego w Chorzowie, a KZK GOP uruchomi dodatkowe linie. Wzmożone będą również patrole straży miejskiej i policji.

Komunikacja na Wszystkich Świętych

Jak informuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie od 31 października do 2 listopada br. zostaną wprowadzone zmiany organizacji ruchu w ciągu ulic położonych w sąsiedztwie cmentarzy:

1. Rejon cmentarza (przy kościele św. Ducha) przy ul. Dąbrowskiego:

• wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) do skrzyżowania z ul. Częstochowską z wyłączeniem wyznaczonych miejsc postojowych,

• wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. Omańkowskiej do rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa),

2. Rejon cmentarza przy ul. Janasa

• wprowadzenie zakazu zatrzymywania się w ciągu ul. Janasa na odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do skrzyżowania z ul. 3-go Maja,

3. Rejon cmentarza (przy kościele św. Józefa) przy ul. Mariańskiej

• wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. św. Wojciecha do skrzyżowania z ul. Janasa. Ponadto od 1 do 2 listopada zamknięte dla ruchu kołowego zostaną:

• ul. Drzymały – odcinek od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do bramy cmentarza,

• ul. Cmentarna – odcinek od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Urbanowicza,

• ul. Kalusa – cały przebieg ulicy.

Ułatwienia w dojeździe do cmentarzy, w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych przygotuje również KZK GOP. Zostaną uruchomione dodatkowe linie autobusowe (tak zwane linie cmentarne, obowiązuje w nich taryfa jak dla linii zwykłych). Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.kzkgop.com.pl

W okresie Wszystkich Świętych w okolicach chorzowskich cmentarzy będzie więcej niż zwykle patroli strażników miejskich i policji. Funkcjonariusze radzą, aby unikać pozostawiania wartościowych przedmiotów w pojazdach zaparkowanych w okolicach cmentarzy. Apelują też do kierowców, aby ci stosowali się do poleceń osób, które 1 listopada będą kierowały ruchem przy cmentarzach. Strażnicy będą reagować na wszelkiego rodzaju przypadki zakłócania porządku oraz zapobiegać aktom kradzieży i wandalizmu. Patrole zobowiązane będą też do zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i zwrócenia uwagi na prawidłowość parkowania samochodów.

piątek, 10 października 2014

NaszeMiasto.pl

Uwaga, spodziewajcie się korków na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Na trasie  trwają prace przy wymianie nawierzchni części jezdni, prowadzone są na dwóch odcinkach autostrady w kierunku Krakowa, o długości dwóch i czterech kilometrów. Na czas trwania robót wprowadzono tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Utrudnienia potrwają do końca października br.

Autostrada A4

Autostrada A4
 
    Jak informuje zarządca płatnego odcinka A4 – Stalexport Autostrada Małopolska , to pierwsze roboty związane z wymianą nawierzchni na danych fragmentach od 10 lat.

– Jakość infrastruktury autostradowej jest dla koncesjonariusza kwestią kluczową, gdyż bezpośrednio wpływa na bepieczeństwo jazdy. Po dziesięciu latach użytkowania fragmentów jezdni A4 Katowice-Kraków, na których obecnie prowadzone są prace, nawierzchnia wymaga wymiany – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM.

LISTA UTRUDNIEŃ
•od wieczora 8 października do popołudnia 9 października, od 390+400 km do 392+150 km (ok. 10 km od Balic), na obu jezdniach występować będzie lewostronne zawężenie jezdni. Ruch będzie się odbywał jednym pasem ruchu na obu jezdniach.
•od 9 do 18 października, od 390+400 km do 392+150 km, na obu jezdniach występować będzie lewostronne zawężenie jezdni. Ruch będzie się odbywał dwoma zawężonymi pasami jezdni.
•do 10 października, od 372+350 km do 376+250 km (okolice Chrzanowa), na obu jezdniach występować będzie lewostronne zawężenie jezdni. Ruch będzie się odbywał dwoma zawężonymi pasami jezdni.
•od 10 do 12 października (godzin wieczornych), od km 372+350 do km 376+250, na obu jezdniach występować będzie lewostronne zawężenie jezdni. Ruch będzie się odbywał jednym pasem ruchu na obu jezdniach.
sobota, 04 października 2014

Chorzowianin

W sobotę, 4 października, od godz. 5 w ciągu ul. Armii Krajowej na skrzyżowaniu z ul. Szpitalną i al. BoWiD prowadzone będą roboty związane z budową ostatniego fragmentu torowiska tramwajowego zlokalizowanego w obrębie skrzyżowania ulic. Będą utrudnienia w ruchu.
W weekend utrudnienia na ul. Szpitalnej, potem na A. Krajowej

Da ruchu pojazdów zamknięty zostanie ciąg ul. Szpitalnej na odcinku pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Stalową.

Na czas realizacji zadania wyznaczone zostaną dodatkowe objazdy prowadzone ulicami:

1. z kierunku ul. Batorego w kierunku ul. Armii Krajowej: ul. Szpitalna - ul. Żelazna - ul. Leśna - ul. Kołłątaja - ul. Piekarska - ul. Armii Krajowej,

2. z kierunku ul. Armii Krajowej w kierunku ul. Batorego: ul. Piekarska - ul. Wieniawskiego - ul. Leśna - ul. Żelazna - ul. Szpitalna - ul. Batorego.

Ten etap robót zakończy się w nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6 września).

To jednak nie koniec utrudnień.

Modernizacja torowiska tramwajowego w ul. Armii Krajowej w Chorzowie Batorym wychodzi na ostatnią prostą. Wykonawca przystąpi do likwidacji rozjazdów technologicznych i ostatnich prac torowych, co wymusi dwutygodniową przerwę w ruchu tramwajów.

Na ul. Armii Krajowej w Chorzowie wykonawca przystąpi do demontażu rozjazdów technologicznych i rozpocznie ostatni etap prac - budowa odcinków torowiska w miejscu tymczasowych rozjazdów, budowa toru na skrzyżowaniu z ul. Szpitalną oraz budowa peronów przystankowych.

Do wykonania tych prac konieczne jest zawieszenie ruchu tramwajowego od zajezdni w Chorzowie w kierunku centrum Chorzowa i Świętochłowic na okres dwóch tygodni. W związku z tym od poniedziałku 6 września do niedzieli 19 września zmieni się organizacja ruchu pasażerskiego.

W tym czasie:

tramwaje linii nr 7 kursować będą na trasie: Katowice Zawodzie pętla – Chorzów Batory zajezdnia.

tramwaje linii nr 20 kursować będą na trasie: Katowice Szopienice pętla – Chorzów Batory zajezdnia.

Ponadto: uruchomione zostaną dwie linie autobusowej komunikacji zastępczej: linia nr T-7 kursować będzie na trasie: Chorzów Batory zajezdnia – Świętochłowice Gazownia, linia nr T-20 kursować będzie na trasie: Chorzów Miasto Dworzec PKP – Chorzów Batory zajezdnia – Chorzów Miasto Dworzec PKP.

Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdują się na stronach KZK GOP.

 
 

 

wtorek, 23 września 2014

NaszeMiasto.pl

Rozpoczęcie remontu na autostradzie A4 między węzłami Wirek i Batory opóźni się o cztery dni. Powód: niekorzystne warunki pogodowe.

Remont A4

Komunikat w tej sprawie opublikowała na swojej stronie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach. Przypomnijmy, że przed kilku dniami GDDKiA ostrzegała, że we wtorek 23 września zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu na odcinku A4 między węzłami Batory i Wirek. 

- Polegać będzie na całkowitym wyłączeniu z ruchu jednej jezdni autostrady A4 na kierunku Katowice – Wrocław wraz z częściowym wyłączeniem jezdni drogi zbiorczej – informowały służby Dyrekcji.

Roboty na A4 związane są z wymianą nawierzchni oraz naprawą dylatacji na obiektach inżynierskich.

niedziela, 14 września 2014

Oświetlenie w Inteligentnym Domu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  rozpoczyna w niedzielę wieczorem remont fragmentu autostrady A4 pomiędzy  Chorzowem i Rudą Śląską.
 
Garb na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej
Garb na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej (Fot. Grzegorz Celejewski /  Agencja Gazeta)

Prace mają potrwać do 21 września. Kierowcy muszą pamiętać, że całkowicie  wyłączona z ruchu będzie jezdnia autostrady A4 w kierunku Wrocław - Katowice,  częściowo będzie też zamknięta droga zbiorcza. Drogowcy wyjaśniają, że prace  pomiędzy węzłem Batory i Wirek będą polegać na wymianie warstwy wiążącej i ścieralnej jezdni oraz jej wzmocnieniu. Dodają, że o kolejnych zmianach  organizacji ruchu będą informować na bieżąco.

        Przypomnijmy, że  ostatnie prace na terenie rudzkiego odcinka odbyły się w marcu. Robotnicy  usunęli wtedy garb, który powstał tu z powodu szkód górniczych, i położyli nową warstwę asfaltu. Wcześniej obowiązywało tu ograniczenie prędkości nawet do 70 km  na godz., zlikwidowano je po naprawie drogi. Już wtedy zapowiedziano też kolejne  remonty w tej okolicy.

        Autostrada A4 na terenie aglomeracji  katowickiej należy do najbardziej ruchliwych dróg w kraju. Pomiędzy węzłem  Sośnica a Chorzowem każdej doby przejeżdża ok. 55 tys. pojazdów.
czwartek, 28 sierpnia 2014

Przy okazji uchwalania nowych przepisów, które  mają chronić katowicką modernę, do planu zagospodarowania południowej części śródmieścia wpisano też budowę nowego zjazdu z autostrady A4. Przepis unieważnił wojewoda, ale urzędnicy wiedzą, jak to obejść

Korek na zjeździe z A4 na

Plan zagospodarowania południowej, modernistycznej części śródmieścia radni  uchwalili w maju. To przełomowy dokument, ponieważ kompleksowo ma chronić cenną zabudowę Katowic. Zakazano więc np. umieszczenia tu billboardów, migających reklam, ledowych tablic z napisami, a wszelkie szyldy nie mogą się znaleźć powyżej pierwszej kondygnacji i zasłaniać detali architektonicznych oraz okien.  Reklamy nie mogą się też pojawić na balustradach balkonów oraz tarasów. Aby nie  psuć moderny, zakazano również rozbudowy budynków oficyn, stawiania blaszanych  garaży i parterowych pawilonów handlowych. Zabroniono jakichkolwiek zmian w  wyglądzie elewacji parterów sporej ilości budynków.

        Urzędnicy  chcieli też nakazać zachowanie oryginalnych drzwi do mieszkań, okładzin ścian na  korytarzach, posadzek, polichromii oraz schodów w domach na terenie moderny.  Wojewoda uznał jednak, że te przepisy są zbyt daleko idące i je unieważnił. - Prawnicy stwierdzili, że nie wolno nam wpływać na wygląd wnętrz domów. To  sprzeczne z przepisami. Tworząc plan, liczyliśmy się z takim rozwiązaniem, ale  zależało nam na jak największej ochronie tego miejsca - mówi Jakub Jarząbek,  rzecznik katowickiego urzędu miasta. Prezydent Piotr Uszok postanowił, że nie  będzie odwoływał się do sądu od decyzji wojewody.

 

I jeszcze  zjazd z A4

        Jednocześnie w planie pojawił się inny,  równie ciekawy zapis. Przy okazji ochrony moderny urzędnicy wpisali do planu  możliwość budowy tutaj nowej drogi zbiorczej, czyli tak naprawdę zjazdu z  autostrady A4. Miałby powstać na wysokości budynków straży pożarnej przy ul.  Wita Stwosza. Dziś w tej okolicy jest możliwy tylko zjazd z ul. Wita Stwosza na  drogę zbiorczą i autostradę w stronę Krakowa.

        Wojewoda ten zapis  również unieważnił. Wytknął urzędnikom, że takim ogólnikowym zapisem naruszyli  trzy paragrafy rozporządzenia ministra transportu w sprawie warunków  technicznych dróg oraz ich usytuowania. Zdaniem wojewody urzędnicy powinny  wyrysować drogę, tak by było wyraźnie widać, jak i którędy ma biec. Tak się jednak nie stało. - Nie było takiej konieczności. Plan zawierał zapis, z którego  wynikało, że tego terenu nie można zabudowywać - mówi Jakub  Jarząbek.

Urzędnicy: Możemy zastosować inne przepisy

        Podkreśla też, że o zabezpieczenie  miejsca pod zjazd upomniała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.  Urzędnicy przystali na to, ponieważ wiedzą, że już dziś zjazd na węźle  "Francuska" oraz, a może przede wszystkim, "Mikołowska" korkuje się w godzinach  porannego szczytu.

- Decyzja wojewody nie oznacza, że zjazd nie będzie  mógł powstać. Możemy zastosować przepisy tzw. specustawy drogowej - mówi  rzecznik. A to oznacza, że drogę można zbudować szybciej i bez zbędnych  formalności. W dodatku właściciel ziemi musi ją wydać jak najszybciej pod  budowę. - Nie ma jeszcze konkretnego planu dla tej drogi - dodaje  Jarząbek.

        Wygląda też na to, że także GDDKiA nie zamierza się spieszyć. Budowa rozpocznie się najwcześniej za parę lat.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Chorzowianin

Więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów – tak wyglądał długi sierpniowy weekend dla policjantów z ruchu drogowego.

Długi weekend na chorzowskich drogach. Podsumowanie

Na chorzowskich drogach doszło w tym czasie do jednego wypadku, w którym ranne zostały dwie osoby. Do zdarzenia doszło w piątek około 13.00 na ulicy Dąbrowskiego.

- 65-letni kierowca fiata seicento zasłabł nagle za kierownicą, następnie zjechał na chodnik gdzie potrącił pieszą. 41-letnia kobieta z obrażeniami głowy i kręgosłupa trafiła do szpitala - mówi Justyna Dziedzic, rzecznik chorzowskiej policji.

Ponadto odnotowano 5 kolizji drogowych. Policjanci zatrzymali 2 nietrzeźwych kierowców oraz 5 osób kierujących po spożyciu alkoholu. Nałożyli 12 mandatów karnych na sprawców wykroczeń, którzy nie zapięli w trakcie jazdy pasów bezpieczeństwea lub przewozili dzieci nie używając fotelików.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19