Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Biadacz

środa, 12 maja 2010

Zgodnie z umową w dniu 30.04.2010r zakończyły się prace związane z wykonaniem chodnika  oraz miejsc postojowych wzdłuż wybudowanego w roku ubiegłym boiska przy ul. Odrzańskiej i Leśnej. Wyremontowana została również nawierzachnia ul. Olzy oraz sięgacz drogowy zlokalizowany pomiędzy budynkami ul. Leśna 24-26. Prace wykonnane zostały z puli środków na bieżące utrzymanie nawierzchni.

 

http://www.mzuim.chorzow.eu

10:29, vlodo-bart , Biadacz
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 grudnia 2009
 

14 grudnia br. uroczyście otwarto teren rekreacyjno - zabawowy przy ul. Leśnej i Odrzańskiej w Chorzowie Batorym. Jan Michalik Zastępca Prezydenta ds. Technicznych, Marian Salwiczek Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Gospodarczych i Hanna Pompa-Obońska Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych otwarli boisko do piłki nożnej o wymiarach 38,4 x 20,4 z nawierzchnią bezpieczną, syntetyczną w czerwonym kolorze. Boisko wyposażone jest w dwa piłko chwyty i oświetlenie. Wybudowano również nowy plac zabaw, wyposażono w urządzenie zabawowe, wykonane z połączenia metalu i lin do zabaw zręcznościowych. Przy placu zabaw i boisku założono trawniki, posadzono drzewa, zamontowano ławeczki i kosze na śmieci. Inwestycja, która kosztowało 501 850 zł została sfinansowana ze środków budżetu miasta Chorzowa, a zrealizowano ją w ramach rewitalizacji obszarów poprzemysłowych Chorzowa Batorego - obszar tzw. Biadacza.


od prawej: Jan Michalik Zastępca Prezydenta ds. Technicznych, Hanna Pompa-Obońska Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Marian Salwiczek Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Gospodarczych uroczyście otwarli boisko do piłki nożnej przy ul. Leśnej - Odrzańskiej w Chorzowie Batorym


Nowy plac zabaw, wyposażono w urządzenie zabawowe, wykonane z połączenia metalu i lin do zabaw zręcznościowych.

źródło http://www.chorzow.eu/

12:18, vlodo-bart , Biadacz
Link Dodaj komentarz »
 
 

W poniedziałek 14.12.2009 j uroczyście otwarto boisko w (na) Biadaczu, niewielkim osiedlu Chorzowa Batorego. Gdy upadł tam ciężki przemysł, wielu mieszkańców straciło pracę, a Biadacz stał się dla Chorzowa symbolem biedy i zaniedbania.Budowa boiska, placu zabaw i zasadzenie w ich sąsiedztwie drzew i krzewów jest elementem rewitalizacji osiedla. Przygotowując się do niej władze Chorzowa policzyły nawet dzieci z Biadacza - jest ich 157. Budowa kompleksu kosztowała ok. pół miliona złotych.

10:06, vlodo-bart , Biadacz
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 lipca 2009
   Rewitalizacja dzielnicy Biedacz ma trwać cztery lata i kosztować ponad 6 mln 800 tys. zł

W tym roku nie było na Biadaczu żadnych ciężkich przestępstw - mówi Wiesław Horyń, zastępca komendanta I komisariatu policji w Chorzowie. Mimo to Biadacz cieszy się w mieście złą sławą.

Ta malutka dzielnica, część Chorzowa Batorego, zaczyna się tuż za komisariatem. Stare domy z brudnej czerwonej cegły. Klepiska zamiast podwórek, po których gromadnie na rowerach jeżdżą młodsze dzieci. Dzielnica jest niewielka, więc dzieciaki raz za razem ją objeżdżają. Młodzież stoi w bramach i dyskutuje. Przy wjeździe do dzielnicy wita wielki napis "Biadacz" - wymalowany białą farbą. Po przeciwnej stronie swastyka, większa od niejednego dziecka z Biadacza.

- W tym roku nie odnotowano żadnych zabójstw, żadnych gwałtów, pobić, rozbojów - wylicza Horyń. - Był jeden "włam" do mieszkania. Na takie osiedle, półtora tysiąca ludzi, to mało. Nawet nie było włamania do piwnicy.

Marek Stypa, dzielnicowy Biadacza: - Odrzańską to w ogóle już nie chodzę, bo nic się tam nie dzieje. I dodaje: - To była zamknięta enklawa, gdy działała huta. Jedyne takie miejsce w Chorzowie. Do Biadacza można było wjechać tylko dwiema drogami.

Czasy huty minęły i mieszkańcy Biadacza w nowych warunkach gospodarczych się nie odnaleźli. Zdaniem Stypy, aż 80 proc. z nich nie ma pracy. - Najbardziej w takich sytuacjach cierpią dzieci - uważa Joachim Otte, wiceprezydent Chorzowa. Dlatego na osiedlu będzie działać świetlica socjoterapeutyczna. Otte ma nadzieję, że ruszy w wakacje. Drugi z wiceprezydentów, Jan Michalik, ma już policzone wszystkie dzieci z Biadacza.

- Jest ich 157. Musieliśmy je wszystkie policzyć, gdy decydowaliśmy się na budowę boiska w dzielnicy - wyjaśnia Michalik. Urzędnicy otwarcie boiska (38 metrów na 18, syntetyczna nawierzchnia) na Biada-czu zaplanowali na III kwartał tego roku, ale Michalik jest przekonany, że pierwszy mecz dzieciaki rozegrają tam już w wakacje. W tym samym terminie ma też być otwarty pierwszy plac zabaw na Biadaczu. To wciąż nie wszystko. Urząd Miasta przygotował program rewitalizacji dzielnicy. W tym roku mają być jeszcze zrobione zieleniec przy ul. Kołłątaja i wyremontowane chodniki przy Odrzańskiej.

W przyszłym roku mają być poprawione też te przy Żelaznej i Wieniawskiego, naprawione jezdnie na Zawiszy Czarnego i Kołłątaja. W 2011 r. będzie wykonane rondo przy Piekarskiej, a cała ta ulica ma zostać przebudowana. W tym roku będą osuszane budynki (te należące do gminy), w wielu będą wyremontowane dachy, wymieniona instalacja elektryczna, odnowiona elewacja, wymienione okna i wyremontowane klatki schodowe. Przy Zawiszy Czarnego wyremontowane zostanie kanalizacja.

Wszystkie te prace mają się skończyć w 2012 roku. - Przez te cztery lata zrobimy wszystko - zaznacza Michalik. Twierdzi, że gdy tylko doprowadzi do mieszkań centralne ogrzewanie, będzie mógł wprowadzać do Biadacza nowych mieszkańców. Dotychczasowi, jeśli nie będzie ich stać na mieszkanie, dostaną propozycje przeprowadzki do tańszych domów.

- Chciałabym, aby było więcej kontroli straży miejskiej i policji. I aby coś zrobiono ze zniszczonym domem na Zawiszy Czarnego, zanim się jakaś tragedia wydarzy - mówi pani Barbara. Przedstawić się nie chce, bo... boi się sąsiadów.

Monika Pacukiewicz
11:14, vlodo-bart , Biadacz
Link Dodaj komentarz »