Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Dzień za dniem - wydarzenia

poniedziałek, 27 lipca 2015

Chorzowianin

Wielkimi krokami zbliża się 72. Wyścig Dookoła Polski. Na jednym z etapów kolarzy dopingować będzie można także w Chorzowie. Władze miasta przygotowały szereg atrakcji dla kibiców.

TdP w Chorzowie: Strefa Kibica, a w niej mnóstwo atrakcji

4 sierpnia 2015 r. - to tego dnia kolarze zawitają do naszego miasta | Fot. YouTube / Tour de Pologne

Od 2 do 8 sierpnia kolarze z najlepszych ekip na świecie ścigać się będą w 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Podczas trzeciego etapu, 4 sierpnia (wtorek), przejadą dwudziestoma ulicami Chorzowa.

Główną atrakcją będzie Lotto Premia Lotna. Zawodnicy walczyć będą o punkty (3 pkt. dla zwycięzcy, 2 pkt. dla drugiego kolarza, 1 pkt dla trzeciego) na ulicy Krakusa. Tuż obok - na Placu Powstańców Śląskich - usytuowana będzie Strefa Kibica.

Zostanie otwarta o godz. 14.45. Kolarze powinni pojawić się na chorzowskich ulicach około godz. 16.30.

W Strefie Kibica nie zabraknie atrakcji. - Przygotujemy szereg imprez towarzyszących. Kibice będą mogli śledzić przebieg etapu na telebimie. Oprócz tego powstanie miasteczko drogowe dla dzieci i młodzieży, pokazujące kulturę jazdy na rowerach - mówi nam zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych, Jerzy Szafranowicz.

Ciekawym punktem programu będzie nauka naprawy roweru i konserwacji sprzętu. - Wydawałoby się, że to prosta sprawa. Jednak taka wiedza może się przydać zwłaszcza młodszym miłośnikom jazdy na rowerze. Będą mogli się dowiedzieć, jak zdjąć koło, jak konserwować łańcuch - dodaje Szafranowicz.

Na Placu Powstańców Śląskich ustawione zostaną stacjonarne rowerki. Każdy będzie mógł przetestować swoje możliwości.

- Przygotujemy także nagrodę dla kibica, który najciekawiej będzie dopingować kolarzy. Może to być jakieś oryginalne przebranie albo hasło - kontynuuje zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych.

Jerzy Szafranowicz zaprasza mieszkańców Chorzowa do kibicowania, a jednocześnie prosi o zrozumienie tych, którzy napotkają na pewne niedogodności związane z zamknięciem ulic dla ruchu kołowego. - To ogromne wyzwanie dla naszego miasta. Wyścig przejedzie przez same centrum. Wierzę, że będzie to w Chorzowie święto kolarstwa, a mieszkańców proszę o tolerancję i cierpliwość - kończy. (m)

środa, 03 czerwca 2015

Naszemiasto.pl

Pociski Chorzów. Cztery pociski artyleryjskie zostały znalezione w złomie, który trafił do Huty Batory. Ładunki zostały zabezpieczone i czekają na odbiór przez saperów.

Pociski Chorzów

Podczas prac porządkowych, które były dzisiaj prowadzone w Hucie Batory, znaleziono cztery pociski artyleryjskie.

Jak informuje nas Olga Klimoszek z chorzowskie policji miejsce, gdzie dokonano tego znaleziska jest odgrodzone i nie mają do niego dostępu osoby postronne. Nie było też potrzeby przeprowadzenia ewakuacji.

Ładunki udało się szybko zabezpieczyć. Najprawdopodobniej jutro zostaną odebrane przez saperów. 

niedziela, 10 maja 2015

Chorzowianin

"Łączymy stolice" to hasło 72. Tour de Pologne. Tegoroczna edycja wyścigu rozpocznie się 2 sierpnia w Warszawie, a zakończy 8 sierpnia w Krakowie. Na trzecim etapie kolarze zawitają do Chorzowa!

Tour de Pologne zagości w Chorzowie. Będzie lotna premia

Rafał Majka, Czesław Lang i Michał Kwiatkowski - sławy polskiego kolarstwa na prezentacji 72. TdP | Fot. Materiały Prasowe Tour de Pologne

Tour de Pologne to największa impreza kolarska w Polsce, ale swoją sławą wykracza poza granice naszego kraju. W imprezie startują czołowe postaci tej dyscypliny i najlepsze grupy z całego świara. TdP jest zaliczana do prestiżowego cyklu UCI World Tour.

Po wielu latach przerwy w tym roku będziemy mieli okazję kibicować kolarzom na ulicach Chorzowa.

Trzeci etap 72. edycji wyścigu - 4 sierpnia 2015 r. - będzie prowadził ulicami naszego miasta. Kolarze rozpoczną ściganie w Zawierciu. W Chorzowie (po przejechaniu 91,8 km) przewidziana jest lotna premia. Meta etapu (liczącego 166 km) wyznaczona została w Katowicach, tradycyjnie na wysokości Spodka.

Kolarze potrafią na zjeździe z alei Wojciecha Korfantego rozwinąć zawrotne szybkości. Przed rokiem w stolicy Górnego Śląska - zwanej "świątynią sprintu" - Jonas Van Genechten pobił rekord prędkości w historii Tour de Pologne osiągając na finiszu niemal 81 km/h.

W oficjalnej prezentacji trasy 72. Tour de Pologne wzięło udział 450 gości, wśród których znaleźli się między innymi minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, mistrz świata Michał Kwiatkowski, zwycięzca 71. Tour de Pologne Rafał Majka, dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang oraz prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul.

Chorzów reprezentował Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.

Tour de Pologne odbędzie się w tym roku w dniach 2-8 sierpnia i będzie rozgrywany pod hasłem „Łączymy stolice”. Kolarze rozpoczną wyścig w Warszawie, zaś zakończą w Krakowie.

Na starcie pojawi się 17 zawodowych grup UCI World Teams, a także Reprezentacja Polski oraz drużyna CCC Sprandi Polkowice.

Program 72. Tour de Pologne - 02-08.08.2015

VII ETAP, 08.08.2015 Kraków - Kraków, 25 km

I ETAP, 02.08.2015 Warszawa - Warszawa, 122 km
II ETAP, 03.08.2015 Częstochowa - Dąbrowa Górnicza, 146 km
III ETAP, 04.08.2015 Zawiercie - Katowice, 166 km (z lotną premią w Chorzowie)
IV ETAP, 05.08.2015 Jaworzno - Nowy Sącz, 220 km
V ETAP, 06.08.2015 Nowy Sącz - Zakopane, 223 km
VI ETAP, 07.08.2015 BUKOVINA Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska, 174 km

Prezentacja trasy 72. Tour de Pologne - Chorzów na trasie 3. etapu.

czwartek, 23 kwietnia 2015

Naszemiasto.pl

Chorzów: Na oddziale chorób płuc szpitala specjalistycznego wybucha pożar. Służby ratownicze ewakuowały chorych oraz pracowników służby zdrowia. W trakcie opuszczania budynku na szczęście nikt nie został ranny... To tylko ćwiczenia.

Dzisiaj około godziny 10 w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie przy ul. Zjednoczenia przeprowadzono ćwiczenia pożarnicze. Chodziło o sprawdzenie koordynacji działań wszystkich służb ratowniczych. Sprawdzano jak szybko i sprawnie przebiega wzajemna wymiana informacji, wypracowywano też najlepsze i najszybsze drogi ewakuacji.

W ćwiczeniach wzięli udział chorzowscy policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, lekarze pogotowia ratunkowegooraz inne służby. Ogień miał się pojawić się na oddziale chorób płuc. Trzeba było jak najszybciej ewakuować 22 osoby - w tym 13 pacjentów. Na czas trwania akcji zwołano sztab Miejskiego Zarządzania Kryzysowego

Podczas gdy strażacy gasili pożar, policjanci mieli za zadanie odizolowanie zagrożonego terenu, zorganizowanie objazdów, kierowanie ruchem, udzielenie informacji mediom i przeprowadzenie oględzin miejsca zdarzenia.

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Chorzowianin

Były wikariusz parafii św. Jadwigi w Chorzowie został biskupem pomocniczym w Katowicach. Jest związany z Ruchem Światło-Życie. W latach posługi w Chorzowie kierował chorzowskim rejonem oazowym.

Były chorzowski wikariusz został biskupem

Ks. Adam Wodarczyk | fot. archiwum prywatne

Ks. Adam Wodarczyk był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Chorzowie między 1994 a 1998 r. Był wtedy moderatorem rejonowym Ruchu Światło-Życie i moderatorem Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Katowickiej. Ostatnie lata poświęcił pracy postulatora w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu oazowego. Rezydował też w parafii św. Józefa w Chorzowie.

- Mam wiele zainteresowań. Lubię obejrzeć dobry film, poczytać książkę, szczególnie pasjonują mnie książki science fiction oraz sensacyjne. Namiętnie oglądam programy informacyjne, czytam gazety, szperam w necie - opowiada o sobie.

Jego życiową dewizą, która znalazła się na obrazku prymicyjnym są słowa: "Człowiek nie zrealizuje się w pełni inaczej jak tylko poprzez bezinteresowny dar z samego siebie".

Na jego stronie internetowej znaleźć można też inne słowa, bardziej z przymrużeniem oka: "Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz na co trafisz" (z Forresta Gumpa).

Metropolita katowicki udzieli święceń biskupich ks. Adamowi Wodarczykowi, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, 6 stycznia 2015 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 12.00.

Biogram ze strony archidiecezji:

Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach w sakramentalnym związku małżeńskim Henryka Wodarczyk i Łucji zd. Cichy.

Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach i uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie.

Napisał pracę naukową z historii Kościoła: „Ksiądz Franciszek Blachnicki – życie i działalność w latach 1921-1961”. Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abpa Damiana Zimonia. 

Jako prezbiter odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat z liturgiki – 1998 r.) oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL (licencjat z teologii pastoralnej – 2000 r.).

W latach 2000-2001 studiował w „Studium Kanonizacyjnym” w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji. W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) – życie i działalność”. Zna język włoski.

Adam Wodarczyk od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło-Życie. Tam przeszedł całościową, dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym. Obecnie jest moderatorem generalnym ruchu.

Dotychczasowe urzędy i funkcje:

1994-1998 wikariusz parafialny w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, moderator rejonowy Ruchu Światło-Życie i moderator Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Katowickiej. 
Od 2001 postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. 
Od 2007 moderator generalny Ruchu Światło-Życie. 
W latach 2008-2013 był konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. 
Aktualnie jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP i Krajowej Rady Misyjnej.

(p)

 
piątek, 12 grudnia 2014

Chorzowianin

Ksiądz Jan Macha. Sługa boży. Życie, misja, śmierć. To tytuł konkursu literackiego skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i dorosłych.
Ksiądz Jan Macha bohaterem konkursu literackiego

Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu do trzech prac (poezja lub proza) ich nabór trwa do 15 stycznia 2015 r.  

Prace konkursowe należy dostarczyć (osobiście lub pocztą) na adres: Biuro poselskie Marii Nowak, 41-500 Chorzów, ul. Jagiellońska 7. Na kopercie należy umieścić adnotację: Konkurs literacki.

Do pracy konkursowej należy dołączyć następujące informacje: imię i nazwisko autora, wiek, szkoła, numer telefonu kontaktowego, adres mailowy i adres zamieszkania.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lutym 2015 r.

Organizatorem konkursu jest Związek Górnośląski, koło Królewska Huta. Patronat honorowy objęli nad nim: Maria Nowak, poseł na Sejm RP i Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału katowickiego IPN. Jednym z patronów medialnych jest "Chorzowianin.pl". 

Zobacz regulamin konkursu - kliknij

Chorzowianin

Rusza kolejna wystawa prac fotograficznych uczestników projektu społecznego Pstrykam Śląskie. Fotografie prezentujące śląskie miejsca ujęte w różnych perspektywach będzie można zobaczyć w restauracji Oberiba.
 Wystawa Pstrykam Śląskie

Wernisaż wystawy Pstrykam Śląskie odbędzie się 13 grudnia 2014 o godz. 20:00 w Oberiba Grill & Restaurant przy ul. Wolności 38.

Zaprezentowanych będzie 15 fotografii wybranych w konkursie odbywającym się na fanpage projektu Pstrykam Śląskie w portalu Facebook oraz w profilu na Google Plus. 

Więcej informacji: facebook/pstrykamslaskie

niedziela, 07 września 2014

NaszeMiasto.pl

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Chorzów: na gmachu Urzędu Miasta od strony ul. Jagiellońskiej została dzisiaj odsłonięta tablica upamiętniająca 75 Pułk Piechoty. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy zaprezentowali się w replikach mundurów z okresu międzywojennego. Zobaczcie zdjęcia!

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Chorzów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Chorzów: Po uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej i złożeniu pod nią wieńców, uczestnicy przemaszerowali ulicami Jagiellońską, Wolności i Zjednoczenia do Muzeum Miejskiego, gdzie została otwarta wystawa „W garnizonie chorzowskim, w latach 1922-1939".

Będzie można ją oglądać przez około dwa miesiące.

W uroczystości wzięła również udział orkiestra wojskowa z Bytomia.

Uwagę też zwracali na siebie członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Grupa Operacyjna "Śląsk", którzy byli ubrani w repliki żołnierskich mundurów z okresu międzywojennego.

Przywieźli ze sobą m.in. replikę ręcznego karabinu maszynowego, replikę granatnika, czy sprzęt służący niegdyś do łączności. Wszystko to można było zobaczyć dzisiaj przed Muzeum.

niedziela, 24 sierpnia 2014

Chorzowianin

Na wieży gmachu IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie zawisł odrestaurowany zegar.

Wieża Curie ma zegar

                Zegar na wieży IV LO | fot. A. Korzeniowski,  UM Chorzów  

Do niedawna mogliśmy jedynie obserwować ślady po jego tarczach. Po gruntownym remoncie budynku, zegar wrócił na swoje miejsce. Jego wygląd nawiązuje do historycznej elewacji obiektu. Niestety nie zachowały się elementy historyczne dawnego mechanizmu.

Instalacja zegara to kolejny etap renowacji jednego z najbardziej reprezentacyjnych gmachów szkolnych Chorzowa. Budynek zaprojektował Rudolf  Ziolko. Wybudowany w latach 1906-1907 jako szkoła żeńska „Cäcilien Lyzeum” utrzymany jest w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi, neobarokowymi i secesyjnymi.

- Elewacje frontowe licowane są cegłą klinkierową, a detale wykonano ze szkliwionych kształtek ceramicznych i z piaskowca. Kamienne są nie tylko opaski wokół okien czy gzymsy, ale przede wszystkim rzeźby oraz płaskorzeźby związane z funkcją budynku. Odnajdziemy tu, np. sowę, symbol mądrości i wiedzy - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.

W przyszłym roku planowany jest remont tylnej części szkoły, m.in. odświeżona zostanie elewacja.

Czytaj też: Chorzowskie liceum lśni jak sto lat temu

Chorzowianin

Nietypowa wystawa w zaskakującym miejscu. Chorzowski schron dowodzenia przy ul. Parkowej oświetlą lampy z rzeczy odzyskanych ze złomu autorstwa Rafała Bryki. Artysta wykorzystując metodę upcyklingu, tworzy unikatowe meble w stylu steampunk (era maszyny parowej).

Rafał Bryk przetwarza nie tylko stare, porzucone przedmioty (jak np. książki, klosze, zegary, manometry, zawory, nawet koła zębate), ale także naturalne i ekologiczne materiały (kleje, żywicę itp).

- Idea narodziła się dzięki zainteresowaniu historią i przedmiotami, które otaczały ludzi w minionych epokach. Mam tutaj na myśli przedmioty codziennego użytku, ale także maszyny, urządzenia i ich elementy. W dzisiejszych czasach, w dobie konsumpcjonizmu i wszechobecnego plastiku, większość tych przedmiotów ląduje na śmietniku lub na złomowisku, gdzie ulegają bezpowrotnej kasacji, a wraz z nimi cały bagaż gromadzonych przez lata emocji ich właścicieli. Na miarę moich skromnych możliwości staram się je ratować i dać im drugie życie - mówi o swojej twórczości Rafał Bryk.

Prace będzie można zobaczyć w obiekcie przy ul. Parkowej od 23 do 24 sierpnia. Zwiedzanie wystawy "Wskrzeszenie przeszłości" warto połączyć z wycieczką po fortyfikacji. Wybudowany w okresie XX-lecia międzywojennego schron dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk” to unikat w skali kraju.

- Nigdzie nie spotkamy obiektu o podobnym przeznaczeniu i rozmiarach. Zapraszamy do odwiedzenie obu kondygnacji i do przyjrzenia się oryginalnym rozwiązaniom poprawiającym bezpieczeństwo w owym czasie – zachęca Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Andrzej Kotala.

Wystawa sztuki użytkowej "Wskrzeszenie przeszłości"
Schron dowodzenia przy ul. Parkowej. Wstęp wolny.
23.08 godz. 12.00 - 1.00
24.08 godz. 11.00 - 17.00

poniedziałek, 04 sierpnia 2014

NaszeMiasto.pl

Ulewa w Chorzowie: było gorąco i słonecznie, ale zebrały się ciężkie chmury i nieźle popadało. W końcu mogą odetchnąć ci, którym było za gorąco. Pamiętaliście, żeby wziąć ze sobą dzisiaj parasol z domu?

Ulewa w Chorzowie

(ˆ Kamila Rożnowska)

Ulewa w Chorzowie: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami i opadami deszczu, które dzisiaj mogą przejść nad naszym województwem. Prognozuje się, że lokalnie może spaść do 40 mm. Wiatr w porywach może osiągnąć do 80 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu. 

czwartek, 29 maja 2014

Chorzowianin

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc odwiedził Urząd Miasta w Chorzowie. Duchowny spotkał się z władzami miasta. 

Wyjątkowy gość w Urzędzie Miasta

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc spotkał się z władzami Chorzowa | fot. Biuro Prasowe UM Chorzów  

W spotkaniu, które odbyło się w małej sali posiedzeń, obok prezydenta Andrzeja Kotali i przewodniczącego Rady Miasta Henryka Wieczorka, uczestniczyli m.in. zastępcy prezydenta, skarbnik miasta, sekretarz, wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz księża z chorzowskich parafii.

Tematem rozmów były m.in. problemy mieszkańców, współpraca chorzowskich parafii z Urzędem Miasta oraz miejskimi instytucjami.

Arcybiskup dziękował prezydentowi za dotychczasowa współpracę, wskazując na potrzebę takich kontaktów w interesie mieszkańców. Jak podkreślał hierarcha obie instytucje działają dla dobra tej samej społeczności.

- Tu w Chorzowie te relacje są bardzo dobre. Szczególnie dziękuję władzom miasta za wykorzystanie budynków kościelnych w celach społecznych oraz za zaangażowanie w pomoc rodzinom wielodzietnym, seniorom i wszystkim osobom potrzebującym.

Arcybiskup zaproponował też, by miejskie służby pomocy społecznej ściślej współpracowały z Caritasem, co pozwoli jeszcze skuteczniej dotrzeć do potrzebujących. Metropolita docenił wkład Chorzowa w propagowanie kultu św. Floriana (patron miasta, relikwie świętego znajdują się w chorzowskiej parafii). Wyraził nadzieję, że w przyszłości miasto mogłoby być mocno związane z duszpasterstwem strażaków na szczeblu wojewódzkim.

Podczas wizyty w urzędzie, arcybiskup Wiktor Skworc podpisał cztery książki, które będą nagrodami dla rodzin biorących udział w sobotnim Biegu Rodzinnym wokół szybu Prezydent. Bieg organizowany jest w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny. Początek imprezy o godz. 11.00, zapisy od 10.00.

..........................................................................................................................................

A teraz komentarz jednego z internautów:

IP: 93.175.*.*

2014-05-24 06:40:36

Wszystko fajnie drogi nasz Metropolito i Prezydencie, tylko zapominacie całkowicie, że kult św. Floriana w Chorzowie jest przede wszystkim związany z HUTNIKAMI tego miasta a ciągle się o tym zapomina. Gdyby nie HUTNICY tego miasta by nie było i choć dziś z tej branży w mieście zostało niewiele to należy o tym pamiętać i podczas różnych uroczystości czy spotkań o tym mówić bo to dla HUTNIKÓW obecnych i byłych bardzo ważne.Mam nadzieję, że to wreszcie do kogoś dotrze z władz miejskich i kościelnych.

I co Wy na to?

poniedziałek, 26 maja 2014

Oświetlenie w Inteligentnym Domu

W poniedziałek około godz. 20.45 mieszkańcy  Katowic odczuli silny wstrząs. Jak informuje dyżurny WUG, wstrząs zgłosiła  kopalnia Wujek.

Kopalnia

Wstrząs był wyraźnie odczuwalny. Jak mówią mieszkańcy Ligoty, wysokie bloki  zakołysały się, w mieszkaniach zatrzęsły się żyrandole.

        Silny  wstrząsy zgłaszają także mieszkańcy Piotrowic, Ochojca, Wełnowca, Szopienic,  osiedla Tysiąclecia i centrum Katowic. - Mieszkam na 10. piętrze, niezłą miałam  karuzelę w mieszkaniu - mówi mieszkanka "gwiazd".

        Wstrząs był także odczuwalny m.in. w Chorzowie, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Łaziskach Górnych i w Sosnowcu. - Wstrząs był na tyle mocny, że  poczuliśmy go na drugim piętrze w wysokich kamienicach na ul. Kruczkowskiego - napisała nam pani Klaudia z Sosnowca.

        Mieszkańcy zaczęli dzwonić do Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.  Jak nas poinformował dyżurny WUG, wstrząs pochodził z kopalni Wujek - Ruch Śląsk. - Zgłosiła go kopalnia. Nie mamy informacji o uszkodzeniach pod ziemią. Na kopalnię dzwoniło kilkanaście zaniepokojonych osób - mówi dyżurny WUG.

środa, 30 kwietnia 2014

Chorzowianin

Do Chorzowa przyjadą gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, będą też rycerze i barwna parada. To tylko jedne z atrakcji czerwcowych obchodów święta naszego miasta.

Program:

6 czerwca

Festyn pod szybem "Prezydent" początek o godz. 15.00

Koncert : zespół PERFECT, ŁZY

Pokaz fajerwerków

7 czerwca

Koncert z okazji 35-lecia zespołu Dżem godz. 17.00 Park Śląski

7-8 czewrca

Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon początek godz. 9.00 - Górnosląski Park Etnograficzny

14 czerwca

PARADA ulicą Wolności godz. 10.00

FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH Dzień Chorzowskich Organizacji Pozarządowych Godz. 13.00 - Stadion Miejski ul. Lompy 13

INDUSTRIADA początek godz. 15.00 - teren wokół Szybu Prezydent

21 czerwca

Uroczysta msza święta z okazji 757 rocznicy nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców godz. 12.00 - Kościół św. Marii Magdaleny ul. Bożogrobców 31

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

31 maja Festiwal Młodzieży - skwer przy ul. Kaliny

2 czerwca

Koncert: DZIECI DZIECIOM w wyk. uczniów PSM I st. w Chorzowie godz. 17.00 - Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13

Wystawa pokonkursowa III Triennale Malarstwa ANIMALIS 2014 godz. 17.00 - Miejska Galeria Sztuki MM

3 czerwca

Konferencja popularno – naukowa pt. “Różnorodne aspekty obecności zwierzęcia w kulturze” godz. 10.00 - Chorzowskie Centrum Kultury

OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNOŚCI - Chorzowskie Centrum Kultury:

4 czerwca

Konferencja "Kobiety na Śląsku" wykład Anny Knysok, godz. 11.00

Koncert "Chopin – kameralnie"w wykonaniu Altra Volta String Quartet, godz. 18.00

5 czerwca

Spektakl Joanny Szczepkowskiej „ADHD i inne cudowne zjawiska" godz. 18.00

6 czerwca

Jestem w niebie czyli Maria Meyer śpiewa największe standardy jazzowe lat 30-tych godz. 19.30 - Teatr Rozrywki

8 czerwca

Festyn Kościół św. Ducha godz. 15.00

11 czerwca

Z NAMI KLASYCZNIE Koncert uczniów i nauczycieli Państwwej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chorzowie godz. 18.00 - Kościół Ewangelicko Augsburski im. M. Lutra w Chorzowie ul. Dąbrowskiego 22

28 czerwca

Slow Festival org. MDK Batory - Rosarium w Parku Śląskim

sobota, 29 marca 2014

Targi turystyki w Chorzowie trwają od piątku do niedzieli w pawilonie 3 i 11 Śląskiego Centrum Targowego. To 20. Jubileuszowa edycja Targów GLOBalnie. Przyjechali wystawcy z 17 krajów.

Targi turystyki w Chorzowie

Trwają dwudzieste, jubileuszowe Międzynarodowe Targi Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego w Śląskim Centrum Targowym.

Obecnych jest ponad 200 wystawców, w tym oprócz polskich przedstawicieli są również osoby z
Tunezji, Albanii, Belgii, Czech, Francji, Grecji, Gruzji, Indonezji, Maroko, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Targi otwarte będą jeszcze w piątek do godz. 17 w sobotę od godz. 10 do 18 i w niedzielę od godz. 10 do 16. Bilety normalny w sobotę i niedzielę kosztuje 10 zł, a ulgowy 5 zł. W piątek za bilet normalny zapłacimy 20 zł.

- Targi zmieniły się tak, jak zmieniły się oczekiwania co do naszych wyjazdów - przyznaje Piotr Kubica, prezes Centrum Targowego FairExpo, który jest organizatorem targów. - Coraz częściej wybieramy bardziej egzotyczne zakątki, dlatego pojawiają się tu i tacy wystawcy. Nie zmieniło się jedno, że mamy potrzebę, żeby raz do roku dobrze wypocząć - podkreśla.

Podczas targów odbywają się spotkania z podróżnikami, m.in. Elżbietą Dzikowską, Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi, Mieczysławem Bieńkiem i Martą Sziłajtis-Obiegło.

Tradycyjnie odbywa się też Mała Śląska Gala, podczas której występują m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Marian Makula, Ola Swoboda, która jest laureatką konkursu "Młodzieżowy Ślązak Roku 2013" oraz zespoły szantowy "Wbrew Pozorom" i turystyczny "Na szlaku".

Poza tym znalazło się również miejsce dla ekstremalnego miasteczka "Silesia Sport" oraz symulatora narciarskiego.

Kulinarnie rozpieszczają odwiedzających Remigiusz Rączka oraz Teo Vafidis z Grecji, wszystko to na stoisku "Śląskie smaki".

Na zewnątrz na miłośników motoryzacji czeka natomiast prezentacja autokarów oraz motorów Harley-Davidson.

wtorek, 11 marca 2014

"8 smaków Europy" w Chorzowie będzie kręcone od 21 marca. To kuchenne reality show, w którym mogą wziąć udział nasi mieszkańcy. Jeśli nie jako uczestnicy, to jako widownia.

Konkurs kulinarny

fot. Lucyna Nenow

Mieszkańcy naszego miasta mogą zgłosić się do nowego programu kulinarnego, który będzie nagrywany w Chorzowie. Pomysłodawcą jest Restauracja Czerwona w Chorzowie. Konkurs kulinarny "8 smaków Europy" będzie transmitowany przez TV Silesia. Aby wziąć udział w tym nietypowym dla naszego miasta wydarzeniu należy wysłać zgłoszenie na adres mejlowy 8smakow@tvs.pl do 15 marca. W treści napiszcie uzasadnienie dla swojej kandydatury oraz opis swoich zainteresowań kulinarnych. Należy również dołączyć swoje zdjęcie.

Mieszkańcy będą mogli spróbować potraw

Dwadzieścia osób wyłonionych w ten sposób weźmie udział w castingu, który odbędzie się... na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie 21 marca. I właśnie tego dnia odbędzie się happening, podczas którego zostanie wyłonionych dziesięciu uczestników programu, ale oprócz tego zaplanowano też inne atrakcje.

-Chcemy w ten sposób ożywić i uatrakcyjnić nasze miasto - przyznaje Aneta Felczak, która jest autorem scenariusza programu. - Mieszkańcy będą mogli tego dnia spróbować przygotowanych dań oraz potraw z restauracji Czerwona. Do tego będą przygotowane atrakcje dla dzieci i rodzin. Początek zaplanowaliśmy na godzinę 13.

W finale dania kuchni polskiej

Ale to nie są jedyne atrakcje, które zaplanowano dla mieszkańców naszego miasta w związku z programem. Będzie on liczył osiem odcinków (w pierwszym zobaczymy relację z castingu na Jagiellońskiej). W kolejnych odcinkach zawodnicy spotkają się w kuchni restauracji Czerwona parami. Każda osoba wylosuje kuchnie europejską, która będzie w danym odcinku przygotowywana. Wśród kuchni, z jakich przygotowywane będą dania, znalazły się: austriacka, fińska, chorwacka, grecka, bułgarska i hiszpańska. W finale zawodnicy będą musieli popisać się daniami z kuchni polskiej.

Potrawy oceniać będzie jury

Potrawy zawodników oceniać będzie jury, w którego składzie znajdzie się m.in. jeden ze sponsorów, przedstawiciel TV Silesia, szefowie kuchni z restauracji Czerwona oraz ciekawe postacie z miasta. Patronat nad wydarzeniem objęło Miasto Chorzów.

Łukasz Staszowski jest jednym z szefów kuchni w restauracji Czerwona i również on będzie oceniał uczestników podczas ich zmagań.

Będzie quiz dla publiczności

Nagrywanie odcinków rozpocznie się tydzień po castingu. Każdy odcinek będzie nagrywany jednego dnia.

- Mieszkańców zapraszamy do przyjścia w tych dniach do naszej restauracji - zachęca Aleksandra Jadwiszczok-Bułdak, manager restauracji. - Będzie można spróbować przygotowanych dań, ale oprócz tego odbędzie się quiz dla publiczności na temat kraju, którego kuchnia będzie akurat
przyrządzana. Przygotowaliśmy również nagrody. Chcemy też stworzyć miejsce, w którym uczestnicy będą mogli opowiedzieć o swoich uczuciach. Wszystko pod czujnym okiem kamer, z których relację będzie można na żywo oglądać w restauracji.

 Wszyscy, którzy będą chcieli obejrzeć program, a nie pojawią się w dniu nagrywania w restauracji, będą mogli go zobaczyć w TV Silesia. Dla zwycięzców

"8 smaków Europy" przewidziano nagrody, które na razie objęte są jednak tajemnicą. Na pewno zwycięzca będzie mógł znaleźć zatrudnienie w restauracji Czerwona, a danie finałowe zostanie na stałe wpisane do karty dań.

Jeśli chodzi o produkty, to na casting przy ul. Jagiellońskiej należy zgłosić się z własnymi półproduktami. Potrzebny sprzęt zostanie ustawiony przez organizatora. W razie niepogody postawione zostaną namioty. Podczas odcinków formą konkurencji będzie również znalezienie odpowiednich produktów. Uczestnicy będą mogli w wybranych delikatesach, w odpowiednim czasie, wybrać potrzebne do zrobienia swojej potrawy produkty (po wylosowaniu odpowiedniej kuchni). 

- Zapraszamy do zgłaszania się każdego, kto lubi gotować - podkreśla Felczak. - Jest to na pewno niesamowita przygoda, a przy okazji można się sprawdzić i być ocenionym przez wybitnych szefów kuchni. Uczestnicy mogą się zgłaszać z całej Polski, chociaż odcinki będą kręcone w Chorzowie. 

środa, 12 lutego 2014

Kongres Ochrony Zabytków w Chorzowie odbędzie się w środę o godz. 17 w I Liceum Ogólnokształcącym. Zostanie również napisany list otwarty do ministra kultury w sprawie ratowania zabytków.

Kongres ochrony zabytków

Kongres ochrony zabytków będzie poświęcony ich ratowaniu, w tym m.in. Rzeźni
Miejskiej. (© arc polskapresse)

Kongres Ochrony Zabytków w Chorzowie pt. "Obiekt grozi zawaleniem" odbędzie się w środę o godz. 17 w chorzowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Dwie Wieże.

Podczas kongresu zostaną omówione problemy oraz plany związane z
zabytkami postindustrialnymi w naszym regionie.

- Chcemy pokazać, iż warto zainteresować się tym tematem, bo niektóre zabytki będzie można niedługo oglądać wyłącznie na zdjęciach - wyjaśnia Dawid Politaj, prezes stowarzyszenia.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą m.in. Tomasz Słupik, Dariusz Walerjański,
Jerzy Gorzelik, Leszek Jodliński i Henryk Mercik.

Oprócz wystąpień przedstawicieli zaproszonych stowarzyszeń i organizacji, oraz odczytania listu do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który będzie można również podpisywać, wyświetlony zostanie krótki, lecz wymowny film Grupy Fotograficznej KARBON.

Będzie też można obejrzeć wystawę zdjęć pt. "Obiekt grozi zawaleniem", której premiera odbyła się w zeszłym roku w Tarnogórskim Centrum Kultury.

sobota, 04 stycznia 2014

NaszeMiasto.pl

Orszak Trzech Króli 2014 w Chorzowie tradycyjnie odbędzie się 6 stycznia, w poniedziałek o godz. 17. Kolorowy pochód przejdzie ulicami Chorzowa Starego. Nie może nikogo zabraknąć.

Orszak Trzech Króli w Chorzowie

Orszak Trzech Króli w Chorzowie

Orszak Trzech Króli w Chorzowie

Orszak Trzech Króli w Chorzowie

Tak wyglądał Orszak Trzech Króli w Chorzowie w 2013 roku.

Czy w Chorzowie Starym można spotkać króla? Można i to nawet trzech.

6 grudnia ulicami dzielnicy po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli 2014 w Chorzowie.

Starochorzowski Dom Kultury i Parafia pw. św. Marii Magdaleny już po raz trzeci zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w barwnym korowodzie.

Orszak tradycyjnie poprowadzą jeźdźcy na koniach przebrani za trzech króli, a kolędnikom przygrywać będzie orkiestra dęta.

Przemarsz rozpocznie się o godz. 17 pod kościołem św. Marii Magdaleny, a zakończy w ogrodzie MDKu.

Tam na mieszkańców czekać będzie żywa szopka i wspólne kolędowanie z zespołem Mode Starochorzowiony. Impreza wpisana jest w program Międzynarodowego Festiwalu Stróżów Poranka.

Orszak Trzech Króli 2014 w Chorzowie: skąd wzięli się trzej królowie?

Trzej królowie są ważnymi postaciami w historii narodzenia Jezusa Chrystusa, bo to właśnie dzięki nim, wieść o przyjściu na świat Mesjasza, rozeszła się po całym świecie.

- Pan Jezus urodził się w stajni - grocie i wiedzieli o tym tylko prości ludzie, którzy znaleźli się niedaleko - wyjaśnia ks. Rafał Wyleżoł, proboszcz Sanktuarium w Rudach Raciborskich. - Oczywiście ci pastuszkowie mówili innym o tych narodzinach, ale nikt im nie wierzył. Dopiero trzej królowie, którzy byli ludźmi wykształconymi, przekazali, że proroctwa o Mesjaszu się spełniły. Ludzie zaczęli im wierzyć, bo to były osoby z autorytetem.

niedziela, 22 grudnia 2013

Chorzowianin

Gościliśmy już konsula Niemiec, teraz odwiedził nas ambasador Wielkiej Brytanii. Robin Barnett spotkał się m.in. z władzami miasta, odsłonił także tablicę upamiętniającą sir Ludwiga Guttmanna.

Chorzowianin 2013-12-17

Ambasador Wielkiej Brytanii odwiedził Chorzów

Robin Barnett , ambasador Wielkiej Brytanii i Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa odsłaniją pamiątkową tablicę | fot. chorzowianin.tv  

Robin Barnett , ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, odwiedził województwo śląskie. Jednym z celów wizyty było m.in. zapoznanie się ambasadora z sytuacją ekonomiczno-społeczną naszego regionu oraz nawiązanie roboczych kontaktów z samorządami i lokalnymi przedsiębiorcami.

- Przyglądam się możliwościom dalszej współpracy gospodarczej. W tym regionie są one bardzo duże. Najważniejszą sprawą jest stworzenie partnerstwa między śląskimi, chorzowskimi firmami i firmami z Wielkiej Brytanii – mówi R. Barnett.

Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych, przyznaje, że tematów do omówienia z ambasadorem nie brakowało.

- Zaczęliśmy jednak od, najważniejszej dla nas, współpracy gospodarczej. Ambasadorowi towarzyszył przedstawiciel sekcji ekonomiczno-handlowej. W przyszłym roku zorganizujemy spotkanie z przedstawicielami tej sekcji. Musimy nauczyć się wspierać nasze firmy na rynkach zagranicznych – uważa M. Michalik.

Ambasador odwiedził także Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, gdzie odsłonił tablicę upamiętniającej twórcę igrzysk paraolimpijskich profesora, sir Ludwiga Guttmanna.

- Miejsce nie jest przypadkowe, to właśnie tutaj swoją medyczną i społecznikowską karierę rozpoczął ten niemiecki neurochirurg. Zresztą Ludwig Guttmann to niemal chorzowianin, mieszkał tu od 3. roku życia. Dla mnie jest to radosny dzień. Jestem wdzięczny mieszkańcom, władzom Chorzowa i szpitala za to, że każdy, kto przyjdzie tutaj po ratunek, być może zaciekawiony tą tablicą zechce poznać jego dzieło – mówi poseł Marek Plura, inicjator wizyty ambasadora.

Zdaniem R. Barnetta Guttmann zrobił coś absolutnie wyjątkowego. - Stworzył fantastyczną koncepcję paraolimpiady w 1948 roku. To specjalny przywilej móc odsłonić tę tablicę.

Ludwig Guttmann od 1939 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii. W trakcie pierwszych igrzysk paraolimpijskich w Rzymie w 1960 roku papież Jan XXIII określił Guttmanna „Coubertinem igrzysk paraolimpijskich”. Za swoje zasługi otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej brytyjskiej.

Marmurowa tablica upamiętniająca jego imię zawisła na ścianie pierwszego pawilonu (izba przyjęć) ZSM przy ul. Strzelców Bytomskich.

wojz
piątek, 13 grudnia 2013

Chorzowianin

19 medali za osiągnięcia w sześciu dziedzinach za działalność na rzecz miasta wręczono w Chorzowskim Centrum Kultury.

19 chorzowskich medalistów. Za działalność na rzecz miasta

Medale są przyznawane w Chorzowie dla osób, które szczególnie zasłużyły się dla miasta w swoich dziedzinach. Przyznaje je prezydent miasta. Andrzej Kotala nie mógł być obecny na uroczystości ze względów zdrowotnych. Medale wręczali jego zastępcy Wiesław Cięzkowski i Marcin Michalik.

– Zawsze trudno wytypować nagrodzonych, bo w Chorzowie jest wiele osób, które są zaangażowane w życie miasta. Te osoby nie zawsze są zauważane. Warto, by je szczególnie nagrodzić. Czas przedświąteczny, to okres podsumowań, a więc też najlepszy czas na wyróżnienia – mówi Wiesław Ciężkowksi, zastępca prezydenta ds. społecznych.

Najwięcej medali odebrano za osiągnięcia w dziedzinie kulturalnej z wizerunkiem Teodora Kalidego. – Biblioteki cieszą się coraz mniejszym powodzeniem, a jednak udaje nam się przyciągnąć czytelników. Mamy ich obecnie 1700. To jest ogromny sukces – mówi Jolanta Drosdzol, kierownik biblioteki pedagogicznej w Chorzowie, nagrodzona za działalność kulturalną.

Nagrodę otrzymała też Joanna Barnaś-Wójcik, kierownik Starochorzowskiego Domu Kultury – Cieszę się ogromnie z tego, że została moja praca zauważona. Duża satysfakcja – powiedziałą w rozmowie dla Chorzowianin.pl.

Medal z podobizną Kalidego odebrał również Andrzej Sodowski, lider chorzowskiej grupy plastycznej amatorów Krajcok 12, która obecnie zrzesza ponad dwudziestu członków.

– Dla naszego ruchu amatorskiego to bardzo pozytywna sprawa. Nie jesteśmy profesjonalistami, ale tworzymy i jesteśmy doceniani. To dla nas bardzo ważne – przyznał.

Za działalność edukacyjną doceniony został między innymi Grzegorz Zarzycki, nauczyciel z IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. – To jest dla mnie wyjątkowa chwila, ale nie dla medali się żyje, ale by uczciwie pracować, tak jak pracują Ślązacy. Dziękuję mamie, że mnie urodziła w Chorzowie – stwierdził.

Za osiągnięcia sportowe nagrodzeni otrzymują medal z wizerunkiem Gerarda Cieślika. Dla Mirosława Mosóra, który był jednym z czterech nagordzonych w tej kategorii, szczególne znaczenie ma fakt, że otrzymał go w roku śmierci legendy Ruchu. – To jest ogromny ciężar, ale też mocne zobowiązanie. Miasto Chorzów jest dla mnie bardzo bliskie. Cała moja praca zawodowa i życie osobiste jest związane z tym miastem – powiedział.

Medale otrzymują również przedstawiciele firm, które działąją na terenie naszego miasta. – Naszym zadaniem jest uszczęśliwiać chorzowskie dzieci. To wyróżnienie dla całej załogi – powiedział nam Zbigniew Bielak, z firmy Saternus, która między innymi buduje place zabaw.

Uroczystość odbyła się w czwartek 12 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury. Galę uświetnił występ orkiestry Darek Band z solistką Magdaleną Krzywdą-Krzysteczko.

LISTA WSZYSTKICH NAGRODZONYCH

DZIEDZINA OCHRONY ZDROWIA - medal z wizerunkiem Edwarda Hankego

dr Alicja Danielewska Gabryś

Lekarz medycyny, pediatra. Zawodowo związana z Szpitalem Dziecięcym w Chorzowie i wieloma poradniami POZ na terenie Chorzowa, społecznie z Okręgową Komisją Kontroli Zawodowej w Katowicach. W latach 1972 – 1997 pełniła funkcję ordynatora oddziału niemowlęco-rehabilitacyjnego i noworodkowego. Poprzez osobiste zaangażowanie, wiedzę i doświadczenie w znaczący sposób przyczyniła się do uzyskania najwyższego poziomu merytorycznego Oddziału Pediatrycznego chorzowskiego szpitala.

dr Elżbieta Krause-Krakowczyk

Lekarz medycyny. Zawodowo związana ze Szpitalem nr 4 w Chorzowie, poradnią zdrowia, pogotowiem ratunkowym oraz Szpitalem Specjalistycznym na oddziałach neurologii, psychiatrii i na oddziale zakaźnym. Swoją pracę wykonuje do dziś, ciesząc się ogromnym zaufaniem pacjentów. Pani dr Elżbieta Krause – Krakowczyk swoją pełną poświęceń misję lekarza wykonuje już od 45 lat, cały czas w chorzowskiej służbie zdrowia.

dr Tadeusz Krawecki

Lekarz specjalista chorób zakaźnych. Podczas wieloletniej pracy zawodowej związany głównie ze Szpitalem Zakaźnym nr 1 w Chorzowie, także jako ordynator Oddziału Zakaźnego i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 1 w Chorzowie. W latach 1970-1977 kierownik Wydziału Zdrowia w Chorzowie, Członek PCK, wielokrotnie uhonorowany za swoją działalność społeczną m.in. najwyższym odznaczeniem honorowym PCK - Kryształowym Sercem. Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa.

DZIEDZINA SPOŁECZNA - medal z wizerunkiem ks. Franciszka Gębały

Marek Hliniak

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Działacz społeczny. Oddał honorowo 39 litrów krwi. Wyróżniony przez prezydenta Katowic i Chorzowa dyplomem za ofiarność w ratowaniu ludzkiego życia. Pan Marek Hliniak otrzymał srebrną odznakę honorową za zasługi dla województwa śląskiego, dwa lata później odznaczony medalem honorowym z okazji 90-lecia PCK.

DZIEDZINA EDUKACJI - medal z wizerunkiem Kurta Aldera

Teresa Białowąs

Nauczyciel dyplomowany języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 25 im. St. Hadyny w Chorzowie. Od 1999 roku prowadzi autorski program edukacji regionalnej. Odznacza się wybitnymi osiągnięciami pedagogicznymi, zaangażowaniem i innowacyjnością, angażując się w życie szkoły i miasta. Ogół przedsięwzięć edukacyjnych i społecznych ukierunkowany jest na regionalizm i promocję Chorzowa. Społecznie pełni funkcję Przewodniczącej Rady Osiedla Maciejkowice.

Grzegorz Zarzycki

Nauczyciel języka polskiego w IV LO w Chorzowie i Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Od lat zajmuje się problemami związanymi z regionem i gwarą śląską. Pomysłodawca i organizator konkursów recytacji w gwarze śląskiej o zasięgu regionalnym. Współautor dwóch książek o tematyce regionalnej. Wielość i różnorodność inicjatyw podejmowanych i realizowanych przez Grzegorza Zarzyckiego znacząco wpływa na promocję szkoły i miasta, a zarazem wpisuje się w politykę edukacyjną Chorzowa.

DZIEDZINA KULTURY - medal z wizerunkiem Teodora Kalidego

Joanna Barnaś-Wójcik

Artysta plastyk, pedagog, Kierownik Starochorzowskiego Domu Kultury o./CHCK. Zawodowo i prywatnie bez reszty oddana sztuce. Jedna z inicjatorek wojewódzkiego pikniku malarskiego Sielskie Klimaty w GPE Skansen w Chorzowie. W roku bieżącym odbyła się jego 9. edycja, podczas której zanotowano rekordową ilość uczestników - blisko 2200 osób. Wobec nikłej obecności zajęć artystycznych w ofercie edukacyjnej szkół powszechnych, Pani Joanna Barnaś Wójcik skutecznie umożliwia młodym artystom aktywny – najbardziej efektywny kontakt ze sztuką.

Jolanta Drosdzol

Od 2007 roku kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Chorzowie. Przewodnicząca Rady Programowej Chorzowskich Zeszytów Dydaktycznych, sekretarz redakcji miesięcznika Hajduczanin. Autorka i współautorka wielu publikacji dydaktycznych, programu autorskiego z edukacji regionalnej. Organizatorka wielu projektów edukacyjno – kulturalnych służących promocji książki i czytelnictwa, kursów z edukacji regionalnej dla nauczycieli i warsztatów oraz zajęć biblioterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Współorganizatorka Chorzowskiego Festiwalu Nauki.

Joanna Nowrot

Artysta plastyk, pedagog. Wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. W latach 2000-2008 członek Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków, także prezes tegoż Stowarzyszenia. Pani Joanna Nowrot tworzy w zakresie malarstwa i projektowania, grafiki komputerowej, grafiki użytkowej i wydawniczej. Jej aktywność artystyczna przekłada się głównie na pracę edukacyjną z dziećmi i młodzieżą. Jest współtwórczynią i organizatorką pleneru malarskiego Sielskie Klimaty, który od 9 lat odbywa się w plenerze Górnośląskiego Parku Etnograficznego.

Andrzej Sodowski

W przeszłości związany się z grupami artystów nieprofesjonalnych w Siemianowicach Śląskich i w Świętochłowicach. Uczestnictwo w tych stowarzyszeniach zmobilizowało go do wszczęcia działań w kierunku założenia podobnej grupy artystów nieprofesjonalnych także w Chorzowie. I tak w dniu 1 marca 2012 roku jako jeden z grupy założycielskiej powołał do życia Chorzowską Grupę Plastyczną "Krajcok'12". Grupa działa przy Chorzowskim Centrum Kultury. Andrzej Sodowski wspólnie z członkami Grupy Krajcok'12, aktywizuje innych nieprofesjonalnych artystów plastyków, organizując szereg działań reklamujących działalność Grupy na terenie Chorzowa.

Adam Wagner

Muzyk, skrzypek. Pierwszy koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach od 1991 roku. Wśród muzyków Filharmonii Śląskiej jest muzykiem z największą ilością wykonywanych koncertów w roli solisty – zagrał kilkadziesiąt koncertów, wykonując dzieła zaliczane do najtrudniejszych. Był członkiem orkiestry Sir Yehudi Menuhina, występował również z Polską Orkiestrą Kameralną. Od 1991 r. współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Wielokrotny solista Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga. Współtworzy kilka formacji kameralnych. Jest też cenionym pedagogiem skrzypiec.

DZIEDZINA SPORTU, TURYSTYKI I REKREACJI - medal z wizerunkiem Gerarda Cieślika

Mirosław Mosór

Karierę piłkarską rozpoczął w klubie Ruch Chorzów. Wraz z drużyną piłkarską KS Ruch Chorzów sezonie 1988/1989 wywalczył tytuł mistrza Polski, czternastego w historii tego klubu. W sezonie 1995/1996 Puchar Polski. Z Klubem Ruch Chorzów związany zawodowo był do roku 1997. W polskiej ekstraklasie Mirosław Mosór rozegrał 167 meczów i strzelił 5 bramek. Działacz sportowy, do dziś związany z Zarządem Klubu Sportowego Ruch Chorzów. W przeszłości pełnił też stanowisko dyrektora sportowego. Był też organizatorem wielkich derbów Śląska organizowanych na remontowanym aktualnie Stadionie Śląskim.

Krzysztof Pasieka

Były zawodnik Klubu Sportowego "Ruch" Chorzów. Reprezentant Polski juniorów w piłce nożnej. W latach 1982 -1985 kierownik i trener KS Ruch Chorzów, później trener Klubu Sportowego Stadion Śląski w Chorzowie i trener Sekcji Młodzieżowej Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Katowicach oraz innych klubów piłkarskich na Śląsku. Asystent trenera Reprezentacji Polski Juniorów. Wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego, doświadczony trener, działacz sportowy, sympatyk piłki nożnej. Organizator wielu turniejów piłkarskich dla dzieci i młodzieży.

Roman Powęzka

Sportowiec, koszykarz. Związany z klubem koszykarskim MKKS Chorzów potem Albą Chorzów pełniąc funkcję trenera zespołu seniorów na szczeblu 1 i 2 ligi. Nauczyciel wychowania fizycznego w chorzowskich placówkach oświatowych. Praca z grupami młodzieżowymi wielokrotnie przynosiła mu sukcesy na szczeblu miejskim, wojewódzkim oraz ogólnopolskim z finałami mistrzostw Polski włącznie. W 2006 roku powołał do życia stowarzyszenie KS Królewscy Chorzów. Klub szkoli młodzież, która startuje w młodzieżowych rozgrywkach ligowych.

Adam Spychała

Sportowiec, koszykarz. Swoją karierę sportową rozpoczął w roku 1998 w klubie sportowym „Basket” Chorzów. Tam też odniósł swoje największe sukcesy w koszykówce młodzieżowej. Do dnia dzisiejszego związany z zespołem seniorskim „Alba” Chorzów. Wraz z drużyną wywalczył między innymi Mistrzostwo Śląska oraz brązowy medal Mistrzostw Polski. Obecnie tj. w sezonie 2013/2014 zespół seniorów „Alby”, plasuje się w czołówce rozgrywek zajmując 3 miejsce i szanse na walkę o awans do I ligi koszykówki.

DZIEDZINA GOSPODARCZA - medal z wizerunkiem Ignacego Mościckiego

Radosław Banach, prezes Alstom Konstal

Alstom Konstal S.A. może poszczycić się ponad 100 letnim doświadczeniem w branży przemysłu transportowego. Alstom od wielu lat jest liderem na polskim rynku w zakresie projektów dla elektrowni węglowych. Ponadto jest jednym z największych eksporterów produkcji w zakresie sektora energetycznego. Priorytetem firmy jest nieustanne wprowadzanie nowych technologii, dzięki czemu produkcja Alstomu stoi na najwyższym poziomie. Jakość proponowanych przez Alstom produktów, została potwierdzona licznymi certyfikatami.

Zbigniew Bielak, prezes Saternus sp. z o.o.

Saternus Sp. z o.o. to uznany producent placów zabaw oraz terenów rekreacyjno-sportowych. W skład zespołu tej rodzinnej firmy z ponad 20 letnim stażem, wchodzi prawie 100 specjalistów z zakresu architektury krajobrazu, budownictwa oraz wzornictwa przemysłowego. Od początków swojej działalności firma zrealizowała ponad 8000 inwestycji. Dzięki zaangażowaniu i dbałości o jakość usług, Saternus proponuje swoim klientom bezpieczne i funkcjonalne urządzenia.

Marian Ławecki, firma Sundoor

Pan Marian Ławecki z miastem Chorzów jest związany od początku swojej działalności gospodarczej tj. od 1997 roku. Firma Sundoor, której jest właścicielem zatrudnia ok.35 pracowników. Zajmuje się głównie sprzedażą, montażem i serwisem systemów ubezpieczających przed upadkiem z wysokości wykorzystywanych między innymi podczas akcji ratowniczych i działań interwencyjnych oddziałów specjalnych. Jest jedną z czterech największych firm o tym profilu działalności w kraju.

Jerzy Weindich, sp. jawna, Centrum Przemysłu Mięsnego i Gastronomii

Weindich Sp. J. to firma działająca w branży mięsnej, która od lat cieszy się zaufaniem klientów z całej Polski i Europy Wschodniej. Firma zajmuje się wyposażaniem branży gastronomicznej i mięsnej w profesjonalne maszyny i urządzenia. Weindich Sp. J. stawia przede wszystkim na nowoczesne technologie. Wykorzystuje m.in. aplikację pozwalającą na diagnostykę maszyn przez Internet oraz system mobilnej sprzedaży, który ułatwia klientom możliwość dokonania szybkiego zakupu.

pam
piątek, 06 grudnia 2013

Chorzowianin

Jak minęła noc z porywistym wiatrem nad Chorzowem?

Ksawery nad Polską. Co się działo w nocy w Chorzowie?

Chorzowscy strażacy | fot. Paweł Mikołajczyk

Dziś w nocy huraganowe wiatry opanowały całą Polskę. Wiało również nad Chorzowem, ale jak relacjonuje Arkadiusz Labocha, rzecznik chorzowskiej straży pożarnej było bardzo spokojnie. - My wciąż czekamy na huragan - stwierdził.

Chorzowscy strażacy musieli interweiować tej nocy tylko dwa razy. Obie interwencje nie miały związku z pogodą. Jedna to płonący śmietnik, a druga to nieszczelność w instalacji gazowej.

czwartek, 05 grudnia 2013

 

 

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, składająca się z ok. 100 dzieci, które doświadczyły choroby nowotworowej, wystąpi w sobotę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (woj. śląskie).

Orkiestra tworzy się i występuje tylko raz w roku, podczas koncertów organizowanych przez Fundację Iskierka. Nagrała już trzy profesjonalne płyty, a jeden z jej utworów gościł na Liście Przebojów radiowej "Trójki".

Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje prof. Piotr Sutt z Zakład Muzyki Instrumentalnej i Estradowej przy Instytucie Edukacji Muzycznej uniwersytetu w Bydgoszczy. W tym roku dzieci będzie wspierał Chór Profesorów, złożony ze znanych śląskich naukowców, którzy wystąpią w togach.

- Dzieci bardzo przeżywają udział w koncercie, to jest wielka ekscytacja. Najpierw dostają teksty i nagrania, żeby się osłuchać z materiałem. Próby odbywają się w ostatnich dniach. Występują dzieci, które najgorsze mają już za sobą, ale staramy się też wyciągnąć ze szpitali te, które właśnie się leczą. W ich przypadku o możliwości udziału zdecydują lekarze w dniu koncertu, po porannych badaniach  - powiedziała  Aneta Klimek-Jędryka z Fundacji Iskierka.

- Ten występ to moc i uśmiech. Przełamuje konwencję klasycznego koncertu charytatywnego - na jednej scenie, ramię w ramię spotykają się mali i duzi, amatorzy i profesjonaliści, dzieląc się fantastyczną energią  - dodała.

Podczas tegorocznego koncertu wystąpi wokalistka jazzowa Karo Glazer, grający old school reggae zespół Konopians i gdański kwintet instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass. Oprócz utworów z ich repertuaru zabrzmią też dzieła klasyków - Bacha czy Ravela.

Fundacja zaprezentuje także działania zrealizowane w 2013 roku oraz wręczy statuetki "Przyjaciół Fundacji Iskierka". Gośćmi honorowymi koncertu będą w tym roku m.in. wspierający organizację hrabia Guillaume de Louvencourt-Poniatowski i Szymon Majewski. Patronat honorowy nad koncertem objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Fundacja Iskierka wydała już trzy profesjonalne płyty Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej: "Podróże do krainy fantazji", 2006 - z Arturem Rojkiem i Dorotą Pomykałą, "Moc marzeń", 2009 - z Natalią Kukulską, Miką Urbaniak, Me Myself And I oraz "Pasja życia", 2012 - z Renatą Przemyk, Arturem Andrusem, zespołem Raz Dwa Trzy i Javierem Nanadayapą - marimbafonistą z Meksyku.

źródło informacji: PAP

poniedziałek, 25 listopada 2013

Chorzowianin

Konkurs na najpiękniej ubraną choinkę, rzeźbienie w lodzie, taniec ognia i występ Joanny Bartel. A na deser – Remigiusz Rączka przygotowujący wigilijne potrawy. To tylko część atrakcji, które zaplanowano na Jarmark Bożonarodzeniowy.

Ulica Jagiellońska zamieni się w świąteczny kiermasz. Na stoiskach będzie można kupić produkty tradycyjne i rękodzieło. Będzie świątecznie i nastrojowo. 7 i 8 grudnia w Chorzowie rozpoczynamy oficjalne odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia.

- Staraliśmy się ułożyć program tak, by nikt się nie nudził. Przewidzieliśmy zabawy dla dzieci, konkursy dla dorosłych, spotkania ze śląskimi gwiazdami oraz wstępy artystyczne. Chcemy, by ten przedświąteczny weekend był okazją do rodzinnego spędzenia czasu na wspólnej zabawie - mówi Piotr Małecki, prezes Centrum Przedsiębiorczości, które organizuje jarmark.

Na jarmarku spotkać się będzie można również z piłkarzami Ruchu Chorzów i otrzymać od nich autograf.

W sobotę o godzinie 18.00 wystąpi Teatr Ognia. Goście jarmarku uczestniczyć będą w niepowtarzalnym widowisku łączącym elementy tańca orientalnego z tańcem ognia. Każdy gość otrzyma od wolontariuszy Chorzowskiej Stref Wolontariatu ciepłą kawę lub herbatę. Za darmo. Na stoisku strefy, która nawiązała współpracę ze Śląskim Bankiem Żywności będzie można zobaczyć, jak wykonać bombkę z papieru czy piękną, bożonarodzeniową kartkę.

- Zaprosiliśmy do współpracy wiele instytucji po to, by program był jak najciekawszy Bardzo cieszę się, że udało się połączyć siły, a chorzowianie będą mieli okazję zapoznać się z ofertą tych instytucji - wyjaśnia Piotr Małecki.

Jarmark potrwa dwa dni. W sobotę, 7 grudnia, rozpocznie się o godz. 11.00, potrwa do godz. 18.00. W południe odbędzie się oficjalne otwarcie jarmarku.

8 grudnia rozpoczęcie zaplanowano na godz. 11.00. Zakończenie na godz. 18.00. Wstęp wolny.

(sek)

poniedziałek, 18 listopada 2013

Chorzowianin

Ulica Młyńska na terenie chorzowskiego Klimzowca to jedna z najkrótszych w mieście. Mieszka przy niej niecała setka ludzi. Kilka familoków, kamienice, niska zabudowa. A nieopodal plac zabaw. Jeszcze do niedawna zardzewiały, zniszczony zębem czasu. 

Dzieci zebrały podpisy i... mają plac zabaw

Mieszkańcy ul. Młyńskiej w Chorzowie szczęśliwi, bo mają plac zabaw | fot. Michał M.  

Najmłodsi mieszkańcy ulicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Dorośli napisali pismo, a dzieci zebrały podpisy pod petycją o budowę nowego placu zabaw.

– To raptem trzydzieści podpisów, ale liczy się fakt, że dzieciom zależało, i że teraz same będą dbały o plac zabaw – relacjonuje Monika Klabisz, jedna z mieszkanek.

Poszli z tym do Wydziału Usług Komunalnych w Urzędzie Miasta, a ten ku uciesze dzieciaków przystał na ich prośbę. Dzięki inicjatywie mają nowy czyściutki plac zabaw z dużą piaskownicą, mini-boiskiem, siedmioma nowymi ławkami, huśtawkami, karuzelą i nowiutką zjeżdżalnią.

W sobotę wraz z pracownikami Zakładu Zieleni i Rekultywacji najmłodsi mieszkańcy sadzili pnącza i iglaki, które jeszcze bardziej upiększyły teren. Przy okazji poznały nazwy drzew oraz tajniki sadzenia i pielęgnacji roślin.

– Najważniejsze, że dzieci zaczęły chcieć szanować zieleń. Teraz z własnej inicjatywy chodziły wokół placu zabaw, pozbierały rozrzucone dookoła śmieci. Poczuły się gospodarzami. To dla nich świetna lekcja społeczeństwa obywatelskiego – dodaje M. Klabisz.

Budowę placu zabaw sfinansował chorzowski Urząd Miasta.

(p)
czwartek, 14 listopada 2013

NaszeMiasto.pl

W piątek między godziną 8 a 18 nie będzie wody w Chorzowie w mieszkaniach przy siedmiu ulicach. Przerwy w dostawach będą spowodowane pracami na sieci wodociągowej.

Jak informuje Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w związku z pracami eksploatacyjnymi na sieci wodociągowej w dniu 15 listopada 2013 w godzinach od 8. do 18. nie będzie wody w Chorzowie.

Suche krany będą przy ulicach: 16 Lipca, Machy, Francuska, Konarskiego, Wrocławska, Karpacka, Żółkiewskiego.
 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13