Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Chorzów - nasze miasto

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Chorzowianin

Na witaczach ustawionych na granicy miasta pojawiły się śląskie napisy. Przy wjeździe do Chorzowa ujrzymy "mŏ wŏs rŏd!", a przy wyjeździe "chowcie sie!".

Mŏ wŏs rŏd i chowcie sie na chorzowskich witaczach

To nie pierwsza taka akcja w Chorzowie. O sprzątaniu po psach przypominają napisy na chodnikach „Nie rób gańby”, a zasady segregacji odpadów wyjaśnia gazeta „Nasz Hasiok”. Śląską godkę słychać także w urzędowej windzie – komunikaty dotyczące wydziałów znajdujących się na piętrze podawane są gwarą.

- W 2013  roku Urząd Miasta w Chorzowie otrzymał certyfikat "Gŏdōmy po ślōnsku". To powód do dumy ale także zobowiązanie. Szukamy różnych sposobów na promocję naszego języka – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Celem akcji  jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, w tym m.in. w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach, placówkach kultury.

Pierwszy witacz odsłonięto w czwartek, 11 czerwca, na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Gałeczki.

- Wraz z Ruchem Autonomii Śląska staraliśmy się o to trzy lata. Cieszę się, że w końcu się udało. Powitania i pożegnania w naszym języku wkrótce pojawią się na kolejnych witaczach - mówi Krzysztof Szulc, radny i pomysłodawca inicjatywy.

wtorek, 02 czerwca 2015

Chorzowianin

Budynek dworca PKP w centrum miasta, po wielu latach starań, ma przejąć miasto. Co powstanie w tym miejscu?

Dworzec PKP Centrum w rękach miasta

Rozmowy z PKP na temat przejęcia dworców w Chorzowie władze miasta toczył od kilku lat.

W 2013 roku Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych, mówił, że Polskie Koleje Państwowe porządkują swoje nieruchomości w tym i dworce leżące na terenie naszego miasta. - Dlatego złożyliśmy do PKP wniosek deklarujący nabycie dworców. Spotkało się to z pozytywną reakcją władz spółki. Trwają na ten temat rozmowy.

Po dwóch lata miasto i PKP porozumiały się co do nieruchomości przy Placu Dworcowym 6. - PKP podjęły decyzję o przekazaniu Chorzowowi budynku dworca w centrum – mówił Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, podczas majowej sesji Rady Miasta.

Budynek dworca kolejowego Chorzów Miasto od lat jest nieczynny. Wolnostojąca nieruchomość ma ponad 760 mkw. Centralna część obiektu to piętrowa hala dworcowa. Obecnie żadne pomieszczenia nie są użytkowane. Parter hali stanowi przejście i dojście na perony poprzez tunel.

 PKP deklarują, że na zasadach współpracy z samorządem przekażą nam obiekt za symboliczną złotówkę. Będziemy zastanawiać się, co dalej z nim robić. Mamy dwie możliwości. Rozebrać budynek albo go przebudować i zaadaptować na jakiś cel. Ewentualną decyzję, co do wielkości środków, które mogłyby być przeznaczona na remont tej nieruchomości podejmą radni – przyznał w rozmowie z Chorzowianin.pl Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

 dodał, że PKP zadeklarowały gotowość do zainwestowania w dworzec w Chorzowie Batorym. - Dworzec odświeżono, odmalowano elewacje. Mamy zapewnianie, że PKP zagospodaruje pozostałe pomieszczenia na cele publiczne i komercyjne.


wojz
 

 

piątek, 17 kwietnia 2015

Chorzowianin

Dwa, duże zadaszone przystanki zamiast ośmiu mniejszych. Tak po zmianach ma wyglądać centrum przesiadkowe. Jedna z najważniejszych chorzowskich inwestycji powinna zakończyć się w maju. Będą zmiany w harmonogramie?

Centrum przesiadkowe. Zmiana wiat zmieni harmonogram?

Trwa budowa centrum przesiadkowego | fot. Wojciech Zawadzki

Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich, przyznaje, że prace związane z budową centrum przesiadkowego przebiegają prawidłowo. - Po okresie zimowym było zbyt duże nawodnienie gruntu. Był problem z wodami podziemnymi. Wiosną prace mogły przyspieszyć. Widać już pierwsze zarysy przebiegu torowiska.

Obecnie większość robót dzieje się pod ziemią. Trwa m.in. budowa konstrukcji warstw pod torowiska, poprowadzono urządzenia wodociągowe, energetyczne.

- To intensywne prace. Przebudowaliśmy urządzenia wodociągowe, jest mocno rozbudowana sieć teletechniczna – mówi Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. I przyznaje, że nie obyło się bez niespodzianek. - Niektóre urządzenia były naniesione na innych trasach, część była niezinwentaryzowana.

Budowa centrum przesiadkowego, inwestycji, przeprowadzanej przez Tramwaje Śląskie S.A. i Urząd Miasta Chorzów, oszacowanej na ponad 20 mln zł, powinna zakończyć się w maju 2015 roku.

- Na razie nie przedłużaliśmy tego terminu – przyznaje Andrzej Zowada. Nie ukrywa jednak, że mogą nastąpić opóźnienia. Prezydent Chorzowa zaproponował bowiem nowy projekt wiat przystankowych. - Na taką decyzję nie ma zbyt dużo czasu. Musi być podjęta teraz. Na tym etapie prac wykonywane są fundamenty pod perony, które muszą spełniać odpowiednie parametry. Tramwaje Śląskie i wykonawcy czekają na decyzję miasta.

Mariusz Cup, dyrektor wydziału architektury, budownictwa i gospodarki przestrzennej w chorzowskim UM, podkreśla, że decyzja prezydenta związana jest z rozstrzygniętym w październiku 2014 r. konkursem na chorzowski rynek.

- Po uchwaleniu budżetu prezydent podjął decyzję aby realizować projekt koncepcyjny. Obecnie jego najważniejszym elementem jest centrum przesiadkowe i wiaty przystankowe. Dyrektor zaznacza, że w pierwotnym projekcie, zatwierdzonym w ubiegłym roku, wiaty są na wysokim poziomie. Przyznaje jednak, że nie pasują one pod względem przestrzennym i estetycznym do nowej koncepcji. - Chcieliśmy, aby rynek stanowił jedną całość w formie i detalu. Stąd taka decyzja.

W zatwierdzonym w 2014 r. projekcie było 8 wiat przystankowych. Teraz mają być dwie. Jedna zadaszyć ma perony tramwajowe i autobusowy, druga, po stronie Banku Zachodniego, zadaszyć ma peron autobusowy w kierunku Bytomia.

Projekt zatwierdzony w 2014 r. zakładał budowę 8 wiat.

Zwycięska praca w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie "koncepcji kształtowania przestrzeni publicznej w rejonie rynku w Chorzowie". Na ten wzór ma być opracowany projekt nowych wiat.

- Obecnie trwają prace projektowe nad nowym zadaszeniem centrum przesiadkowego, które będzie korespondowało z architekturą i nawierzchnią nowego rynku. Pierwsze elementy projektu powinny być zakończone pod koniec kwietnia i wprowadzone do realizacji w pracach podziemnych. Cały projekt nowego zadaszenia będzie gotowy w przeciągu trzech miesięcy – mówi Mariusz Cup.

Dyrektor zapewnia że wszystkie prace, przebiegające pod ziemią i na powierzchni, zmieszczą się w harmonogramie. - Istnieje obawa, że sama realizacja zadaszenia będzie przebiegała trochę później. Zakładamy, że wykonane będzie ono w tym roku.

Nowy ślad przebiegu linii tramwajowej zmieni przebieg jezdni. Ruch samochodowy nie wróci już pod bank. Pojawi się nowa sygnalizacja: jedna na osi ul. Powstańców, Kościuszki, druga w kierunku nowej drogi do ul. Moniuszki. - Budowa tej drogi rozpocznie się jeszcze w tym roku – mówi Piotr Wojtala. Oprócz drogi powstanie również rondo w rejonie ul. Kościuszki i Moniuszki.

                                                                                                      Wojciech Zawadzki

niedziela, 07 grudnia 2014

NaszeMiasto.pl

Święta w Chorzowie. Coraz bardziej świątecznie robi się w naszym mieście. Dzisiaj na placu przed pocztą, w pobliżu estakady stanęła wielka choinka. Za 2 tygodnie wspólnie będą ubierać ją mieszkańcy.

Święta w Chorzowie

Każdy chorzowianin może mieć swój wkład w ozdobienie największej miejskiej choinki, jaka stanie w Chorzowie przed świętami Bożego Narodzenia. Wystarczy 18 grudnia o godz. 16 przynieść ze sobą własną bombkę lub inną ozdobę świąteczną, jaką będzie chciał na niej zawiesić.

Dodajmy, że już jutro, w sobotę 6.12 dekoracje rozwieszone na chorzowskich ulicach zostaną uruchomione. Będą cieszyć nasze oko do końca stycznia.

 
sobota, 06 grudnia 2014

NaszeMiasto.pl

Ozdoby świąteczne w Chorzowie. O ok. 50 tys. zł mniej wyda w tym roku Chorzów na oświetlenie świątecznych dekoracji na ulicach naszego miasta. Ozdoby mają zostać uruchomione w mikołajki i będą cieszyć nasze oko do końca stycznia.

Ozdoby świąteczne w Chorzowie

Po wspólnym ubieraniu choinki uczestnicy udadzą się do kościoła pw. św. Antoniego. Tam odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy i przegląd chorzowskich scholi. Natomiast 19 i 20 grudnia jarmark świąteczny odbędzie się na Jagiellońskiej.

Aż chciałoby się powiedzieć coraz bliżej święta. Powoli na chorzowskich ulicach zaczęły się pojawiać świąteczne dekoracje, które już jutro zostaną uruchomione. W tym roku na naszych ulicach zawiśnie 20 nowych płaskich elementów. Są nimi kompozycje kolorowych bombek świątecznych
W tym roku miasto wyda na ten cel ponad 50 tys. zł mniej niż w 2013 roku. Poprzednio świąteczne oświetlenie ulic kosztowało ponad 330 tys. zł, w tym roku kwota ma zmaleć do prawie 280 tys. zł. 

Główne ulice dzielnic Chorzowa zostaną ozdobione licznymi dekoracjami, które miast gromadziło już od wielu lat. Wkrótce będziemy mogli zobaczyć rozświetlone girlandy, płatki śniegu i gwiazdki. Dekoracje świąteczne będą cieszyć oko chorzowian do końca stycznia. 

Dodajmy, że Chorzów posiada także elementy oświetlające fontanny i girlandy choinkowe, która zawisną na 16 drzewkach, które staną w Chorzowie. Również na tym największym, które zostanie ustawione pod ratuszem. Dodajmy, że największą chorzowską choinkę wspólnie ubiorą mieszkańcy. Właśnie dlatego wszyscy, którzy chcieliby powiesić przygotowaną przez siebie bombkę lub inną świąteczną ozdobę na miejskiej choince, będą mogli to zrobić już 18 grudnia o godzinie 16. 

poniedziałek, 01 grudnia 2014

ChorzowianinObszar Chorzowa obejmuje 380 nazwanych ulic, alei, skwerów i placów. Najdłuższa, ulica Katowicka, ma 3,77 km, a najkrótsza, ulica Olzy, zaledwie 36,5 m.
Spacery ulicami Chorzowa

Chorzowski przewodnik Adam Lapski podjął się trudnego zadania opracowania monografii ulic naszego miasta. Zawiera ona alfabetyczny wykaz wszystkich ulic, alei, skwerów i placów, a także wiele ciekawostek historycznych, danych o patronach i informacji o najciekawszych obiektach znajdujących się w rejonie konkretnych ulic.

Opracowanie stanowić ma przyczynek do lepszego poznania historycznych i kulturowych walorów Chorzowa.

Mimo ogromu pracy włożonej w to przedsięwzięcie, wobec wielowymiarowości podjętego tematu, autor ma świadomość braków i niedociągnięć pionierskiego przedsięwzięcia. Zapraszając do lektury, liczy na wyrozumiałość Czytelników, prosząc jednocześnie o uwagi, sprostowania i uzupełnienia, które wzbogacą opracowanie.

Pobierz plik pdf Spacery ulicami Chorzowa

piątek, 28 listopada 2014

NaszeMiasto.pl

Święta w Chorzowie. Na ul. Jagiellońskiej pojawiają się pierwsze świąteczne iluminacje. Widzieliście już? Jeśli nie, to mamy dla Was kilka zdjęć. Zobaczcie!

Święta w Chorzowie

czwartek, 04 września 2014

NaszeMiasto.pl

Park Hutników Chorzów: zazieleniło się już w Parku Hutników. Chociaż pogoda dzisiaj nie zachęca do spacerowania, zobaczcie na naszych zdjęciach, co pojawiło się w parku. Jak Wam się podoba?

Park Hutnków Chorzów

Park Hutników Chorzów: Przypomnijmy, że rewitalizacja Parku Hutników była jedną ze zwycięskich inwestycji w zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jednak całkowity koszt jego rewitalizacji przewyższył pulę pieniędzy przeznaczoną dla jednej dzielnicy.

Wówczas miasto zdecydowało się podzielić inwestycje na etapy i uruchomić dodatkowe środki finansowe, żeby móc prace doprowadzić do końca. Całkowity koszt drugiego etapu rewitalizacji Parku Hutników wynosi ponad pół miliona złotych. 

Wokół trawników pojawiły się już wcześniej ogrodzenia. Jak Wam się podoba w Parku Hutników? Czekamy na Wasze komentarze.

czwartek, 28 sierpnia 2014

NaszeMiasto.pl

Ul. Wolności Chorzów: tanie, dla każdego i super tanio - coraz więcej takich szyldów na "Wolce". Właśnie dołączył do nich kolejny sklep z... tanimi butami, który dzisiaj się otworzył na Wolności! A takich sklepów od kościoła św. Jadwigi możemy znaleźć już kilka... Jak Wam się podoba "Wolka"? Coś byście na niej zmienili, czegoś Wam brakuje? Czekamy na Wasze komentarze!

Ul. Wolności Chorzów

Ul. Wolności Chorzów - ostatnio sporo zmian możemy zauważyć na chorzowskiej "Wolce". Przypomnijmy, że w ostatni piątek bank ING wyniósł się z zabytkowego drapacza chmur, a wprowadził się , do budynku, gdzie jeszcze niedawno był McDonald's.

 
 Co myślicie o "Wolce"? Czego Wam tam brakuje, co byście zmienili? Czekamy na Wasze komentarze!

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Chorzowianin

Kilkanaście kamer w dziesięciu miejscach Chorzowa wkrótce będzie strzegło bezpieczeństwa mieszkańców.

Monitoring w Chorzowie. Zobacz, gdzie będą kamery

                Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego | fot. arc chorzowianin.tv

- Miasto zakończyło właśnie postępowanie przetargowe, podczas którego wybrano wykonawcę. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma 3S z Katowic – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Lokalizacje wybrano na podstawie analizy zagrożeń wykazanej przez chorzowską policję i straż miejską. Pierwsze kamery pojawią się na: skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Alei BoWiD, ul. 11-go Listopada i Placu Mickiewicza, ul. Stefana Batorego i Czempiela, ul. Strzelców Bytomskich i Wolności, ul. Katowickiej i 3 Maja, ul. 3 Maja, Janasa i Styczyńskiego, ul. Gałeczki i Ryszki oraz przy ul. Wolności (widok od strony Poczty Polskiej i od ul. Sobieskiego w kierunku Świętochłowic), a także na Rynku.

System monitoringu miejskiego obsługiwany będzie przez pracowników Straży Miejskiej, Policji i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- W przyszłości planuje się rozbudowę systemu, będzie to jednak zależało od możliwości finansowych miasta – dodaje A. Kotala.

Całkowity koszt dostawy i montażu urządzeń wraz z transmisją danych to ok. 520 tysięcy brutto.

Czytaj też: Chorzów w Wi-Fi, Chorzowianie bezpieczniejsi

czwartek, 14 sierpnia 2014

Chorzowianin

Otoczenie stawu Herman przy ul. Stacyjnej i hali elektrowni siłowni dawnej Królewskiej Huty przy ul. Metalowców oraz Plac Powstańców Śląskich. To miejsca, które mają przejść metamorfozę.

Przestrzeń publiczna: Plac, staw i huta. 

Plac Powstańców Śląskich | fot. Wojciech Zawadzki

- Jestem chorzowianką od urodzenia. Pamiętam jak wyglądała huta. Teraz od lat nic się tu nie dzieje i chyba żadnej zmiany już nie doczekam – mówi Elżbieta.

Zmiany mają jednak nastąpić. Chorzów w ramach projektu „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic” realizuje bowiem prace nad opracowaniem zintegrowanego projektu przekształcania kluczowych przestrzeni publicznych.

- Chcemy zagospodarować przestrzenie publiczne tak, żeby były one komfortowe, funkcjonalne i spełniały oczekiwania mieszańców – mówi Michał Stangel z Biura Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA, wykonawca opracowania.

O tym, jak ma wyglądać przestrzeń publiczna dyskutowano podczas konsultacji. W spotkaniu wzięli udział m.in. mieszkańcy Chorzowa, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i organizacji, architekci związani z miastem, a także pracownicy chorzowskiego ratusza.

Omawiano trzy przestrzenie publiczne: otoczenie hali elektrowni siłowni dawnej Królewskiej Huty przy ul. Metalowców, gdzie powstać ma muzeum hutnictwa, Plac Powstańców Śląskich oraz otoczenie Stawu Herman w rejonie ul. Stacyjnej. Uczestnicy spotkania wskazywali zalety i atrakcje analizowanych obszarów, a także największe problemy na nich występujące. Próbowali również wskazać te działania, które w sposób szybki i tani mogłyby poprawić atrakcyjność i funkcjonalność tych miejsc.

 

Otoczenie hali elektrowni siłowni dawnej Królewskiej Huty przy ul. Metalowców, gdzie powstać ma muzeum hutnictwa.

- Przestrzeń poprzemysłowa na terenie huty mogłaby wzbogacać muzeum np. ekspozycjami, wystawami, koncertami. Plac Powstańców Śląskich jest blisko rynku, może być traktowany jako pewna sekwencja powiązania tych przestrzeni. Natomiast, nieco zarośnięty i zaniedbany, staw Herman można zaprojektować funkcjonalnie. Doskonałym przykładem jest w tym przypadku Amelung – uważa M. Stangel.

- Część z tych obiektów lata świetności ma za sobą. Plac Powstańców Śląskich to piękna przestrzeń do zagospodarowania. Teren po byłej hucie wręcz domaga się tego żeby tam zainwestować. Podobnie staw Herman. To miejsca, które warto przywrócić chorzowianom i Chorzowowi - mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych.

Pani Elżbieta stojąc na Placu Powstańców Śląskich przypomina sobie targ, na którym zaopatrywała się wiele lat temu. - Dobrze jakby mógł on tutaj wrócić – mówi.

Rafał, chorzowianin, który mógłby być wnukiem pani Elżbiety, widziałby tu coś innego. - Kawiarenki, restauracje na otwartej przestrzeni. Zapytany o staw Herman nie ukrywa, że drugi Amelung nie jet potrzebny. - Warto jednak ten teren uporządkować.

 

Staw Herman.

W październiku gotowe ma być opracowanie studialno-koncepcyjne wspomnianych przestrzeni. - Mamy nadzieję, że będzie ono wykorzystane w dalszych, realizacyjnych projektach – mówi M. Stangel.

 wojz

czwartek, 31 lipca 2014

Chorzowianin

Zamiast zaniedbanej ścieżki - deptak jak z wakacyjnej pocztówki. Miasto zyskuje nowy image.

Deptak połączył ulice Bożogrobców i Kalusa

Pomiędzy ulicami Bożogrobców i Kalusa powstał deptak wraz z oświetleniem | fot. Mariusz Banduch  

Łącznik pomiędzy ulicami Bożogrobców i Kalusa do czerwca straszył mieszkańców. Nie było tam nic oprócz ścieżki prowadzącej wzdłuż płotu oraz zarośli.

Ta sytuacja uległa zmianie: w tym miejscu powstał deptak wraz z oświetleniem, gdzie można po porstu odpocząć. Ścieżka ma długości ok. 250 m. W pierwszej kolejności wykonano nową nawierzchnię wraz z odwodnieniem i całą instalacją. Kolejnym elementem prac było wykonanie oświetlenia. Zastosowane zostało połączenie słupa, ławeczki oraz oprawy oświetleniowej.

Na całym odcinku pojawiło się siedem takich zestawów. Ulica przeznaczona jest tylko dla ruchu pieszego, więc na ławeczkach można usiąść i odpocząć. Integralnym elementem jest słup, który posiada nietypowy kształt i zakończony jest niewielką oprawą. Cechą szczególną jest światło białe, metalohalogenowe - lecz przede wszystkim - niebanalna forma zastosowanej latarni.

środa, 02 lipca 2014

Chorzowianin

Dzisiaj wystartował konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania płyty Rynku wraz z otoczeniem.

Rusza konkurs na chorzowski Rynek

Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie nowego sposobu zagospodarowania tej przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem przebudowy Rynku.

Oczekiwane jest pokazanie struktury oraz nowych sposobów użytkowania budynków i działek przylegających do Rynku. W opracowaniu należy uwzględnić relacje z otoczeniem i dzielnicami miasta w aspektach społecznych, funkcjonalnych i przestrzennych.

Opracowując koncepcję zagospodarowania chorzowskiego rynku architekci muszą wziąć pod uwagę m.in. dwa ograniczenia.

– To uwarunkowania natury technicznej. Pierwszym jest estakada, drugim zaprojektowane już centrum przesiadkowe – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych.

Konkurs ma charakter otwarty. Dokumentacje można składać w wydziale architektury, budownictwa i gospodarki przestrzennej Urzędu Miasta w Chorzowie. Do drugiego etapu zostaną zaproszone wybrane podmioty.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to trudny do zagospodarowania teren. O czym świadczą chociażby konsultacje, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku z mieszkańcami i liczne dyskusje na ten temat. Liczę jednak na kreatywność autorów. Rynek to najważniejsza w symbolice Chorzowa przestrzeń. Z pewnością oczekiwania mieszkańców, jak i moje, względem niej są wysokie. Myślę, że architektom uda się im sprostać – podkreśla Marcin Michalik.

Na zagospodarowanie Rynku zagwarantowano 7 mln zł. Koncepcje oceniać będą eksperci, m.in. prof. Zbigniew J. Kamiński z Politechniki Śląskiej i prof. Andrzej Grzybowski z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty w październiku.

Więcej na temat konkursu na stronie chorzow.eu.

wojz
czwartek, 22 maja 2014

Chorzowianin

Miejsca postojowe, zieleniec, nowe ogrodzenie m.in. o to wzbogacił się Starochorzowski Dom Kultury. Zmiany czekają także MDK „Batory”.

Metamorfoza domów kultury

SDK przeszedł rewitalizację | fot. Adrian Ślązok  

- Starochorzowski Domu Kultury od lat prosił się o zmianę otoczenia. Przyległy do placówki teren był nieprzystosowany, po prostu brzydki. Teraz miejsce to wypiękniało. Utworzono też łady ogród przystosowany do potrzeb pobliskiego przedszkola – mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych.

SDK przeszedł kompleksową rewitalizację współfinansowaną przez Unię Eurpejską. Na prace składały się modernizacja otoczenia wraz z ogrodzeniem obiektu, stworzenie letniej sceny teatralnej i miejsc postojowych. Planowany jest zakup nowych urządzeń nagłośnienia i oświetlenia, remont głównej sali widowiskowej.

- Projekt ten z pewnością przyczyni się do poszerzenia działalności kulturalnej tej placówki. A dziś można powiedzieć, że bez wątpienia poprawił stan tego zabytkowego obiektu – podkreśla zastępca prezydenta.

Wartość projektu wyniosła ponad 840 tys. zł, z czego przeszło 620 tys. zł dofinansowała UE.

Metamorfozę ma przejść również Miejski Dom Kultury „Batory”. Placówkę czeka rewitalizacja sali widowiskowej wraz z zapleczem sceny zabytkowego budynku i zagospodarowaniem przyległego otoczenia.

- Tego zaplecza brakuje chyba najbardziej, bo organizacja większych imprez staje się problemem. Warto zaznaczyć, że do MDK „Batory” przyjeżdżają artyści z różnych stron kraju i świata. Niestety bywało tak, że musieli się oni przebierać na korytarzu. Chcemy to zmienić. Dlatego planujemy rozbudować zaplecze i scenę tak, by poziomem nie odstawały one od Chorzowskiego Centrum Kultury – zaznacza Wiesław Ciężkowski.

Zastępca prezydenta dodaje, że w niedalekiej przyszłości planowana jest również rozbudowa budynku w kierunku ul. Strzybnego.

- Powstanie w ten sposób lepsze połączenie z estradą, powiększy się parking, będzie lepsze zaplecze sanitarne.

Władze miasta myślą także o modernizacji elewacji budynku od strony ul. Stefana Batorego.

Rewitalizacja MDK „Batory” potrwać ma dwa lata. Prace wstępnie oszacowano na ponad 1,2 mln zł z czego większość mają stanowić środki unijne.

wojz
piątek, 02 maja 2014

 

 

Zdjęcia zrobione z tarasu widokowego szybu Prezydent już widzieliście. Ale pewnie ciekawi Was, jak sam szyb prezentuje się z bliska? Zobaczcie, jak wygląda szyb Prezydent. Chorzów nie ma się czego wstydzić.
Szyb Prezydent: Chorzów

Szyb Prezydent: Chorzów

Szyb Prezydent: Chorzów

Szyb Prezydent: Chorzów

Szyb Prezydent: Chorzów

Szyb Prezydent: Chorzów

Szyb Prezydent: Chorzów

Szyb Prezydent: Chorzów

 Wieża wyciągowa szybu Prezydent zachwyca swojaą architekturą. Wybudowano ją w 1933 roku w stylu funkcjonalistycznym według projektu Ryszarda Heilemana z Katowic.

Zobaczcie sami, jak wygląda z bliska jeden z ciekawszych chorzowskich zabytków. Szczególnie, jeśli brakuje Wam odwagi, by samodzielnie wspiąć się na górę.
 Wieża wyciągowa szybu Prezydent zachwyca swojaą architekturą. Wybudowano ją w 1933 roku w stylu funkcjonalistycznym według projektu Ryszarda Heilemana z Katowic.

Zobaczcie sami, jak wygląda z bliska jeden z ciekawszych chorzowskich zabytków. Szczególnie, jeśli brakuje Wam odwagi, by samodzielnie wspiąć się na górę.

niedziela, 13 kwietnia 2014

Chorzowianin

Prezydent, radni, urzędnicy i przedstawiciele jednostek miejskich oraz służb mundurowych spotkali się z mieszkańcami Chorzowa Batorego. 

Budżet obywatelski. Spotkanie w Batorym

Siódme, ostatnie z serii spotkań dotyczących nowych inwestycji i realizacji budżetu obywatelskiego odbyło się w III LO w Chorzowie Batorym  

Siódme, ostatnie z serii spotkań dotyczących nowych inwestycji i realizacji budżetu obywatelskiego, odbyło się w III LO przy ul. Farnej. Przyszło niemal 50 osób.

Czytaj też: Budżet obywatelski. Spotkanie w Maciejkowicach; Budżet obywatelski. Spotkanie w Chorzowie Starym; Budżet obywatelski. Spotkanie na Cwajce; Budżet obywatelski. Sotkanie w Chorzowie II; Budżet obywatelski. Spotkanie w Centrum; Budżet obywatelski. Spotkanie na Klimzowcu.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala przypomniał na czym polega budżet obywatelski i wymienił część inwestycji przeprowadzanych w tej dzielnicy. Zebranym przedstawiono też plany inwestycyjne.

Mieszkańcy narzekali m.in. na stan ulicy Brzozowej, brak miejsc parkingowych i miejsc w przedszkolach.

Marin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych, mówił, że powstaną miejsca parkingowe przy ul. Brzozowej. - Miasto wydzierżawiło teren od Rudy Śląskiej. Parking powstanie w tym roku.

Waldemar Kołodziej, radny, przyznał, że miejsc postojowych brakuje nie tylko w tej dzielnicy. Dodał, że jest to rozwiązywane w miarę możliwości. - Powstało już wiele miejsc postojowych. W porównaniu z innymi osiedlami mamy ich najwięcej.

A. Kotala nie ukrywał, że miejsc w przedszkolach brakuje. Prezydent zaznaczył jednak, że od trzech lat sytuacja się zmienia. - Zwiększyliśmy tę liczbę o 300 miejsc.

Grażyna Kosińska-Jokel, radna, przewodnicząca komisji edukacji, dodała, że sprawa miejsc powinna się rozwiązać w przyszłym roku. - Monitorujemy temat. Sytuacja z roku na rok się polepsza.

Mieszkańcy dopytywali o przyszłość nasypów, którymi kiedyś biegły tory kolejowe a dziś służą jako dzikie ścieżki. - Może są już niepotrzebne i nie muszą dzielić Hajduk na dwie części?

Prezydent Chorzowa mówił, że nasypy to problem całego miasta. - Mamy sporo nasypów kolejowych a nie możemy ich w prosty sposób przejąć.

A. Kotala dodał, że miasto będzie starało się wykupywać nasypy. Nie wykluczył, że mogą one zostać zaadaptowane na ścieżki do spacerowania i jazdy rowerem.

Zgromadzeni w III LO pytali też m.in. o możliwość przygotowania ogrodzonych wybiegów dla psów. - Taki wybieg jest m.in. w Parku Róż, w Batorym takiego miejsca nie ma.

Czytaj też: Otwarto parki dla psów

M. Michalik przyznał, że władze miasta szukały takiego miejsca w tej dzielnicy. - Myśleliśmy o okolicy ul. Skrajnej. Proszę zgłosić ten pomysł do budżetu obywatelskiego.

Mieszkańców interesował też los zabytków, m.in. starego ratusza i rzeźni. - To są perełki architektury. Właściciele tych obiektów chyba czekają, aż budynki się zawalą.

M. Michalik nie ukrywał, że władze miasta niejednokrotnie rozmawiały z właścicielami zabytkowych obiektów. - Były to trudne rozmowy. Pewne sprawy udało się załatwić. Ruszył remont dachu starego ratusza. Gorzej jest w przypadku rzeźni. Odebraliśmy ulgi podatkowe. Chcemy udzielić wsparcia, dotacji do remontu, niestety nie osiągnęliśmy kompromisu.

Chorzowianie, jak na większości tego typu spotkań, pytali o możliwość wykupu mieszkań komunalnych po preferencyjnych cenach z tzw. bonifikatą.

A. Kotala przyznał, że w nowej polityce mieszkaniowej opracowywanej na lata 2015-20 bonifikaty będą brane pod uwagę. Zaznaczył, że jeśli mieszkanie zostanie wykupione za gotówkę to bonifikata może wynieść 30 procent, a w przypadku rat będzie to 20 proc.

- Upust ma rekompensować nakłady poniesione przez mieszkańców, którzy zainwestowali w mieszkania, dbają o nie Większych ulg nie będzie.

Spotkanie w III LO odbyło się 7 kwietnia.

Do 13 kwietnia chorzowianie, którzy ukończyli 16 lat, mogą zgłaszać swoje inwestycyjne propozycje. Wystarczy wypełnić wniosek i wrzucić go do specjalnie oznakowanej urny. Wniosek można przesłać także online.

wojz
wtorek, 08 kwietnia 2014

Chorzowianin

Ponad 170 schodów trzeba będzie pokonać, by wejść na taras widokowy szybu Prezydent. Trwają ostatnie prace przy montażu schodów i platform, które umożliwią wejście na 42 metrową wieżę wyciągową.

176 schodów poprowadzi na szczyt szybu Prezydent

Trwają ostatnie prace przy montażu schodów i platform, które umożliwią wejście na szyb Prezydent  

Platforma widokowa zlokalizowana będzie na wysokości 34 metrów (powyżej są już tylko koła wyciągowe wieży). Jej powierzchnia to 16 metrów kwadratowych. Żeby się na nią dostać trzeba będzie pokonać dokładnie 176 stalowych schodów. Na platformie zmieście się jednocześnie 20 osób. Na szybie będzie mogło przebywać 48 osób.

- Dotychczas szyb Prezydent  można było oglądać jedynie z dołu. Za kilka tygodni zwiedzać będziemy mogli całe wnętrze zabytkowej wieży i podziwiać widok okolicy, który, jak mówią ci, co byli na górze, zapiera dech w piersiach. Jest to możliwe dzięki unijnej dotacji, która całkowicie zmieniła funkcjonalność tego pięknego obiektu – przyznaje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Wejście na szyb będzie bezpłatne. Na klatce schodowej, dla bezpieczeństwa, zamontowane zostaną kamery. Dwie dodatkowe, obrotowe, zamontowane zostaną na szczycie wieży.

niedziela, 23 marca 2014

Chorzowianin

Restauracja McDonald's przy ul. Wolności znika z mapy miasta. Do budynku przeprowadzi się bank.

20 lat był tu Mc Donald's. Teraz będzie...

Ostatni klienci zjedzą tu hamburgery 25 marca | fot. Mariusz Banduch  

McDonald's działał w budynku przy ul. Wolności 12 od 20 lat. Była to pierwsza restauracja tej sieci w naszym mieście i jedna z pierwszych w regionie. W tym miesiącu upływa okres dzierżawy. Ostatnie hamburgery klienci zjedzą tu 25 marca.

- Po przeprowadzeniu analizy biznesowej doszliśmy do wniosku i uzgodniliśmy to z wydzierżawiającym, że nie będziemy przedłużać umowy na kolejny okres – informuje Dominik Szulowski z biura prasowego McDonald's.

Załoga tej restauracji ma znaleźć zatrudnienie w lokalu przy ul. Katowickiej 118 oraz w Katowicach przy ul. Ułańskiej.

D. Szulowski nie ukrywa, że amerykańska sieć planuje inwestycje w Chorzowie i regionie. Na razie jednak nie chce zdradzać, gdzie będzie mieściła się nowa restauracja. - Nie dysponujemy jeszcze podpisaną umową dotyczącą konkretnej lokalizacji – mówi D. Szulowski.

Wiadomo za to już, kto przeprowadzi się do budynku przy ul. Wolności 12. Relokację swojego oddziału pod koniec września zaplanował ING Bank Śląski, działający od końca lat 80. ubiegłego wieku w tzw. „drapaczu chmur” przy ul. Wolności 41 a.

- Przyczynami przeniesienia oddziału są racjonalizacja kosztów utrzymania placówki oraz ograniczenia architektoniczne ze względu na ochronę konserwatorską. Lokale trudno jest przebudować i dostosować do aktualnych standardów funkcjonalnych i estetycznych ING Banku Śląskiego – mówi Mirella Gmur z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

W nowej lokalizacji na parterze zlokalizowany będzie oddział detaliczny oraz Strefa 24h – strefa self-bankingowa. Na piętrze znajdzie się Centrum Private Banking.

wojz
czwartek, 27 lutego 2014

Pierwszy McDonald w Chorzowie został otwarty przy ul. Wolności 12. Od razu zaczął cieszyć się dużą popularnością. Po dwudziestu latach zostanie jednak zamknięty. Dlaczego?

McDonald w Chorzowie

McDonald w Chorzowie

McDonald w Chorzowie

McDonald w Chorzowie na ul. Wolności istniał od 1994 roku.

Aktualizacja godz. 12.30
Otrzymaliśmy odpowiedź na zadane pytania od McDonalda.

- Pragnę potwierdzić, że w związku z upływem okresu dzierżawy restauracja McDonald’s przy ul. Wolności 12 będzie działać jedynie do 25 marca - informuje Dominik Szulowski z McDonalda. - Po przeprowadzeniu analizy biznesowej doszliśmy do wniosku i uzgodniliśmy to z wydzierżawiającym, że nie będziemy przedłużać umowy na kolejny okres.

Załoga tej restauracji znajdzie zatrudnienie w drugiej chorzowskiej restauracji McDonald’s a także w Katowicach przy ul. Ułańskiej.

- Jednocześnie chcę potwierdzić, że mamy w planach kolejne inwestycje w Chorzowie i regionie - podkreśla Szulowski. - Ponieważ nie dysponujemy jeszcze podpisaną umową dotyczącą konkretnej lokalizacji, na razie nie jesteśmy w stanie przekazać bardziej szczegółowej informacji.


McDonald w Chorzowie przy ul. Wolności zostanie zamknięty na początku kwietnia. Skończyła się terminowa umowa dzierżawy.

- Mieliśmy z McDonaldem umowę, która wygasa na początku kwietnia - wyjaśnia Urszula Rasztar,
prezes zarządu PSS Społem, do którego należy budynek. - McDonald miał prawo przedłużenia umowy, ale nie skorzystał z tej możliwości.

Pewne jest, że umowa nie została wypowiedziana, a po prostu wygasła.

Obecnie Społem poszukuje dzierżawcy na miejsce McDonalda. Nie jest jednak pewne, że będzie to inna restauracja. Właściciel budynku jest otwarty na wszystkie możliwości.

McDonald w Chorzowie

 

McDonald w Chorzowie: gdzie jest?

McDonald w Chorzowie przy ulicy Wolności był pierwszą tego typu restauracją otwartą w naszym mieście.

Mieszkańcy mogli tu zjeść od 20 lat.

Teraz po jego zamknięciu pozostanie tylko McDonald przy ul. Katowickiej 118 w Chorzowie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że planowana jest budowa kolejnego McDonalda przy Drogowej
Trasie Średnicowej. 

poniedziałek, 17 lutego 2014

Hala targowa w Chorzowie powstała w 1905 roku. Od tego czasu zmieniała swoje zastosowanie, a kiedy na nią patrzymy, widać na niej znak czasu. Poznajcie historię tej dużej hali przy ul. Katowickiej.

Hala targowa w Chorzowie

Hala targowa w Chorzowie

Co za rudera - myśli niejeden kierowca, przejeżdżający przez Chorzów. Zaniedbany budynek znajduje się tuż za estakadą (jadący w stronę Bytomia mijają go po swojej lewej stronie), jeszcze przed skrzyżowaniem z ul. 3 Maja.

Ale jeśli zechcą Państwo rozpoznać ten obiekt porównując go z archiwalnym zdjęciem zamieszczonym wyżej, czeka Was rozczarowanie. Tak bardzo budynek zmienił się (na gorsze) od czasu, kiedy wykonano to zdjęcie...

Mowa o jednym z ciekawszych obiektów przedwojennego Chorzowa (a wcześniej Królewskiej Huty i Koenigshutte), hali targowej. Kiedy ją otwierano w roku 1905, była pierwszą halą targową na Śląsku!

 Odpowiadała na potrzeby rozwijającego się miasta - po jej powstaniu zlikwidowano targowiska pod gołym niebem, a kupcy przenieśli się do nowoczesnego gmachu gdzie do dyspozycji mieli nie tylko miejsca do handlowania, ale także piwnice i zamrażarnie do składowania towaru, prąd i wodociąg, a z niedalekiego dworca specjalnie doprowadzoną bocznicę kolejową.

Rozładunek towaru mógł odbywać się prosto z wagonów do magazynu.

Kupcom służyły 3 windy, a nawet bezpłatny telefon. Hala była ogrzewana. Na parterze znajdowało się 479 stoisk, na galerii - 153. Można tu było zaopatrzyć się i w artykuły spożywcze, i w odzież, obuwie, artykuły galanteryjne.

Kupców obowiązywał surowy regulamin porządkowy i sanitarny. Jak pisze Przemysław Nadolski w artykule "Z dziejów hali targowej w Królewskiej Hucie", zamieszczonym w Zeszytach Chorzowskich (nr 7), była czynna codziennie, oprócz niedziel i świąt.

Hala targowa w Chorzowie

Hala targowa w Chorzowie

Otwierano ją latem o 6 rano, jesienią i zimą o 7. Kupcy mogli wchodzić godzinę wcześniej (i tylko w tym czasie odbywały się dostawy towaru) i musieli ją opuszczać pół godziny po zamknięciu.

Od początku na antresoli hali funkcjonowała restauracja dla kupców i ich klientów.

Hala targowa w Chorzowie

Hala targowa w Chorzowie

Hala targowa w Chorzowie


Na takich zasadach funkcjonowała hala do końca drugiej wojny, a i potem jeszcze, aż do lat 60. ubiegłego wieku. Nie ma chyba chorzowianina po pięćdziesiątce, który nie był na zakupach w hali.

Dzisiaj jednak o tym budynku nie mówi się już w Chorzowie hala targowa, ale "budynek Posti", bo pod koniec lat 60. ubiegłego wieku handlarze z hali przegrali z planem przekształcenia hali na potrzeby Przedsiębiorstwa Obrotu Spożywczymi Towarami Importowanymi.

Firma zajmowała się sprowadzaniem do Polski kawy, herbaty, przypraw, suszonych owoców (miała praktycznie monopol na te działalność), a w Chorzowie odbywało się pakowanie towarów i palenie kawy.

W poprzedniej siedzibie na ul. Wieczorka (teraz 3 Maja) było jej za ciasno. W roku 1970 na potrzeby POSTI halę przebudowano tak, że w niczym już nie przypomina budynku z roku 1905.

I ta działalność skończyła się jednak na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Rok temu pojawiła się informacja, że hala zmieni się w galerię handlową oraz biurowiec. Nazwa Stara Palarnia nawiązywać ma do działalności POSTI.

środa, 15 stycznia 2014

Chorzowianin

Basen za 2 zł, spektakl za 29 zł i tańsze bilety na wydarzenia kulturalne. To oferty, które najbardziej przypadły do gustu mieszkańcom Chorzowa. Wszystko w ramach działającego od listopada Programu „Chorzów 60+”. 

1000 seniorów odebrało już karty Chorzów 60+

Karta programu Chorzów 60+  

W ciągu zaledwie miesiąca seniorzy odebrali aż 1000 kart upoważniających ich do szeregu zniżek na terenie miasta.

– Codziennie wydajemy po kilkadziesiąt kart. Pomagamy wypełniać formularze i informujemy o promocjach – wyjaśnia inspektor Mariusz Jankowski z Urzędu Miasta w Chorzowie.

Restauracje, kawiarnie, hotel i taksówki, to tu uczestnicy otrzymują specjalne rabaty. W programie może wziąć udział każdy chorzowianin, który ukończył 60 rok życia. Wystarczy udać się do jednego z 22 punktów obsługi i odebrać pakiet „Chorzów 60+”. Po wypełnieniu krótkiego formularzu, senior otrzyma bezterminową kartę i szczegółową ofertę wszystkich 28 partnerów programu.

– Do wykazu zniżek dołączyliśmy rozpiskę darmowych zajęć dedykowanych seniorom, które organizowane są przez chorzowskie domy kultury i instytucje miejskie – tłumaczy Magdalena Sekuła, koordynator Programu „Chorzów 60+”.

Katalog zniżek nie ma charakteru zamkniętego. Urzędnicy stale prowadzą rozmowy z potencjalnymi partnerami i działają na rzecz poszerzenia istniejącej oferty. W najbliższym czasie do pakietu rabatów dołączą zniżki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Rozszerzeniu ulegnie także oferta chorzowskich basenów. Szacuje się, że z programu „Chorzów 60+” może skorzystać blisko 20 tys. mieszkańców.

– Naszym głównym celem jest zachęcenie osób starszych do większej aktywności. Chcemy wskazać im miejsca, w których mogą dobrze się bawić i miło spędzać czas – przyznaje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Chorzów pracuje też nad powołaniem Rady Seniorów. Rada, która powołana zostanie w ciągu najbliższych miesięcy, ma reprezentować interesy i potrzeby osób starszych. W jej skład wejdą przedstawiciele seniorów oraz podmioty działające na ich rzecz, w szczególności organizacje pozarządowe. 

Więcej informacji o programie "Chorzów 60+"

 

czwartek, 09 stycznia 2014

Chorzowianin

Przedstawiciele Zespołu Szpitali Miejskich i Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka podpisali umowy na dzierżawę szpitala przy ulicy Karola Miarki na okres piętnastu lat. 

Chorzowska porodówka będzie na ul. K. Miarki

W budynku szpitalnym przy ul. K. Miarki będzie ginekologia | fot. chorzowianin.tv  

Oznacza to, że SIMiN w budynku przy ul. K. Miarki będzie prowadził wysokospecjalistyczne usługi w zakresie położnictwa, ginekologii i neonatologii. Uregulowano też wszystkie zobowiązania SIMiN w stosunku do ZSM należne z powodu niewybudowania nowego budynku na terenie szpitala.

Czytaj też: Zaskakujący zwrot w sprawie szpitala na Miarki

- W formie darowizny otrzymamy także na Izbę Przyjęć rentgen cyfrowy, spełniający najnowocześniejsze wymagania w zakresie ochrony radiologicznej. Podpisane umowy są korzystne dla obu stron, na pewno przyczynią się do poprawy jakości usług medycznych skierowanych do mieszkańców Chorzowa i miast ościennych - mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich.

Dzięki pozyskanym środkom Zespół Szpitali Miejskich może rozpocząć przygotowania do budowy nowego obiektu na ulicy Strzelców Bytomskich, do którego przeniosą się z ulicy Karola Miarki oddziały: Hematologiczny i Wewnętrzny z Pododdziałem Geriatrycznym.

- To oznacza, że zaczniemy ostatni etap centralizacji szpitala. Dzięki temu wszystkie świadczone przez nas usługi medyczne będą skupione w jednym miejscu, co nie tylko usprawni pracę szpitala, ale będzie też wygodniejsze dla naszych pacjentów - wyjaśnia J. Szafranowicz.

Zakłada się, że nowy budynek ZSM zostanie oddany do użytku wiosną 2015 roku. A już za kilka dni ruszy modernizacja budynku przy ul. Karola Miarki.

(sek)
sobota, 04 stycznia 2014

NaszeMiasto.pl

Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie: w tym roku jest 2,1 mln zł do wydania przez mieszkańców siedmiu obszarów naszego miasta. Jakie Waszym zdaniem inwestycje są najbardziej potrzebne?

Budżet obywatelski 2014 w Chorzowie

Wciąż realizowany jest budżet obywatelski z 2013 roku, ponieważ niektóre inwestycje musiały zostać przesunięte na rok 2014. Udało się już jednak oddać do użytku parking w Chorzowie II, na który głosowało najwięcej mieszkańców.

Wciąż trwają prace w parku Hutników, niedawno wymieniono oświetlenie na ledowe, również tu zostanie naprawiona nawierzchnia i postawione będą ławki.

- Niektóre inwestycje z 2013 roku będą kończone w tym roku, ale w ramach poprzedniego budżetu obywatelskiego - podkreśla Karaś. - Dokończenie nie pomniejszy nowej puli dla danej dzielnicy - zapewnia.

A już wiadomo, że w tym roku jest więcej pieniędzy w budżecie obywatelskim. Tym razem 2,1 mln zł zostanie podzielone na siedem obszarów w mieście - na każdy przypadnie 300 tys. zł. I tak swoją inwestycję wybiorą mieszkańcy Chorzowa Batorego, Chorzowa Starego, Maciejkowic, Cwajki, Centrum, Klimzowca i Chorzowa II od ul. 3-go Maja w stronę centrum miasta.

- Podobnie jak w zeszłym roku głosowanie będzie odbywać się za pomocą internetu oraz tradycyjnie, tak żeby każdy mógł oddać swój głos - wyjaśnia Krzysztof Karaś. - Dokładne informacje na ten temat będą podane wkrótce, ponieważ ze względu na większą liczbę obszarów, na nowo trwa opracowywanie systemu głosowania - mówi.

Szczegóły mamy poznać jeszcze w styczniu.

czwartek, 02 stycznia 2014

NaszeMiasto.pl

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie to jedna z realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Zostanie jeszcze zmodernizowana, ale nie cała. Co stoi na przeszkodzie? Miała być piękną aleją spacerową...

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie

Po raz pierwszy mieszkańcy mieli wpływ na to, jak zostaną wydane pieniądze z miejskiej kasy. 1,6 mln zł, po 400 tys. na każdą dzielnicę zostało przeznaczonych na budżet obywatelski.

I tak wypełniliśmy ankiety, wzięliśmy udział w głosowaniu i wybraliśmy, co trzeba zrobić w minionym 2013 roku w naszych dzielnicach. W Chorzowie Starym najpilniejszą potrzebą była modernizacja alei Wycieczkowej. Okazała się jednak kompletną klapą.

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie: Jest pięknie, ale...

Na pierwszy rzut oka alejka jest w dobrym stanie: w ramach modernizacji została wysprzątana, zmieniono żarówki w lampach i ustawiono cztery ławki. Ale nie o to mieszkańcom chodziło. Okazuje się bowiem, że aleja Wycieczkowa ma swoją kontynuację za zarkętem, wzdłuż płotu skansenu i to właśnie tam sytuacja jest bardzo zła.

- Chcieliśmy, żeby zrobiono nawierzchnię i oświetlenie tej zniszczonej części alei Wycieczkowej, a nie, żeby stawiać ławki tam, gdzie nawierzchnia jest dobra - denerwuje się Marcin Kniotek, mieszkaniec Chorzowa Starego, który codziennie biega tą drogą do Parku Śląskiego.

- Tutaj jest ciemno, wystają korzenie, a na dodatek łatwo ugrzęznąć w błocie. Często wracamy wieczorami z Parku Śląskiego tą drogą. Mamy chodzić na około, chociaż wybraliśmy jako mieszkańcy, że aleja Wycieczkowa zostanie zmodernizowana?

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie: Kto zakpił z mieszkańców?

Mieszkańcy poczuli się, jakby urzędnicy zwyczajnie z nich zakpili.

 Po to głosowali na modernizację tej alejki, żeby można było tam spacerować. Podkreślają, że ławki, które stanęły w tym miejscu, są nikomu niepotrzebne, bo i tak, gdy się na nich siądzie to za sobą mamy hałdę, a przed sobą widok na zarośnięty płot. To ścieżka spacerowa, dzięki której szybko mogą się dostać do Parku Śląskiego.

- To oburzające, że nie zrobiono tego, na czym nam najbardziej zależało - denerwuje się pan Marcin. - Przecież na naszą dzielnicę było 400 tys. zł, wybraliśmy modernizację alei, dlaczego tego nie zrobiono porządnie?

Urzędnicy bronią się, że podczas wyboru konkretnego zadania, nie było dokładnie napisane, co ma zostać zrobione. Gołym okiem widać jednak, że nawierzchnia na alei jest najpilniejszą potrzebą. Dlaczego więc tego nie zrobiono?

Spacery z rodziną aleją Wycieczkową kończą się brudnymi butami, potknięciami i po prostu niezadowoleniem. A przecież mieszkańcy wyraźnie chcieli, żeby cała ta ścieżka została zmodernizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Aleja Wycieczkowa w Chorzowie: Co się stało?

Aleja Wycieczkowa okazała się problemem, ponieważ nie należy w całości do miasta. Dowiedzieliśmy się, że powierzchnia alejki zostanie naprawiona, ale tylko tam, gdzie leży w granaich miasta, a nie Parku Śląskiego.

- W 2014 roku cała nawierzchnia, która jest w złym stanie i należy do miasta, zostanie naprawiona - zapewnia Krzysztof Karaś, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

- Jednak aleja Wycieczkowa nie należy w całości do miasta, a w regulaminie budżetu obywatelskiego było napisane, że inwestycje mogą być tylko na terenie miasta - podkreśla.

wtorek, 31 grudnia 2013

NaszeMiasto.pl

Porodówka w Chorzowie zostanie przeniesiona na Karola Miarki w Chorzowie II w 2014 roku. Śląski Instytut Matki i Noworodka wydzierżawił budynek na następne piętnaście lat.

Porodówka w Chorzowie

Porodówka w Chorzowie

Porodówka w Chorzowie

Porodówka w Chorzowie jest coraz bardziej nowoczesna. SIMiN inwestuje w sprzęt.

Śląski Instytut Matki i Noworodka wydzierżawił od Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie budynek przy ul. Karola Miarki w Chorzowie II. Tym samym, to właśnie tam powstaną nowoczesne oddziały ginekologiczno-położnicze, noworodkowe oraz specjalistyczne poradnie.

- Teraz naszą koncepcję musimy przelać na dokumentację projektową - wyjaśnia Piotr Nowak, dyrektor administracyjny SIMiN w Chorzowie. - Na tej podstawie chcemy uzyskać pozwolenie na budowę, bo budynek wymaga generalnego remontu: nowe instalacje, adaptacje bloków operacyjnych, budowa dodatkowego szybu windowego itd.

Od kiedy będzie nowa porodówka w Chorzowie?

W ciągu dwóch miesięcy ma powstać projekt przebudowy budynku, który ma ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Z pierwszych sal dla rodzących mam i noworodków będzie już można skorzystać prawdopodobnie na przełomie września i października tego roku.

Drugi etap przebudowy ma się zakończyć, gdy Zespół Szpitali Miejskich przeniesie swoje dwa ostatnie oddziały do budynków przy ul. Strzelców Bytomskich. Całość ma być gotowa w połowie 2015 roku.

To ma być nowoczesny szpital, gdzie wprowadzony zostanie system szwedzki: rodzice większość czasu będą mogli spędzać z dzieckiem. Sale będą tak przystosowane, że w chwilę będzie można je zmienić na salę intensywnej opieki, więc nie będzie kłopotów z tym, że trzeba się gdzieś przemieszczać.

Co więcej, jeśli dziecko po urodzeniu będzie musiało dłużej zostać w szpitalu, rodzice będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego w tym celu hoteliku.

Porodówka w Chorzowie przyjmie więcej dzieci

Nowy budynek wiąże się z większą liczbą łóżek dla mam i noworodków. O 100 proc. wzrośnie również ilość kadry medycznej, które wynosić ma ok. 200-250 osób. 

- Jesteśmy dobrej myśli, ponieważ obserwujemy na naszym oddziale stały ponad dwukrotny  wzrost porodów w stosunku do poprzedniego roku - przyznaje Nowak. - Chcemy konkurować z innymi szpitalami jakością i podejściem do pacjenta. 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18