Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Papież

poniedziałek, 11 lutego 2013

Papież Benedykt XVI zapowiedział dziś, że będzie kierował Kościołem tylko do końca lutego. To pierwszy przypadek od siedmiuset lat, kiedy papież sam ustępuje. Na razie nie jest znany termin konklawe, ale ma się ono odbyć jak najszybciej. 

Swoją decyzję Benedykt XVI ogłosił podczas konsystorza w Watykanie. Uzasadnił ją brakiem sił do sprawowania powierzonej mu posługi. Podczas konferencji prasowej rzecznik Watykanu Frederico Lombardi tłumaczył, że decyzja o rezygnacji dojrzewała w papieżu od kilku miesięcy i nie była podjęta pod wpływem chwili.
Według informacji rzecznika, po ustąpieniu z urzędu Benedykt XVI przeprowadzi się do letniej rezydencji w Castel Gandolfo, a potem zamieszka w zamkniętym
klasztorze.

Przemówienie papieża opublikowane przez Radio Watykańskie.

"Najdrożsi Bracia, zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła.

Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę.

Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi.

Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców
Kardynałów w wyborze nowego Papieża.

Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu".

23:09, vlodo-bart , Papież
Link Dodaj komentarz »

Chorzowianin

Niewiele osób wie, ale papież Benedykt XVI, który dziś zaskoczył wszystkich informacją o rezygnacji, był w 2006 roku w Chorzowie.

Grupa pielgrzymów z parafii św. Marii Magdaleny z księdzem Henrykiem Foikiem przybyła na krakowskie Błonia | fot. archiwum Chorzowianin.pl     

Papież w Chorzowe - taki tytuł nadaliśmy notce, którą Chorzowianin opublikował w 2006 roku (w 295 numerze naszego pisma).

Publikujemy całą notkę:

"W piątek helikopter z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, w drodze z Częstochowy do Krakowa, przeleciał nad głowami zebranych na kalwarii w Piekarach Śląskich. Na ten moment czekalo tam około 10 tysięcy wiernych. Śmigłowiec przeleciał także nad terenem Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. Poinformowano, że (Benedykt XVI) modlił się za ofiary tragedii, która wydarzyła się tu w styczniu."

Papież Benedykt XVI przebywał wtedy w naszym kraju na piegrzymce W niedzielę 28 maja na krakowskich Błoniach odprawił Mszę św. Z Chorzowa na spotkanie z papieżem przyjechało wtedy ponad pół tysiąca wiernych.

14:22, vlodo-bart , Papież
Link Dodaj komentarz »