Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Badawczy

sobota, 12 grudnia 2009
 


Dawny hotel robotniczy chorzowskiej Huty Batory przez lata popadał w ruinę. Dziś, po trwającym ponad rok remoncie, znów cieszy oko przechodniów odnowioną elewacją i pięknymi drewnianymi loggiami.

Budynek hotelu robotniczego w Chorzowie Batorym powstał na początku ubiegłego wieku. Rozwijająca się huta na gwałt potrzebowała rąk do pracy. Żeby ściągnąć ludzi z bardziej oddalonych miejscowości, trzeba było im wpierw zapewnić godziwe warunki mieszkania. Dla rodzin budowano osiedla, samotnym mężczyznom oferowano miejsca w nowym hotelu robotniczym. - Budynek w niczym nie przypomina hoteli robotniczych z lat 60. czy 70. Zbudowano go jako bardzo reprezentacyjny gmach. Miał przecież przyciągać i przekonywać, że warto przyjąć się do pracy w hucie - mówi Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków.

Po wojnie budynek przekształcono w laboratorium huty. Ponad rok temu pusty od lat gmach kupiła firma Zarmen, zajmująca się realizacją inwestycji dla przemysłu. To już jej drugi budynek w tej dzielnicy. Centrala firmy mieści się w wyremontowanej dawnej willi dyrektora huty.

Hotel był w fatalnym stanie. Dach przeciekał, wnętrze było zawilgocone, zagrzybione i przesiąknięte chemikaliami używanymi w dawnym laboratorium. Kruszącą się ceglaną elewację lata temu - z okazji wizyty jakiegoś dygnitarza - zamalowano olejną farbą. Nie było takiej rzeczy w budynku, która nie wymagałaby remontu.

Dziś, po trwających ponad rok pracach, dawny hotel znów jest wizytówką okolicy. - Wnętrze budynku zostało w 80 proc. przywrócone do stanu pierwotnego. Odrestaurowaliśmy wszystkie zabytkowe stropy w pomieszczeniach i na korytarzach. Drobne zmiany wprowadzone we wnętrzach mają na celu jedynie poprawienie funkcjonalności - mówi Sebastian Grabowski z Zarmenu.

Przy samej elewacji robotnicy pracowali kilka miesięcy, pieczołowicie czyszcząc i uzupełniając ubytki każdej cegły. Zewnętrzny kształt budynku nieco się zmienił. - Przypuszczaliśmy, że część elewacji została dobudowana w latach 50. albo 60. XX wieku. Na ślad pierwotnego wyglądu elewacji frontowej naprowadził nas pewien życzliwy mieszkaniec Chorzowa. Był w posiadaniu archiwalnych zdjęć, które potwierdziły nasze podejrzenia. Wszystkie dodane elementy postanowiliśmy usunąć i odtworzyć z fotografii pierwotne loggie. Podczas tworzenia projektu byliśmy w ścisłej współpracy z ówczesnym miejskim konserwatorem zabytków - mówi Grabowski.

Ciemne drewniane loggie z balustradami wyciętymi w kształty powtórzone na ozdobnych gzymsach budynku są dziś jego największą ozdobą. Chwali je też obecny chorzowski konserwator zabytków. - Perfekcyjna robota - przyznaje Mercik. Ma natomiast zastrzeżenia do okien. Właściciel zdecydował się na plastikowe ozdobione szprosami. - Według mnie szkoda takimi oknami psuć efekt tak szeroko przecież prowadzonego remontu - mówi.

Do budynku już wprowadzają się pierwsze firmy. Wszystkie pomieszczenia zostały przeznaczone na wynajem.22:09, vlodo-bart , Badawczy
Link Komentarze (1) »
niedziela, 29 listopada 2009

Mirek dziś zrobił kilka świetnych zdjęć odrestaurowanego budynku. "Badawczy" chyba nigdy nie wyglądał tak pięknie jak dziś a na zdjęciach Mirka szczególnie. Mirku, dziękuję za udostępnienie zdjęć.

Mirku, jeszcze raz dziękuję.

22:08, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 listopada 2009

To oczywiście artykuł o budynku tzw. "Badawczego". Pięknie odrestaurowany cieszy oko mieszkańców i miłośników naszej dzielnicy". Czekamy na następne działania firmy "Zarmen". Mamy jeszcze sporo pięknych budynków, zaniedbanych, czekających na swoich nowych właścicieli. Oby były to takie firmy jak "Zarmen".

 

 

Jest już gotowy budynek dawnego hotelu robotniczego w Chorzowie Batorym. Wszyscy ciekawscy znajdą go bez trudu - to dom przy ul. Stefana Batorgo, tuż obok komisariatu policji.

Ryszard Szopa, niedawny miejski konserwator zabytków w Chorzowie jest z efektów remontu bardzo zadowolony. - Odtworzono oryginalne loggie, cała stolarka z nimi związana została zrekonstruowana - mówi Szopa. - Wprowadzono bardzo sympatyczne rozwiązanie: podwójne schody wejsciowe. Ich pierwotnie nie było, ale wiadomo, że obecnie firmy mają inne wymagania, niż to dawniej bywało. Bardzo dobrej konserwacji poddano okładzinowy material ceramiczny. Z przeprowadzonego tak remontu można być zadowolonym.

Budynek należy do prywatnej firmy Zarmen. Jak informuje Przemysław Sondej z Zarmenu nowowyremon-towany, ponad stuletni, budynek był nie tylko hotelem, ale później też był tam zakład badawczy huty. Dlatego w piwnicy były kadzie hartownicze i w trakcie remontu tylko one zostały usunięte. Reszta została przywrócona do stanu z dawnych fotografii. - Staramy się zawsze restaurować budynki by wyglądały jak z przed epoki - mówi Sondej.Wewnątrz zainstalowano nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, m.in. do kontroli dostępu. - Koszty są tajemnicą jedyne, co mogę powiedzieć cytując prezesa zarządu to "kilka tysięcy za metr kwadratowy" - informuje Sondej. - Nie otrzymaliśmy dotacji z urzędu miasta lub ochrony zabytków.

Ta sama firma jest też właścicielem dawnej willi dyrektora huty, późniejszego przedszkola. Ten budynek też został popisowo odremontowany, a otaczający go park zrekultywowany. -Zarmen zakupił jeszcze w tym okresie Pałac w Kopicach oraz Dworek w Grodkowie na Opolszczyźnie - przypomina Sondej.

Prezes firmy Zbigniew Koncewicz mówi o wyremontowanym dawnym hotelu, że "była możliwość i okazja, więc kupiliśmy. Obecnie pracuje tam nasza "inteligencja techniczna" a ona musi mieć piękną oprawę".

W budynku obecnie mają siedzibę dwie firmy: HPH Hutmaszprojekt - własność Zarmenu Biuro projektowe oraz Giprokoks Polska - oddział ukraińskiego instytutu badawczego.

Monika Pacukiewicz
08:18, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 października 2009

Tak będzie wyglądało wnętrze budynku po remoncie. Zdjęcia pochodzą ze strony architekta Rafała Drobczyka:

Zobacz na stronie http://www.drobczyk.gliwice.pl

Prawda że pięknie?

00:08, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 września 2009

Tak budynek wyglądał w lipcu 2009.

13:24, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 marca 2009

Tak budynek wygląda w marcu 2009 roku.

21:56, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lutego 2009

Następne zdjęcia tego pięknego budynku. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy go w pełnej krasie. Prace postępują.

Tu ma być wybudowany parking dla potrzeb tego budynku.

17:45, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 grudnia 2008

"Chorzowianin" pisał:

"Intensywne prace toczą się na ulicy Stefana Batorego. Budynek przeznaczony dla pracowników dawnej Bismarckhütte znalazł inwestora – firmę Zarmen. Firma chyba upodobała sobie budynki należące do Bismarckhütte. Kilka lat temu odrestaurowała willę Emila Marxa, dyrektora huty, znajdującą się także przy ul. St. Batorego. Dziś siedziba Zarmenu jest perełką dzielnicy Batory. Zbigniew Koncewicz, prezes zarządu firmy Zarmen, nie ukrywa, że oddanie najdrobniejszego szczegółu nie było łatwe. – Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi powątpiewało w to, że uda nam się ten budynek odrestaurować. Pamiętam, że nie brakowało plotek, co do przyszłego właściciela – uśmiecha się prezes. - Z efektu końcowego jestem zadowolony, czuję taką sentymentalną nutkę. To ładne miejsce. Historycznego piękna nie odda żadna współczesna budowla - dodaje. Historyczny kształt zostanie zachowany także w pohutniczym obiekcie, sąsiadującym dziś z komisariatem policji . – Budynek wzniesiono z początkiem XX wieku. Początkowo pełnił on rolę hotelu robotniczego – opowiada Ryszard Szopa, były konserwator zabytków. – Na parterze mieściła się stołówka, wyższe kondygnacje przeznaczono na sypialnie oraz ogrody zimowe. W latach 80. minionego wieku budynek pełnił funkcje biurowe. Mieściły się tu m.in. laboratoria i pracownia fotograficzna - kontynuuje. Przez ostatnie lata obiekt niszczał. W tym roku rozpoczęły się prace, które doprowadzą go do pierwotnego kształtu. Burzone są późniejsze przybudówki. Elewację ozdobi czerwona, nieotynkowana cegła i elementy neogotyckie. Za kilka miesięcy budynek stanie się pracownią projektową Zarmenu. Wprowadzi się tu Biuro Projektów Hutmaszprojekt".

Tak budynek wyglądał we wrześniu:

14:50, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 kwietnia 2008

Budynek Huty Batory, tzw. "Badawczy".

- Rewitalizacja dużych obiektów ma znaczący wpływ na jakość całej dzielnicy
i miasta. Dlatego oprócz wartości funkcjonalnych nasze propozycje mają istotne walory estetyczne. Dzięki takiemu podejściu miasto może zyskać nowe charakterystyczne miejsca-wizytówki w swych najlepszych lokalizacjach. –

Przykładem obiektu, który może stać się reprezentacyjną siedzibą firmy jest Projekt Batory, budynek charakteryzujący się zabytkową architekturą z początku XX w. Nazwę zawdzięcza dzielnicy oraz ulicy, przy której się znajduje. Całkowita powierzchnia obiektu to ponad 2 tys. m kw. Dzięki usytuowaniu przy głównej ulicy Chorzowa Batorego i stylowej fasadzie może stać się wyjątkową wizytówką dla firmy, która będzie w nim miała swoją siedzibę.

.

Tak wyglądał jeszcze w marcu.

A tak oto ma wyglądać po remoncie w dzień.

 

Tak w nocy.

 

A kiedyś, na początku wyglądał tak.

10:09, vlodo-bart , Badawczy
Link Dodaj komentarz »