Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

strajki

wtorek, 26 marca 2013

NaszeMiasto.pl

26 marca dokładnie o 3.15 ruszyła akcja strajkowa w województwie śląskim. Relacjonujemy ją dla Was. Nasi dziennikarze są tam, gdzie trwają protesty, gdzie macie z tego powodu kłopoty z dojazdem do pracy, gdzie stoicie korkach zablokowanych ulic i przejazdów. Czekamy również na informacje od Was. Przysyłajcie zdjęcia i opisy utrudnień w dojazdach do pracy, szkół, uczelni. Wszystkie sygnały prosimy kierować na jeden adres: internet@dz.com.pl

Zawiercie
Około trzydziestoosobowa grupa związkowców weszła na pasy dla pieszych na wysokości ulicy Okólnej w Zawierciu punktualnie o godz. 9. 

Protestujący cały czas chodzą po przejściu, a z obu stron tworzą się gigantyczne korki. Niektórzy kierowcy próbują przejechać chodnikami, a pozostali czekają na zakończenie akcji.

Dąbrowa Górnicza
- No myślałam, że jednak te pociągi będą jeździć, ale okazało się, że rzeczywiście wszystko zatrzymali. Nie wiem, czy to, że my na tym cierpimy da coś do myślenia tym w Warszawie, bo to o to chyba chodzi organizatorom strajku. Przecież oni siedzą sobie w cieple i patrzą sobie spokojnie na wszystko z daleka - mówił pan Henryk Maciejczyk.Jaworzno
Chyba jako jedyni w regionie do protestu przyłączyli się pracownicy jaworznickiego marketu Carrefour. 

Co prawda, nie odeszli od kas, ale pracują wolniej. Na zmianie jest mniejsza obstawa. Przy kasach są dłuższe kolejki.Lubliniec
W Lublińcu podróżni nie maja powodów do obaw. Pociągi przyjeżdżają i odjeżdżają najwyżej z kilkuminutowym opóźnieniem.Tychy
- U nas strajkuje pięcioro nauczycieli i czworo pracowników niepedagogicznych - powiedziała Marianna Niesobska, dyrektor Gimnazjum nr 11 im.

Jana III Sobieskiego. - Żadnych perturbacji w pracy szkoły to nie spowodowało. Nauczyciele siedzą w pokoju nauczycielskim, ich lekcje prowadzą nauczyciele wyznaczeni na zastępstwa. Strajkują też panie w sekretariacie. Nie pracują, nie odbierają telefonów. Jak dzwoni telefon, to odbieramy my.Bielsko-Biała
Około godz. 9.00 bielski dworzec był wyludniony - w poczekalni zaledwie kilka osób, na peronach pustki. Pasażerowie wiedząc, że dzisiaj przed południem będzie strajk wybrali inne środki transportu, by dostać się do pracy czy szkoły. PKP wprowadziła w Bielsku-Białej komunikację zastępczą.Katowice, Urząd Wojewódzki
- Moje płyty kupują pracownicy, im oni bogatsi, tym ja będę jeździł lepszym samochodem - twierdzi Paweł Kukiz. Muzyk porównuje obecny system do komuny. - Kto nie jest z nami jest przeciwko nam - dodał.
Gliwice
Na gliwickim dworcu pustki. Pasażerów jak na lekarstwo, a nawet autobusy komunikacji zastępczej, zaproponowane przez Koleje Śląskie, świeciły pustkami. 

Pracownicy Kolei Śląskich oraz PKP w specjalnych odblaskowych kamizelkach służyli informacjami podróżnym. Koleje Śląskie zagwarantowały komunikację zastępczą. Pierwszy autobus odjeżdżał tuż po godzinie 8.00.
Tarnowskie Góry
- W związku z tym, że w PKP PLK doszło do podmiany strajkujących dyżurnych ruchu, musieliśmy zablokować tory, aby strajk był skuteczny - mówi Ryszard Lach z NSZZ "Solidarność" z PKP Cargo.

 


Chorzów
- Ostatni pociąg w stronę Katowic przed 8 był pełny, pewnie ludzie wystraszyli się tego strajku - powiedział nam jeden z pracowników PKP. - Nie słyszałem jednak żadnych skarg. Ludzie byli tak poinformowani, że mogli inaczej zaplanować swoją podróż. 

Po godz. 8 na dworzec wjechał pociąg Kolei Śląskich w stronę Katowic. W składze jechał jednak tylko kierownik pociągu. Żadnego pasażera.
Cieszyn
Pociąg z Cieszyna do Czechowic-Dziedzic z godziny 8.20 odjechał planowo, a w podróż wybrało się nim kilka osób.
Bytom
Plastikowe butelki, flagi i małe transparenty - kilku pracowników przed głównym gmachem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Czekają na kolegów. 
Rybnik
W Rybniku protestują m.in. górnicy z KWK Jankowice i KWK Chwałowice.
Katowice, godz. 8.00
Na dworcu PKP rozpoczęła się akcja protestacyjna.Katowice, godz. 7.00
W związku z akcją protestacyjną zatrzymania w komunikacji miejskiej trwały od godz. 3.15 do godz. 4.15. Utrudnienia te mogły dotyczyć kilkudziesięciu kursów, które są wykonywane przez przewoźników komunalnych. Wszyscy nasi przewoźnicy wyjechali zgodnie z rozkładami jazdy obowiązującymi od godz. 4.15 - informuje Anna Koteras z KZK GOP.Do akcji protestacyjnej nie przyłączyli się przewoźnicy prywatni, bez zakłóceń funkcjonowała także komunikacja nocna. Obecnie trwają planowe wyjazdy; zgodnie z informacjami Tramwajów Śląskich wszystkie tramwaje do rozkładowych planów powinny wrócić ok. godz. 5.45 - dodaje Koteras.

Katowice, Kopalnia Staszic


Ruda Śląska, godz. 5.50
Na miejscu jest spokojnie, protestuje zaledwie kilkanaście osób. Na miejscu jest więcej przedstawicieli mediów, niż samych strajkujących. Huta dzisiaj pracuje normalnie.  


My, już o 4.50 będziemy na masówce w kopalni Staszic, a także o 5.50 w Hucie Pokój. Tuż po godz. 7.00 będziemy obserwować przygotowania do strajku kolejarzy w nastawni kolejowej w Katowicach. Równocześnie na dworcu PKP w Katowicach liczymy na Państwa opinie na temat strajku i jego organizacji oraz trudnościach z jakimi macie okazję się zetknąć. 

Wraz z uczestnikami pod Urzędem Wojewódzkim nasi reporterzy będą przygotowywać się do pikiety od 8.15. Jednocześnie od 8.30 możecie na dziennikzachodni.pl śledzić relację z Gliwic gdzie protestować mają lekarze. 

Nasi dziennikarze będą obecni również na sosnowieckiej Patelni gdzie od godz. 9.00 zaplanowano pikietę a następnie przemarsz pod Urząd Miasta. Możecie też liczyć na relację z Jaworzna. Tam pracownicy hipermarketu Carrefour jako jedyni handlowcy w regionie zdecydowali się od godz. 9.00 poprzeć strajk. Nie zabraknie też relacji z Siemianowic, Świętochłowic i Rybnika.

Czekamy na wasze sygnały! Zdjęcia, filmy, opinie wysyłajcie na adres internet@dz.com.pl  

10:09, vlodo-bart , strajki
Link Dodaj komentarz »

NaszeMiasto.pl

Od rana w całym województwie trwa strajk generalny. Po godz. 3 stanęły autobusy, później tramwaje. Nie pracują zakłady przemysłowe, szkoły. Stanęła część pociągów. A jak to wygląda w Chorzowie?

- Nie będę ryzykować, że mój pociąg nie przyjedzie i spóźnię się na uczelnię, dlatego postanowiłem jechać autobusem, z tego co wiem, to po 7 mają już jeździć normalnie - powiedział nam Kamil, student z Chorzowa, który chciał dojechać do Katowic.

Rzeczywiście od godz. 8 na dworcu PKP w Chorzowie Batorym nie było żywego ducha. 

- Ostatni pociąg w stronę Katowic przed 8 był pełny, pewnie ludzie wystraszyli się tego strajku - powiedział nam jeden z pracowników. - Nie słyszałem jednak żadnych skarg. Ludzie byli tak poinformowani, że mogli inaczej zaplanować swoją podróż.

Po godz. 8 na dworzec wjechał pociąg Kolei Śląskich w stronę Katowic. W składzie jechał jednak tylko kierownik pociągu. Żadnego pasażera.

Autobusy i tramwaje wróciły na swoje trasy już po godz. 4 rano więc większość osób nie miało problemów z dojazdem do pracy czy szkoły.

10:01, vlodo-bart , strajki
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 marca 2013

Oświetlenie w Inteligentnym Domu

Niemal pięćdziesiąt tramwajów nie wyjedzie we wtorkowy poranek na tory. Strajk  generalny ma się tu jednak zakończyć już o godz. 4.15.

W Chorzowie wkrótce rozpoczną się remonty torowisk

W Chorzowie wkrótce rozpoczną się remonty torowisk (Fot. Dawid Chalimoniuk  / Agencja Gazeta)

Działające w Tramwajach Śląskich związki zapowiadają, że  we wtorek pomiędzy godz. 3.15 a 4.15 na trasy nie wyjedzie w sumie 49  tramwajów.

        Nie odbędzie się 79 kursów. O godz. 4.15 protest  ma się zakończyć. - Od tego momentu nasi pracownicy będą się starać, by jak  najszybciej wpisać się w obowiązujące rozkłady jazdy. Ruch tramwajowy w całej  aglomeracji wróci do normy do godziny 5.45 - mówi prezes TŚ Tadeusz  Freisler. 

06:59, vlodo-bart , strajki
Link Dodaj komentarz »