Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Dobczyce

piątek, 06 grudnia 2013

„Mnie tu w XI wieku jako gród – ku obronie zbudowano.
W XIV wieku – na twierdzę obronną i siedzibę starostów zamieniono.
W XV wieku na miejsce wygnania królewiczowi (św.) Kazimierzowi,
za nieudałą wyprawę na Węgry – przeznaczono.
W 1702 roku przez Szwedów częściowo zburzono.
Od 1782 do 1832 roku przez zachłannych starostów bezmyślnie rozebrano.
Od 1960 roku do dziś – przez społeczników i miłośników Dobczyc dla potomnych odkopano i zrekonstruowano.
A teraz Wam w opiekę oddano”

Dobczyce

Takimi oto słowami, znajdującymi się na tablicy w jednej z komnat, wita odwiedzających dobczycki zamek.

Dobczyce

To zamek królewski, wybudowany na skalistym wzniesieniu nad Jeziorem Dobczyckim, powstałym ze spiętrzenia wód rzeki Raby. Dokładnie nie wiadomo, kiedy został wzniesiony. Pierwsze wzmianki o warowni pojawiły się w roku 1362 i mówiły o pobycie w zamkowych murach króla Władysława Łokietka (w 1311r.). Zamek był już wtedy budowlą kompletną, więc historycy przypuszczają, że mógł istnieć już nawet w XI wieku. Pobyt króla w dobczyckim zamku miał związek z buntem wójta Alberta w Krakowie. To w Dobczycach Łokietek wystawił i podpisał dokument, na mocy którego skonfiskowano dobra krakowskich buntowników. Mieszkańcy Dobczyc pomogli królowi odzyskać Kraków. W zamian za to syn Łokietka – Kazimierz Wielki – nadał Dobczycom prawa miejskie, uwolnił mieszczan od cła i nadał szereg innych przywilejów.

Dobczyce

W czasach świetności zamek był ogromną, dwupoziomową budowlą, z kilkoma wieżami, basztą i kilkudziesięcioma salami. Przez wieki twierdza, wraz z przyległymi wsiami, stanowiła majątek królewski, zarządzany przez starostów. Jednym z pierwszych, związanym z dobczyckim zamkiem na przełomie XIV i XV wieku, był stolnik sandomierski Mikołaj Wierzynek. Kolejnymi, rezydującymi w siedzibie królewskimi namiestnikami, byli m.in. marszałek koronny Zbigniew z rodu Lanckorońskich, Piotr z Kamieńca, Stanisław Lanckoroński, a później jego potomkowie, a także Seweryn Boner kasztelan krakowski.

Dobczyce

W XVI wieku w zamku rezydowali Lubomirscy, którzy przebudowali rezydencję, nadając jej cechy renesansowe i wprowadzając wiele nowości – wybudowali studnię, fontannę, kaplicę, założono zegar na wieży.

Dobczyce

Od połowy XVII wieku rezydowali tu Jordanowie. Michał Jordan, podkomorzy krakowski, rozbudował zamkowe mury. Wkrótce jednak, podczas walk ze Szwedami, zostały one poważnie uszkodzone. W dwa lata później wojska Rakoczego dopełniły dzieła zniszczenia. Obiekt jednak częściowo odbudowano i ponownie przeznaczono na siedzibę starostów. W pierwszych latach XVIII wieku warownię ponownie najechali Szwedzi, tym razem prawie doszczętnie niszcząc – i zamek, i miasto. Zrujnowaną warownię zamieszkiwano wprawdzie jeszcze przez 80 lat, jednak straciła ona już zupełnie swoje pierwotne znaczenie.

Dobczyce

Dzieła zniszczenia dopełnili poszukiwacze skarbów. Podobno w XVIII wieku piastunka, zatrudniona przez jednego ze starostów, chciała zabawić zapłakane niemowlę, stukając pękiem kluczy w ścianę. Kawałek kamiennego muru odpadł i odsłonił wnękę, w której znajdował się ogromny skarb. I wtedy się zaczęło – ostukiwano i niszczono wszystkie mury, w poszukiwaniu kolejnych kosztowności. Nic więcej nie znaleziono, za to całkowicie zrujnowano budowlę. To, co pozostało, stopniowo rozbierano na materiał budowlany – na budowę pobliskiego kościoła, wałów wiślanych, domów mieszkalnych. Po tym procederze pozostały niewielkie fragmenty murów, porośnięte trawą i pełniące przez lata rolę pastwiska.

Dobczyce

W 1961 roku w zamku zaczęto prowadzić badania i wykopaliska, prowadzące do rekonstrukcji tej okazałej warowni. Dziś możemy podziwiać wspaniale odrestaurowany obiekt, w którym mieści się muzeum PTTK z interesującymi ekspozycjami. Z zamkowych murów rozciągają się malownicze widoki. Nieco poniżej zamku znajduje się maleńki, urokliwy skansen. Dalej – kościół zbudowany z resztek zamkowych murów. Schodząc w dół, w stronę miasta, możemy podziwiać pozostałości fortyfikacji miejskich, bowiem dawne Dobczyce położone były na tym samym wzgórzu, co zamek. Dopiero w II połowie XVIII wieku przeniesiono miasto do doliny Raby, żeby zyskać miejsce na rozbudowę warowni. Tuż obok kościoła można podziwiać zabytek przyrody – lipę Marysieńkę z posągiem Matki Boskiej. Drzewo posadzono w roku 1683 po zwycięstwie Sobieskiego pod Wiedniem.

Dobczyce

Ciekawskich zainteresuje fakt, że w zamku wychowywali się synowie Kazimierza Jagiellończyka. Pobierali tu nauki pod okiem Jana Długosza. Jeden z synów króla – Kazimierz, został mianowany patronem Dobczyc i ich honorowym obywatelem. Został również ogłoszony świętym.

Dobczyce

Piękne, pofałdowane okolice Dobczyc, to wymarzone miejsce na pieszą lub rowerową wycieczkę. Naprzeciw dobczyckiej Góry Zamkowej majaczy w oddali, schowane w lesie, tajemnicze wzgórze, zwane Trupielcem, a kiedyś Charstkiem lub Turzą Górą. Związane z nim są różne mroczne legendy i opowieści. Jedna z nich mówi, że była to siedziba zbójców zwanych Braćmi Żebrakami, których hersztem był niejaki Charstek. W 1467 roku rabusie brutalnie napadli na osadę i opanowali zamek i miasto. Wkrótce rozprawiło się z nimi wojsko, wybijając w pobliżu zbójeckiej kryjówki całą bandę. Od tej pory wzgórze to nazywane jest Trupielcem. Inna opowieść mówi, że stoczono tu potyczkę ze Szwedami. W każdym razie jeszcze przez wiele lat po bitwie znajdowano w okolicy ludzkie kości, porozrzucane przez zwierzęta. Ten, kto żądny jest mocnych wrażeń, może pozostać na wzgórzu po zmroku – ludowe opowieści twierdzą, że dzieją się tam różne, niesamowite i straszne rzeczy… Legendy legendami, ale faktem jest, że archeolodzy znaleźli na Trupielcu prastare kurhany – grobowce, pochodzące z pradawnych, pogańskich czasów, w których składano spalone ludzkie szczątki. Brrrr… Może sprawdzicie, czy to prawda, a ja poczekam i po skansenie sobie pochodzę…

23:32, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 czerwca 2013

Wiadomości Małopolskie

Już w najbliższą niedzielę, 16 czerwca, o godzinie 15. 00  odbędzie się inauguracja imprezy "Wypas w Dobczycach" (woj. małopolskie) podczas której po ulicach miasta paradować będą olbrzymie kozy...

Impreza rozpocznie się paradą olbrzymich kóz, które przejdą ulicami Dobczyc spod RCOS na Mały Rynek

Impreza rozpocznie się paradą olbrzymich kóz, które przejdą ulicami Dobczyc spod RCOS na Mały Rynek /materiały prasowe

Mobilne kozy będą mierzyć minimum 3,5 m na 2,5 m.  Zostały wykonane przez dzieci przy udziale ich opiekunów. Parada przejdzie ulicami Dobczyc spod RCOS na Mały Rynek.

Jury, składające się z osób działających w dziedzinie kultury i polityki, wyłoni trzy figury kóz, których wykonawcy  otrzymają tytuł oraz dyplom Najpiękniejszej Kozy Dobczyckiego Wypasu 2013 w trzech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjum, dom kultury i inne placówki kulturalno-oświatowe.

Jury przy ocenie będzie brać pod uwagę: samodzielność pracy, potwierdzoną reportażem fotograficznym z przebiegu pracy, oryginalność formy, pomysłu, użytych materiałów, kolorystyki, techniki, jakość wykonania, mobilność figury oraz sposób zaprezentowania figury podczas parady.

Do parady kóz zgłosiło się 7 instytucji: Hufiec ZHP Myślenice, Szkoła Podstawowa w Brzączowicach, Szkoła Podstawowa w Dziekanowicach, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach, Świetlica środowiskowa w Kędzierzynce, Przedszkole z Nowej Wsi. Szkoła Muzyczna I stopnia w Dobczycach zgłosiła swój udział, ale poza konkursem.

Na każdego wykonawcę kozy będą czekać symboliczne nagrody, a za pierwsze miejsca w konkursie organizator, Gmina i Miasto Dobczyce przewidział atrakcyjne nagrody.

Paradę poprowadzą Orkiestra Dęta "Dobczyce" i mażoretki. W programie przewidziano ponadto występ Szkoły Muzycznej w Dobczycach, tworzenie wspólnego wiersza o kozie, konkurs dla handlowców i rzemieślników pt.: "Lepsze deko handlu niż kilo roboty", wybór koziej miss publiczności, pokaz walk rycerskich, skecz ekologiczny w wykonaniu Warsztatów Terapii Zajęciowej z Myślenic. Na koniec będzie ustanawiany rekord w .... meczeniu!

Imprezie towarzyszyć będą: plener malarski i rzeźbiarski w Rynku, warsztaty lepienia z gliny, zajęcia plastyczne, wystawa twórczości ludowej, oczywiście wszystko o tematyce kozy. Nie zabraknie także wspólnego czytania burzliwych przygód Koziołka Matołka.

22:06, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 grudnia 2012

Polska Lokalna - wiadomości i informacje 

Zapach igliwia, tradycyjnych świątecznych potraw, muzyka, śpiew... To wszystko czeka na was 16 grudnia na Małym Rynku w Dobczycach koło Krakowa. Od godz. 10 do 18 znajdziecie tutaj moc atrakcji!

16 grudnia na Małym Rynku w Dobczycach koło Krakowa odbędzie się specjalny, świąteczny jarmark23:58, vlodo-bart , Dobczyce
Link Komentarze (1) »
niedziela, 29 lipca 2012

Koncerty, partie szachów, pokaz sztucznych ogni - tak było na Dniach Dobczyc.

Podczas Dni Dobczyc zagrał między innymi zespół Helenine Oci
Podczas Dni Dobczyc zagrał między innymi zespół Helenine Oci /materiały prasowe

Dni Miasta rozpoczęły się dyskotekowymi rytmami w piątek. Przez cały wieczór trwała videodyskoteka. W sobotę zabawę rozpoczęto partią żywych szachów, którą rozegrali "Zasłużeni dla Ziemi Dobczyckiej" - adysław Pazdur i Ludwik Dziewoński.

W role "szachów" wcielili się uczniowie zespołu Szkół i. J. Tischnera w Dobczycach. Rozgrywka zakończyła się remisem.  Tuż przed gościem specjalnym - Arką Noego - wystąpiły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Dobczyce oraz zespół Intox. Tłumy, które zgromadziły się by posłuchać dziecii młodzieży z Arki Noego, przywitał Robert Litza Fredlich, lider zespołu.

Przed gwiazdą wieczoru zaprezentowały się dwa młode zespoły: Lips, z Sebastianem Malarą i - gościnnie - Piotrem Skórą z Dobczyc wraz z Kalina Halamą z Bielska Białej oraz Karol Darc z Warszawy. Niezapomniany koncert dla wszystkich pokoleń dali polscy beatlesi, gwiazda wieczoru, zespół The Postman. 

Podczas sobotniej część Dni Dobczyc, w akcji charytatywnej zorganizowanej dla mieszkanki Dobczyc, pani Elwiry, zebrano 6 414,11 zł. Początek niedzielnego programu zarezerwowany był na prezentację lokalnej twórczości. Tu swoje umiejętności zademonstrowali, jak zawsze w świetnej formie, muzycy z Orkiestry Dętej OSP Dobczyce, Big Band Dobczyce oraz Maria Niewitała, młoda obiecująca laureatka "Talentów Małopolskich.

Atrakcją, głównie dla męskiej części zgromadzonych, były wybory Miss Powiatu Myślenickiego. Tegoroczną miss została mieszkanka Pcimia Izabela Dziadkowiec.

Podobnie jak przed trzema laty, w deszczu, zagrał zespół Helenine Oci, który po ostatnim występie zyskał w Dobczycach wielu fanów. Nie zawiedli oni wczoraj i mimo mokrej aury, świetnie bawili się w rytmach słowackiego rocka.

Tuż przed finałowymi ogniami sztucznymi zagrała gwiazda wieczoru - góralska kapela InoRos.

Również w niedzielę organizatorzy połączyli dobrą zabawę z okazją do pomocy. W tym dniu wolontariusze zbierali pieniądze dla Urszulki Mistarz z Brzezowej, która potrzebuje operacji serca. Wyniki zbiórki będą znane we wtorek w godzinach popołudniowych.

źródło informacji:          PAP

20:22, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 lipca 2012

Do Dobczyc przyjechała delegacja z miasta partnerskiego Versmold.

fot. UM Dobczyce
fot. UM Dobczyce /materiały prasowe

Czterdziestoosobowa delegacja z Versmold spędziła w Dobczycach cztery dni świątecznego weekendu (7-10 czerwca 2012r.). Coroczne wizyty przyjaciół z Niemiec i wyjazdy do Versmold to tradycja międzynarodowej współpracy która w tym roku osiąga pełnoletniość (umowa partnerska podpisana została w 1994 r.).

W tym roku Dobczyckie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast przy współpracy z Biurem Promocji UGiM Dobczyce zaplanowało pobyt w duchu odbywających się Mistrzostw Europy EURO 2012.

Sportowym zacięciem i wspaniała kondycją wykazały się trzy drużyny: przedstawiciele Dobczyckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, Stowarzyszenia Miast Partnerskich Dobczyce Versmold z Niemiec i pracownicy dobczyckiego urzędu, które rozegrały w sobotę (9 czerwca) mini turniej na dobczyckim Orliku.

Zwyciężyła drużyna UGiM Dobczyce, na drugim miejscu uplasował się zespół dobczyckiego stowarzyszenia, trzeci na podium stanęli piłkarze z Versmold. Nie puchar jednak był najważniejszą nagrodą lecz wspólna zabawa.

Po popołudniowych zmaganiach wszyscy uczestnicy udali się na zamek w Dobczycach, gdzie przy transmisji meczu Niemcy - Portugalia można było kibicować niemieckiej drużynie, która pokonała przeciwnika. Dobrą muzykę tego wieczoru zapewnił zespół Lips, w którego skład wchodzą dwaj mieszkańcy Dobczyc: Sebastian Malara i Paweł Bergel oraz Kalina Halama.

Prócz sobotnich zawodów w czwartek delegacja wraz z członkami Dobczyckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego "Grodzisko", spędziła wieczór w leśniczówce Gizówka.

W otoczeniu pięknej przyrody dla zaproszonych gości przygotowano tradycyjny poczęstunek, a prezesi dobczyckiego  oddziału TKKF  - Władysław Pazdur i Paweł Piwowarski - przygotowali gry i zabawy sportowe.

W piątek delegacja wraz z osobami, które gościły grupę z Versmold, wybrała się w Pieniny, gdzie odbył się spływ Dunajcem.

Pobyt delegacji z partnerskiego miasta Versmold odbył się w ramach projektu "Nowe obszary integracji mieszkańców Versmold i Dobczyce podczas EURO 2012" i wspierany był przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej. 

Organizatorzy dziękują sponsorom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania do wizyty: panu Janowi Hartabusowi z Piekarni "Dom Chleba", Państwu Brożkom z Piekarni Złoty Kłos, panu Janowi Burkatowi, państwu Grażynie i Bogdanowi Błaszczykom oraz Kołu Łowieckiemu "Grodzisko" w Raciechowicach.

23:58, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 marca 2012
 
Na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 967 i 964 w Dobczycach będą utrudnienia.
 
Dobczyce: Ostrzeżenie dla kierowców
© Panthermedia 
 
Wykonawca obwodnicy Dobczyc informuje, że w związku z budową ronda na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 967 i 964 w Dobczycach - skrzyżowanie prowadzące do Dziekanowic - od 12 marca 2012 r. wprowadzona zostanie zastępcza organizacja ruchu.

Droga 964 zostanie zamknięta i wprowadzony zostanie objazd, natomiast ruch na drodze 967 odbywać się będzie wahadłowo i sterowany będzie sygnalizacją świetlną.

Przewidywany czas trwania zmiany organizacji ruchu to 2 miesiące.

Informację nadesłał UM Dobczyce.

22:06, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 października 2010

Polska Gazeta Krakowska Katarzyna Ponikowska

Mieszkańcy Myślenic domagają się otwarcia Zalewu Dobczyckiego dla rekreacji. Popierają ich przedstawiciele PO. Zbiornik jest jednak ujęciem wody pitnej dla Krakowa.
 
 

Urzędnicy nie chcą wpuścić na zalew łódek, ale zamierzają otworzyć zaporę dla pieszych (© Wojciech Matusik)

Urzędnicy więc ostrożni. Nawet, jeśli zdecydują się na udostępnienie zalewu dla turystyki, będzie to zaledwie mały fragment jeziora.

Tylko w pierwszym tygodniu akcji, za pośrednictwem strony www.takdlazalewu.pl 350 osób wysłało e-mail na skrzynkę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Chcą udostępnienia zbiornika dla spacerowiczów, łódek i wędkarzy. Organizatorzy akcji zapowiadają, że nie zakończą działań, dopóki nie będzie reakcji urzędników.

Ci bronią się, tłumacząc, że są ograniczeni przepisami. - Jest tu strefa ochronna, którą mogą zmienić tylko wodociągi - zauważa Jerzy Grela z RZGW. Nie wyklucza udostępnienia zapory dla spacerowiczów. Wcześniej trzeba ją jednak zabezpieczyć.

- Kiedyś była otwarta dla mieszkańców, jednak doszło na niej do samobójstwa i została zamknięta - przypomina Grela. By z niej korzystać, niezbędna jest budowa barierek, zabezpieczenie skarp i zatrudnienie ekip ochroniarskich. RZGW nie ma na to pieniędzy.

Zabezpieczenia chce sfinansować burmistrz Dobczyc, Marcin Pawlak z pieniędzy gminnych. Trwa opracowywanie koniecznej dokumentacji.

- Chcemy, żeby zapora była otwarta w lipcu przyszłego roku - mówi Pawlak.

Piotr Ziętara, krakowskie wodociągi:
Podstawową funkcją Zalewu Dobczyckiego jest zabezpieczenie źródła wody pitnej dla Krakowa. Z ujęcia korzysta ponad pół miliona osób. Dla nich czysta woda jest ważniejsza niż rekreacja. Zbiornik jest dla nas cenny, bo dzięki niemu pijemy bardzo dobrą wodę. Na razie nie przewidujemy korekt strefy ochronnej. Zalew jest zbiornikiem małym i płytkim. Prowadzimy skomplikowane analizy ze specjalistami z Politechniki Krakowskiej, by sprawdzić, czy jezioro jest w stanie się samo oczyszczać. Dopiero kiedy będziemy znać wyniki, będziemy mogli pomyśleć o uruchomieniu ograniczonej rekreacji. Na pewno nie będzie tam uprawiania sportów wodnych.
14:00, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 maja 2010
Jeszcze jedno zdjęcie cmntarza w Dobczycach. Tym razem zdjęcie pochodzi z serwisu : www.rmf24.pl
 
Oto link do strony:
 
 
12:36, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »

Skarpa cmentarza Jeleniec

Kilkudniowe opady spowodowały w Dobczycach spore spustoszenie. Deszcz spowodował między innymi obsunięcie skarpy cmentarza Jeleniec i jej spłynięcie na ulicę Kazimierza Wielkiego.

– To była niesamowita lawina – mówią mieszkańcy. – Błotna lawa wyglądała strasznie, popłynęła w dół w kierunku Rynku. Komunalny cmentarz Jeleniec ze swoją odkrytą ziemną zawartością ściąga tłumy gapiów, widok jest bowiem poruszający. W każdej chwili skarpa może się jeszcze bardziej obsunąć. – Jesteśmy przerażeni rozwojem sytuacji – ocenia Władysław Brożek, kasztelan zamku, wiceprezes Oddziału PTTK ds. zamku. – Ziemia spływa w kierunku zabudowań, usytuowanych w skansenie. Nasza praca społeczna związana z budową drogi, nie mówiąc już o skansenie może pójść na marne.


Droga wiodąca na zamek, po prawej zabudowania skansenu

(ADOM)

http://www.dziennik.krakow.pl

12:24, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 maja 2010
 
oberwana góra cmentarza-Dobczyce
 
Oberwana góra cmentarza-Dobczyce ul.Kazimierza Wielkiego
18:53, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »

Dobczyce, jak wiele innych miejscowości, mają znowu problemy z wodą. Intensywne opady deszczu spowodowały zwiększone zainteresowanie zbiornikiem w Dobczycach i jego stanem. Pojawiły się plotki o jego pęknięciu ale to jak na razie tylko plotka.

Oto kilka zdjęć kolegi El Commendante z dobczyckiego forum http://www.forumdobczyce.info

A tu link do stronki na której możecie sprawdzić aktualną sytuację niektórych zbiorników wodnych w tym dobczyckiego.

http://oki.krakow.rzgw.gov.pl/Article.aspx?tid=tabSytuacja&id=itemZbiorniki

10:29, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 sierpnia 2009

Pół Dobczyc znalazło się pod wodą po intensywnych opadach deszczu w Małopolsce. Podtopionych zostało 150 domów. Trzeba było ewakuować mieszkańców trzech zabudowań. Z wodą walczy trzydzieści pięć zastępów straży pożarnej.

W nocy w Dobczycach spadło aż 120 litrów wody na metr kwadratowy. Po ulewnym deszczu podniósł się pozom wód w górskich strumieniach. Ze względu na zalanie zablokowana została droga nr 967 łącząca Łapczyce z Myślenicami (biegnąca przez Gdów, Dobczyce). Jezdnia jest nieprzejezdna w rejonie skrzyżowania w pobliżu Dziekanowic. Wytyczono objazdy.

 

- Cała dzielnica Zarabie jest podlana. Przez centrum miasta przeszła woda, w kierunku Zarabia, na ulicę Szkolną, osiedle Tysiąclecia w Myślenicach jest również podtopione - powiedział dziennikarzowi RMF FM komendant straży pożarnej w Myślenicach Wojciech Murzyn.

W Dobczycach na ulicach jest około pół metra wody. Podtopiona została też stacja benzynowa. Na szczęście nie doszło do wycieku paliwa. Na razie ani jedna większa rzeka w województwie małopolskim nie przekroczyła stanu ostrzegawczego, ale deszcz wciąż pada.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie mocno ma padać co najmniej do południa. Później zapowiadane są przejaśnienia.

Słuchaj Faktów RMF.FM

źródło informacji: INTERIA.PL/RMF/PAP

09:47, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »

Po nocnych ulewach Dobczyce znalazły się pod wodą

Pół Dobczyc w Małopolsce znalazło się pod wodą po intensywnych opadach deszczu. Podtopionych zostało 150 domów. Trzeba było ewakuować mieszkańców trzech zabudowań. Zamknięto drogę wojewódzką Myślenice-Gdów.

Cała dzielinica Zarabie jest podlana. Przez centrum miasta przeszła woda, w kierunku Zarabia, na ulicę Szkolną, Osiedle mieszkaniowe Tysiąclecia w Myślenicach jest podtopione również - powiedział dziennikarzowi RMF FM komendant straży pożarnej w Myślenicach Wojciech Murzyn.

W Dobczycach na ulicach jest około pół metra wody. Podtopiona została też stacja benzynowa. Na szczęście nie doszło do wycieku paliwa.

źródło informacji: RMF

http://fakty.interia.pl/polska/news/nocne-ulewy-w-malopolsce-dobczyce-pod-woda,1356716

08:42, vlodo-bart , Dobczyce
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 września 2008

W sobotę 27 września wybraliśmy się do Dobczyc. Autostradą, przez korek na modernizowanym węźle "murckowska".

Celem wyprawy były urodziny. Solenizantki to Julia i Beata.

Odwiedziliśmy też rodzinkę z "Jałowcowej Góry"..

Oto kilka naszych fotek a na koniec kilka informacji o Dobczycach:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Herb Dobczyc.

Z kart historii Dobczyc.

Dobczyce należą do najstarszych osad w dolinie rzeki Raby. Wyniki badań archeologicznych dowodzą istnienia tutaj osady ludzkiej z okresu brązu, wczesnego żelaza, kultury rzymskiej i łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza.

Istnieje legenda łącząca powstanie osady z czasami Mieszka I i rycerza Dobka, który miał założyć osadę o charakterze obronnym noszącą nazwę Dopczicze.

 

XIII wiek - istniała w Dobczycach osada dobrze zorganizowana, w okolicy najwybitniejsza.

1225 - pierwsza pisana wzmianka o parafii Dobczyckiej,

1226 - pierwsza pisana wzmianka o parafii Dziekanowice pochodząca z dokumentu fundacyjnego klasztoru Cystersów w Mogile, tutejszy kościół prawdopodobnie pochodzi z lat 1150-1190,

1311 - Książe Władysław Łokietek uszedłszy z Krakowa w czasie buntu wójta Alberta schronił się w zamku dobczyckim, gdzie wydał dyplom konfiskujący dobra buntownika

przed 1310 rokiem Dobczyce posiadały prawa miejskie, miasto lokowane było na prawie magdeburskim, zostało ono potwierdzone przez Kazimierza Wielkiego w 1340 r., kiedy to uwolnił mieszczan od płacenia cła na terenie całego kraju,

XIII w. - początku istnienia zamku nie udało się ustalić, z zamku do kościoła prowadziła brukowana ulica szerokości 3 m, w sąsiedztwie znajdowała się plebania, a w najwyższym punkcie wzgórza usytuowany był rynek, przy którym stał ratusz.

od 1365 roku - starostowie dobczyccy mieli prawo wybierania ławników do Prowincjonalnego Sądu Prawa Niemieckiego na Zamku Królewskim w Krakowie

od XIII - XVIII w. Dobczyce posiadały prawo karania śmiercią , w zamku istniała izba tortur, gdzie kat wykonywał swoja powinność, a za murami miasta stała szubienica

w XIII- XIV wieku istniało dobrze rozwinięte osadnictwo wokół Dobczyc. W XIV w. utworzono starostwo niegrodowe, w skład którego wchodziły: Winiary, Rudnik, Kamyk, Brzączowice, Skrzynka, Brzozowa, Burletka, Kornatka, Poznachowice Górne, Wiśniowa, Wierzbanowa, Kobielnik.

od XIV - XVIII w. dzierżawcami starostwa i zamku byli m.in. Mikołaj Wierzynek, Lanckorońscy, Lubomirscy, Michał Jordan, Andrzej Moszczyński

1390 - Władysław Jagiełło zlecił konserwację zamku

od XIII - XVIII w. miasto rozwijało się intensywnie, czemu sprzyjało bliskie położenie szlaków handlowych na Węgry i Słowację, kwitł handel i rzemiosło oparte na rękodzielnictwie i rolnictwie. W XV w. wywożono do stolicy chmiel, suszone owoce, skóry, gorzałkę i płody rolne, rzemieślnicy skupiali się w licznych cechach, kupców i kuśnierzy(1455), szewców(1472), tkaczy(1569), metalowy(1574),

1443 - pierwsza wzmianka o szkole parafialnej w Dobczycach,

druga połowa XV w. istniała w zamku kaplica, w której modlił się św. Kazimierz w czasie pobytu na dobczyckim zamku, w tym też okresie mieściła się w zamku Akademia dla synów królewskich, którzy kształcili się tutaj pod okiem Jana Długosza

1590- 1594 Lubomirscy rozbudowali zamek na rezydencję renesansową mieszcząca około 70 pomieszczeń, bogato wyposażonych

1655 podczas potopu szwedzkiego zamek uległ poważnemu zniszczeniu

1744 król August III pozwolił ważyć piwo i pędzić wódkę w mieście i na przedmieściu

od 1768 - miasto przeniosło się w dolinę Raby, u podnóża wzgórza zamkowego, tworząc rynek w kształcie ulicówki, mieściły się tutaj nowe domy i instytucje użyteczności publicznej, takie jak Sąd Grodzki, Notariat, Stowarzyszenie Pożyczkowe i Oszczędnościowe “Wzajemna Pomoc”(1882), Straż Pożarna (1887)

1855- wybudowano z kamienia ciosanego dzwonnicę o dwu arkadach przebudowaną w 1874, kiedy to dodano trzecią arkadę, środkowy dzwon Jan pochodzi z 1504 r.

1896 - dokonano regulacji rzeki Raby i wybudowano na niej most drewniany

1968-72 utworzono na wzgórzu nieopodal zamku mini skansen budownictwa ludowego

1985-87 trwało wypełnianie wodą Jeziora Dobczyckiego

09:37, vlodo-bart , Dobczyce
Link Komentarze (1) »