Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Służba zdrowia

poniedziałek, 05 stycznia 2015

Chorzowianin

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ opublikował wykaz placówek medycznych, które podpisały umowy i będą udzielały świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od stycznia 2015 r.

Chorzowskie przychodnie z kontraktamiRejestracja NZOZ

Z wykazu opublikowanego przez NFZ, stan na 3 stycznia 2015 r., wynika, że w Chorzowie wszystkie przychodnie podpisały umowy ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

Zobacz wykaz przychodni:

Przychodnia „Na Trzynieckiej” Sp. z o.o. ul. Trzyniecka 5/13-14

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Praktyka Lekarzy Rodzinnych „Na Granicznej” s.c., ul.Graniczna 90

Introl- Energomontaż Sp. z o.o. ul. Szczecińska 10

NOVIA Sp. z o.o. NZOZ NOVIA MED. ul. Paderewskiego 34

Starochorzowska Fundacja Zdrowia i Ekologii, ul. Narutowicza 3

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Mach-Med, ul. Szpitalna 25

Centrum Medyczne Św. Pawła Spółka Jawna Ewa Ciechanowicz, Jan Kern, Janusz Zając, ul. św. Pawła 11

Centrum Medyczne „Beskidzka” Sp. z o.o., ul. Beskidzka 3

Dariusz Galus, ul. św. Pawła 11a

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Grupowa Praktyka Lekarska „Chorzów Stary”, ul. Mazurska 2

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Grupowa Praktyka Lekarska „Chorzów Stary”, ul. Główna 5

NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych Słomczyńska, ul. św. Pawła 11

NZOZ Centrum Medyczne Hajduki Sp. z o.o., ul. Jubileuszowa 42

Mariola Wiktoria Roleder, ul. Majętnego 14

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum Medyczne” Sp. J., ul. Zjednoczenia 3

Roman Elias, ul. St. Batorego 19

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasza Poradnia” Sp. z o.o., ul. Młodzieżowa 33

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Rodzinna Powroźniak-Med, ul. św. Pawła 11

NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych „Na Rymera” s.c., ul. Rymera 25

Asklepios I. Waluszek-Kończakowska, P. Kończakowski, Spółka Jawna, ul. Wolności 109

NZOZ Poradnia REMEDIUM sp. z o.o., ul. Prusa 7

NZOZ Poradnia REMEDIUM sp. z o.o., ul. Staszica 4/1

NZOZ Poradnia Ogólna „Irys-Med” s.c. G. Sołtys, J. Janiszewska, ul. Dąbrowskiego 25a

NZOZ Poradnia Ogólna „Irys-Med” s.c. G. Sołtys, J. Janiszewska, ul. ks. Wł. Opolskiego 9

ASMED Szymon Dworniczak, Anna Dworniczak, spółka jawna, ul. św. Pawła 11.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że zgodnie z zapisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy bezpłatnie nie częściej niż trzy razy w roku kalendarzowym. Opłaty nie ponosi się także w przypadku zmiany swojego miejsca zamieszkania lub w przypadku zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę lub położną POZ u danego świadczeniodawcy lub z innych przyczyn powstałych po stronie świadczeniodawcy.

W przypadku chęci dokonania wyboru należy złożyć nową deklarację -POBIERZ

środa, 12 listopada 2014

Chorzowianin

Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego budynku w Zespole Szpitali Miejskich. Nowoczesny obiekt pomieści oddziały, które obecnie zlokalizowane są przy ulicy Karola Miarki.
Szpital będzie miał nowy budynek

Wizualizacja nowego obiektu szpitalnego | Franta Group

Do nowego budynku zostaną przeniesione: oddział wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym i hematologiczny. To oznacza finał prac związanych z centralizacją usług medycznych w Chorzowie. 

- To jedna z ważniejszych inwestycji w naszym mieście. Cieszę się, że zrobimy kolejny krok, by ochrona zdrowia w naszym mieście była na jeszcze wyższym poziomie - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. 

Inwestycja to przede wszystkim poprawa sytuacji pacjentów. 

- Dziś nasze usługi świadczone są w dwóch miejscach, w jednostkach przy ulicy Strzelców Bytomskich i Karola Miarki. Skupienie ich na terenie kompleksu szpitalnego w centrum miasta nie tylko usprawni pracę szpitala, ale przede ułatwi życie pacjentom, którzy nie będą musieli być transportowani w sytuacji, gdy trzeba zrobić dodatkowe badania czy konsultacje - mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich.

Przetarg wygrała świętochłowicka firma PERFEKT Mirosław Serkies. Po podpisaniu umowy firma ma nie więcej niż cztery miesiące na przygotowanie projektu budowlanego w konsultacji m.in. z miejskim konserwatorem zabytków. 

- To, co widzimy na wizualizacjach to główna wytyczna estetyczna do koncepcji, która będzie dopiero opracowywana. Trudnym zadaniem jest wpasować nowy obiekt o takiej kubaturze do zespołu budynków przy ulicy Strzelców Bytomskich w odpowiedni sposób, tak, by nie dominował on nad pozostałymi. On ma być drugim planem, a pierwszym piękny przecież zabytkowy zespół budynków chorzowskiego szpitala. Wszystko to ma się uzupełniać - mówi Maciej Franta, architekt z pracowni Franta Group, odpowiedizlanej za projekt nowego budynku.

Nowy obiekt ma mieć trzy kondygnacje i przyziemie. Będzie połączony łącznikiem z Pawilonem II, w którym dziś znajdują się m.in. pracownie diagnostyczne czy oddział wewnętrzny. Koszt inwestycji to 18 milionów złotych. Czternaście milionów to środki własne szpitala (w tym kredyt), cztery miliony to środki gminne. Prace powinny zakończyć się w 2016 roku.

Na ulicy Karola Miarki, gdzie dziś funkcjonują dwa oddziały, które zostaną przeniesione do nowego budynku, powstaje nowoczesna porodówka. Śląski Instytut Matki i Noworodka działa jeszcze przy ulicy Strzelców Bytomskich. Przygotowuje się do podwyższenia standardu szpitala poprzez uruchomienie oddziału neonatologii o II stopniu referencyjności. Inwestor prowadzi rozmowy z NFZ w celu uzyskania kontraktu na opiekę nad wcześniakami walczącymi o życie i zdrowie.

Umowę na budowę nowego budynku szpitalnego przy ul. Strzelców Bytomskich podpisano w środę, 12 listopada, w ZSM.

piątek, 31 października 2014

Chorzowianin

Trwa remont budynku zespołu przyszpitalnych poradni specjalistycznych w Zespole Szpitali Miejskich.
Remont poradni ZSM. Będzie winda

Trwa remont poradni ZSM

W ramach prac, modernizacji ulegnie cała elewacja oraz wymienione zostaną wszystkie okna. Ponadto, by poprawić komfort pacjentów, wybudowany zostanie zewnętrzny szyb windy.

- To zabytkowy budynek dlatego wszystkie prace są czasochłonne i wymagają dużych nakładów finansowych. Plan modernizacji musieliśmy konsultować z miejskim konserwatorem zabytków. Cieszę się jednak, że roboty ruszyły. Najważniejsze jest to, że pacjenci będą mieć do dyspozycji windę - mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor szpitala.

Dotąd dostanie się do poradni było utrudnione. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont zakończy się pod koniec listopada. Całkowity koszt inwestycji wyniesie prawie 3 mln zł. Remont wnętrz budynku planowany jest na przyszły rok, jeśli znajdą się pieniądze na ten cel.

środa, 12 lutego 2014

Lądowisko w Parku Śląskim dla szpitalnych helikopterów powstało z myślą o małych pacjentach z Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii w Chorzowie. Gdzie się znajduje?

Lądowisko w Parku Śląskim

Lądowisko w Parku Śląskim

Lądowisko w Parku Śląskim

Lądowisko w Parku Śląskim dla szpitalnych helikopterów znajduje się od strony
ul. Siemianowickiej w Chorzowie.

To tutaj lądować mogą już helikoptery, które transportować będą dzieci do Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii w Chorzowie.

To właśnie ten szpital wydzierżawił teren od Parku Śląskiego na ten cel.

Lądowisko związane jest z funkcjonowaniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Lądowisko w Parku Śląskim: gdzie jeszcze mogą lądować
helikoptery?

Podkreślmy, że pod koniec ubiegłego roku otwarto lądowisko przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Natomiast już od kilku lat helikoptery lądują przy Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu.

O lądowisko stara się również Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

wtorek, 04 lutego 2014

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie rozpoczął kolejną inwestycję. Zmodernizowany zostanie magazyn centralny w ZSM. Już w czerwcu będą tam szatnie dla pracowników.

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

arc ZSM Chorzów

Zespółł Szpitali Miejskich w Chorzowie rozpoczął nową inwestycję. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 2 x 120 metrów kwadratowych, który do niedawna pełnił funkcję magazynu centralnego zmieni swoje przeznaczenie.

Rozpoczęły się prace, dzięki którym przeistoczy się on w szatnie dla ponad trzydziestu pracowników technicznych szpitala, którzy dziś korzystają z pomieszczeń piwnicznych.

- To był powód podjęcia przez nas decyzji o modernizacji obiektu – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor szpitala.
– Dziś ci ludzie korzystają z piwnic w jednym z naszych pawilonów. Są one zawilgocone, nie spełniają norm sanitarnych wymaganych dla tego typu pomieszczeń.

Zlecono wykonanie projektu technicznego i właśnie ruszyły prace demontażowe, m.in. instalacji elektrycznych dawnego magazynu.

Po zakończeniu tego etapu ruszą roboty budowlane. Budynek ma zostać oddany do
użytku pod koniec czerwca. 

niedziela, 02 lutego 2014

Chorzowianin

To miejsce, do którego nikt nie chciałby trafić, ale jeśli już będzie taka konieczność, może liczyć na w pełni nowoczesne i wysterylizowane warunki. Nowoczesny blok operacyjny w chorzowskim szpitalu już działa.

Blok operacyjny na miarę XXI wieku otwarty

Elewacja nowego bloku operacyjnego | fot. Chorzowianin.tv  

Cztery nowoczesne sale operacyjne dla chirurgii, ortopedii, okulistyki, a niebawem również dla ginekologii oraz centralna sterylizatornia, gdzie przygotowuje się narzędzia zabiegowe. Wszystko w nowym budynku, który powstał na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. W czwartek prezydent Chorzowa i dyrektor szpitala pochwalili się mieszkańcom gotowym obiektem.

– To jest bardzo ważny dzień dla miasta. Mieszkańcy będą mieli teraz dostęp do nowoczesnych bloków operacyjnych na miarę XXI wieku. Dzięki temu komfort leczenia poprawi się – stwierdził Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Budowa bloku trwała dwa lata. Koszt inwestycji to niemal 15 milionów zł. Został sfinansowany częsciowo ze środków miasta, częsciowo ze środków szpitala i częściowo z kredytu.

Jak przekonuje Jerzy Szafranowicz, dyrektor szpitala, inwestycja była niezbędna. – Do tej pory bloki operacyjne mieliśmy porozrzucane w kilku miejscach na terenie naszego szpitala. Ekonomicznie uzasadnione było, by były w jednym miejscu. To były bardzo wysłużone bloki. Teraz podwyższył się komfort dla pacjentów, pracowników, lekarzy i pielęgniarek, a co bardzo ważne uzyskaliśmy niższy stopień skażenia pooperacyjnego – tłumaczy J. Szafranowicz.

Blok jest czynny całą dobę. Głównie przyjmuje po wypadkach.

Z warunków pracy w nowym miejscu zadowolona jest lek. med. Mirosława Spyra, koordynator bloku operacyjnego. – To bardzo nowoczesny, bardzo dobry sprzęt, gwarantuje bezpieczeństwo dla pacjenta. To duż aprzyjemność pracować tutaj – mówi.

Według statystyk w 2013 r. w salach operacyjnych chorzowskiego szpitala zoperowano około 2 i pół tysiąca mieszkańców. Nowoczesne bloki zdaniem dyrektora mogą przyjąć nawet do kilku tysięcy pacjentów.

Nowy blok operacyjny został jakby „doklejony” do ponadstuletniego unikatowego obiektu autorstwa znanego berlińskiego architekta Arnolda Hartmanna. Projekt nowego skrzydła budynku przygotował architekt Krzysztof Gorgoń. Ma w swoim portfolio między innymi blok operacyjny szpitala w Rudzie Śląskiej.

– Było to trudne wyzwanie. Musiałem zmierzyć się z wprowadzeniem najnowszych technologii medycznych w obiekt, który ma ponad sto lat. Najistotniejsze było to, by nowa bryła harmonizowała z wartościami zabytku – mówi K. Gorgoń o pracy nad chorzowskim budynkiem.

O tym, czy to się udało, można przekonać się stojąc na zewnątrz budynku. Przeszklone duże okna, w których odbijają się pozostałe budynki chorzowskiego kompleksu szpitalnego mogą przykuwać uwagę pacjentów i gości.

(pam)
piątek, 31 stycznia 2014

Śląski Instytut Matki i Noworodka w Chorzowie przejął oddział ginekologiczno-położniczy oraz noworodkowy w październiku 2012 roku. Od tego czasu podwoiła się liczba porodów w naszym mieście. Właśnie urodziło się tysięczne dziecko SIMIN.

Śląski Instytut Matki i Noworodka w Chorzowie

W niedzielę na świat przyszło tysięczne dziecko w Śląskim Instytucie Matki i Noworodka w Chorzowa. Od października 2012 roku liczba porodów w Chorzowie wzrosła dwukrotnie.

Pamiętając, że miesięcznie było to przed prywatyzacją ok.40 dzieci, to prawie 100 dzieci na miesiąc, które rodzą się obecnie, to bardzo dobry wynik.

Ksawery Olejniczak, tysięczne dziecko z chorzowskiej porodówki jest synem Katarzyny i Piotra, ma też 7-letniego brata Mateusza.

- Swoje pierwsze dziecko również rodziłam w tym szpitalu i widzę teraz duże zmiany, jakie tutaj zaszły - przyznaje pani Katarzyna. - Przede wszystkim jest dużo lepsza opieka, zarówno przed, jak i po porodzie.

Personel po prywatyzacji się nie zmienił, skąd więc taka ocena? Okazuje się, że bardzo dużo zależy od sprzętu, jakiego używa się na oddziale i organizacji.

- Nie musimy się już martwić tym, że przekroczymy limit na badania, jeśli zachodzi taka potrzeba, to po prostu je wykonujemy - przyznaje Grzegorz Fenger, który na oddziale ginekologiczno-położniczym w Chorzowie pracuje już od 20 lat, a obecnie pełni funkcję ordynatora. - Mamy dzięki temu również więcej czasu na rozmowę z pacjentami, a to jest bardzo ważne.

Śląski Instytut Matki i Noworodka jeszcze w tym roku ma się przenieść do budynku przy ul. Karola Miarki. Obecnie trwają prace koncepcyjno-projektowe.

W marcu rozpocząć ma się remont żeby w październiku można było otworzyć oddziały ginekologiczno-położnicze oraz noworodkowy i zakontraktować z NFZ na lata 2015-2017.

W nowym miejscu szpital będzie się starał o trzeci stopień referencyjności, czyli będą mogły być przyjmowane pacjentki z najbardziej zagrożonymi ciążami. Obecnie SIMIN stara się o pozyskanie drugiego stopnia referencyjności.

- Jesteśmy już na to przygotowani, ale musimy czekać - wyjaśnia Fenger. - Nie oznacza to jednak, że nie przyjmujemy tych pacjentek. Od 34 tygodnia ciąży jesteśmy w stanie zająć się każdą pacjentką, gdy przekracza to stopień naszej referencyjności NFZ nam za to po prostu nie płaci. Jeśli są cięższe przypadki, to staramy się transportować tam, gdzie mogą się nimi zająć. Przyjmujemy wszystkie pacjentki, bez względu na ich miejsce zamieszkania.