Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Kultura

środa, 22 kwietnia 2015

Chorzowianin

Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców zorganizowało sesję naukowa poświęconą 70. Rocznicy Deportacji Ludności Górnego Śląska do ZSRR w 1945 r. Spotkano się 17 kwietnia br. w Chorzowskim Centrum Kultury, a temat wybrano nieprzypadkowo.

Rozmawiali o trudnej historii

Okolicznościowa fotografia rodzina Kirchnerów z Chropaczowa. W pierwszym rzędzie w środku Elfryda i Ernest Kirchner. Mężczyzna w 1945 r. został wywieziony do ZSRR, skąd powrócił 1947 r.(ze zbiorów syna deportowanego - Wernera, mieszkańca Chorzowa).

- Rok 2015 jest Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej – tłumaczy organizator sesji dr Adam Lisek. – Do tamtych tragicznych wydarzeń doszło w związku z wkroczeniem w styczniu 1945 r. na Śląsk Armii Czerwonej. Liczne represje w tym wywózki, gwałty i mordy jakie dotknęły kilkanaście tysięcy Górnoślązaków, a w szczególności ludność Bytomia, Miechowic, Raciborza, Zabrza, Katowic, Nysy, Przyszowic i Rud Raciborskich nie ominęła także mieszkańców Chorzowa – kontynuuje.

Prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka (Instytut Historii UŚ) poświęcił swój wykład tematowi „Śląskiego Gułagu”. W interesujący sposób przedstawił on system gułagów jaki funkcjonował na obszarze ZSRR, Europy Środkowej i na obszarze Polski w tym Górnego Śląska. Na zakończenie podkreślił, że Tragedia Górnośląska nie powinna nas dzielić i nie może być wykorzystywana przez polityków. Z kolejnego referatu, wygłoszonego przez dra hab. Lecha Krzyżanowskiego (Instytut Historii UŚ) „Tragedia Górnoślązaków w Świetle Prawa” można było się dowiedzieć jakie były główne przyczyny represji i czas ich występowania. Prelegent zwrócił uwagę na zgubny wpływ dla Górnego Śląska decyzji koalicji antyhitlerowskiej jakie podjęto na konferencji w Jałcie w 1945 r. Zwracał także uwagę na politykę narodowościową III Rzeszy w czasie drugiej wojny światowej - dzielącą ludności Śląska na 4 grupy narodowościowe (tzw. Volkslista), co stało się przyczyną represji Ślązaków, uważanych na jej podstawie przez Rosjan i komunistyczne władze Polski za Niemców, co oczywiście mijało się z prawdą. Ostatni referat wygłosił mgr Jarosław Wroński z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Przedstawił on przy pomocy prezentacji multimedialnej główny zarys i koncepcje Centrum Dokumentacji w Radzionkowie. W trakcie sesji na zaproszenie Chorzowskiego Bractwa Bożogrobców wystąpił chór „Lutnia” z Chorzowa oraz zespół „Mały Śląsk” z Radzionkowa. Na zakończenie sesji dr Adam Lisek przekazał Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w imieniu Chorzowskiego Bractwa Bożogrobców oryginalny dokument z 1948 r. będący zaświadczeniem („Sprawki”) o zwolnieniu obozu zbiorczego NKWD w Niemczech dokąd kierowano transporty zwolnionych internowanych z łagrów.

Sesji towarzyszyła okolicznościowa wystawa zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie - „Górnoślązacy” oraz wystawa wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej oddz. w Katowicach -. „Koniec i początek Roku 1945 na Górnym Śląsku”.

Honorowy patronat nad sesją obieli: Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów ds. społecznych Wiesław Ciężkowski, Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności i Stowarzyszenie NZS 1980. Wśród gości znaleźli się m.in. poseł Maria Nowak, Zastępca Prezydenta Miasta Wiesław Ciężkowski, Przewodniczący Rady Miasta Jacek Nowak, wieloletni prezes Oddziału Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Marian Piotrowicz, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej na Śląsku Hieronim Bajor. Nie zabrakło przedstawicieli wojska z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie i duchowieństwa oraz osób, których krewni zostali deportowani do ZSRR z Chorzowa i pobliskich miast.

15:26, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 marca 2014

Chorzowianin

Dwudziestu dziewięciu aktorów znalazło się w Galerii Aktorskiej Batorowców, która przy okazji XXV Festiwalu Teatralnego powstała w holu III LO w Chorzowie.

W Batorym powstała niezwykła galeria

W galerii zdjęć znaleźli się między innymi: Jerzy Cnota, Jarosław Tyran, Piotr Żurawski i Szymon Wiechoczek. Ostatni z wymienionych, w czasie uroczystej gali towarzyszącej wernisażowi, pochwalił się swoimi aktorskimi umiejętnościami recytując… zasadę indukcji matematycznej. Aktor, a obecnie również członek zespołu pieśni i tańca Śląsk, jest z wykształcenia matematykiem.

– Okazuje się, że po skończeniu politechniki albo po studiowaniu matematyki można zostać np. aktorem. Po Batorym nie ma „szufladkowania” – stwierdza Krzysztof Oleś, nauczyciel III LO, prowadzący wernisaż.

Uczniowie z liceum Batorego pozytywnie zareagowali na aktorską galerię. Co więcej, zdjęcia starszych kolegów ze szkoły rozbudziły marzenia.

– To niesamowite, ilu aktorów opuściło mury naszej szkoły. To inspiruje. Widząc codziennie twarze absolwentów, którym się powiodło, samemu chce się działać tak, aby za kilkanaście lat i o nas można było podobnie powiedzieć – zauważa Artur Rajwa, uczeń klasy maturalnej.

A jak do tego doszło, że w III LO powstała galeria absolwentów-aktorów?

Zdjęcia do galerii zebrała Celestyna Konieczna, inicjatorka Festiwalu Teatralnego w III LO. – Czułam, że muszę w jakiś szczególny sposób podsumować 25 lat święta teatru w Batorym. Z okazji poprzednich, okrągłych rocznic zawsze udawało się coś przygotować. Na przykład przy XV festiwalu wydaliśmy z uczniami książkę o Maseczce, festiwalowej gazetce. W tym roku padło na aktorów – opowiada.

Absolwenci rozjechali się po świecie. Odnalezienie kontaktu zajęło polonistce sporo czasu. Najprościej byłoby pójść do szkoły i poprosić o adresy wychowanków, ale nauczycielka chciała, jak najdłużej utrzymać wszystko w tajemnicy. W listopadzie zaczęła swoje poszukiwania. I tak od jednego, do drugiego kontaktu udało się jej zebrać informacje o 29 absolwentach, aktorach.

– Nie było to łatwe. Wcześniej nie pomyślałabym, że będę mieć konto na Linkedin, ale na potrzeby poszukiwań musiałam otworzyć się również na ten portal społecznościowy. W czasie poszukiwań wymieniłam ponad trzysta maili. A jeszcze kilka wyślę! – z uśmiechem dodaje C. Konieczna.

Nauczycielka docenia wsparcie, które podczas przygotowania galerii dostała od Barbary Kurek. To ona zorganizowała ramki, znajdując je w zakamarkach szkoły. Słowa podziękowania należą się też Aleksandrze Ziajce, która odpowiednio oczyściła, a później pomalowała ramy, przez co nadała im artystycznego charakteru.

Przygotowanie galerii to jedno, ale trzeba jeszcze pomyśleć o uroczystym otwarciu. Barbara Kurek wpadła na pomysł, aby otwarcie galerii nie było tylko imprezą towarzyszącą festiwalowi, ale jedną z głównych jego części. Tak powstała gala „Festiwalowa Niespodzianka”.

Podczas spektaklu Krzysztof Oleś przedstawiał kolejnych aktorów z Batorego, a obecnych wzywał do… odpowiedzi, ale scenicznej.

W auli liceum zaprezentowali się m.in. Szymon Wieczorek, Aureliusz Ryś, który pokazał teatr od strony tanecznej, Jarosław Tyran i Przemysław Łamacz, którzy popisali się śpiewem. Ten drugi zagrał... tarzana.

– Trochę bałem się, że jak przyjdę do szkoły jako gość, to uczniowie będą na mnie patrzyli tak, jak ja patrzyłem na osoby, które przychodziły do liceum, z niespecjalnym zaciekawieniem. Na szczęście luźna atmosfera gali pozwoliła uniknąć pokoleniowej przepaści. To chyba domena Batorego – relacjonuje Szymon Wiechoczek.

Zdaniem inicjatorki festiwalu przez podobne imprezy buduje się niepowtarzalną aurę szkoły, tradycję, przywiązanie i dumę. – Szkoła jest wszakże początkiem drogi, ale ten początek winien być obiecująco wielki – podsumowała C. Konieczna.

Dominik Mataniak
20:49, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 marca 2014

Chorzowianin

Ponad 180 prób, 70 muzyków, 43 koncerty i przeszło 18,5 tysięczna widownia. Dzisiaj muzycy Filharmonii Śląskiej odbyli swoją ostatnią próbę na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury.

Ostatnia próba filharmoników. Żegnamy orkiestrę

Ostatnia próba filharmoników w ChCK   

Przez ponad 20 miesięcy śląscy filharmonicy, ze względu na remont swojej katowickiej siedziby, ćwiczyli i koncertowali na deskach ChCK. Regularnie rozbrzmiewały tu dźwięki Beethovena, Vivaldiego czy Mozarta.

W budynku przy ul. Sienkiewicza co miesiąc pojawiali się muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej i Chóru Filharmonii Śląskiej. Uwertury, walce, arie i najpiękniejsze polskie tanga, muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego, dzieła Wojciecha Kilara, czy koncert plenerowy na Jagiellońskiej, tego wszystkiego mogli posłuchać mieszkańcy Chorzowa.

Z cyklem koncertów szkolnych wystąpiła także Młoda Filharmonia. W programie znalazły się, m.in. dzieła Moniuszki, Szymanowskiego czy Straussa i występy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego z Bytomia.

Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych, przyznaje, że pobyt śląskich filharmoników w naszym mieście obfitował w wiele wydarzeń muzycznych na najwyższym, światowym poziomie.

- To była cała seria koncertów skierowanych do różnych grup słuchaczy, a przy tym wychowująca również przyszłych melomanów. Muzycy grają dla publiczności, cieszą się, kiedy ona dopisuje. W Chorzowie w ciągu 20 miesięcy koncertów wysłuchało ponad 18,5 tysiąca ludzi. To najlepsze podsumowanie tego okresu. Cieszymy się, że mogliśmy z tej wartości, jaką jest Filharmonia Śląska, skorzystać.

- Mieszkańcy mogli obcować z najwyższą sztuką i kulturą. Naszą instytucją spotkała ta przyjemność, że mogliśmy współpracować z jedną z najlepszych filharmonii w kraju – dodaje Antoni Sobczyk, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury.

Jednym z inicjatorów zaproszenia Filharmonii Śląskiej do Chorzowa był Marek Krupa, radny. - Cieszę się, że w tym 20 miesięcznym okresie ChCK i Filharmonia Śląska potrafiły ze sobą współpracować i wykorzystać jeden obiekt nie umniejszając przy tym swoich ofert.

Mirosław Błaszczyk, dyrektor Filharmonii Śląskiej, przyznaje, że to pożegnanie z Chorzowem powinno być traktowane w kategoriach radości.

- To taka radość kontrolowana. Obie strony coś komuś dały.  Chorzów dał nam dom, myśmy próbowali się odwdzięczyć jak najlepszymi koncertami.

Dyrektor cieszy się, że koncerty filharmoników przyciągały tylu melomanów. -

Będzie to procentować w przyszłości. Ci melomani będą śledzić to, co się dzieje w naszej katowickiej instytucji. My z kolei wiedząc, że mamy tutaj dobry klimat, słuchaczy, będziemy tutaj powracać i koncertować.

Ostatnią próbę w ChCK śląscy filharmonicy odbyli 3 marca. Teraz ćwiczyć będą w odnowionej i zmodernizowanej siedzibie przy ul. Sokolskiej 2 w Katowicach. Uroczyste otwarcie budynku Filharmonii Śląskiej nastąpi 28 marca.

wojz
20:37, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 czerwca 2013

Fajnie było

23:36, vlodo-bart , Kultura
Link Komentarze (3) »
wtorek, 02 kwietnia 2013

NaszeMiasto.pl

Bijący ogromną popularność przebój „Ona tańczy ze mną” zabrzmi w hali przy ul.Dąbrowskiego z okazji oficjalnego otwarcia obiektu – 20 kwietnia. Oprócz zespołu Weekend na estradzie wystąpią także grupy Boys i Ivan Komarenko.

Wieczór disco polo

 

Wieczór disco polo

To będzie prawdziwe święto dla fanów muzyki Disco i Dance. Tak mocnego zestawienia zespołów z niezwykle popularnej muzyki jeszcze w Chorzowie nie było. Koncert poprzedzi krótka część oficjalna.

Wszyscy, którzy po ponad 7-miesięcznej przerwie, przyjdą do hali 20 kwietnia na inaugurację obiektu powinni bawić się znakomicie.

O której rozpocznie się koncert?

Dodatkowe atrakcje

Dodatkowe atrakcje

Początek imprezy zaplanowany jest na godzinę 16.30, o 17 wystąpi zespół Weekend. Następnie pojawi się grupa Boys i Ivan Komarenko ze swoją grupą taneczną.

Widzowie będą mogli zdobyć autografy swoich ulubieńców, a w trakcie imprezy przeprowadzony zostanie m.in. konkursy z nagrodami.

Jakie są ceny biletów?

Ceny biletów

                                                                                                       arc polskapresse

Ceny biletów

Ceny biletów to 40 zł za normalny i 30 zł ulgowy, który przysługuje dzieciom i młodzieży – do szkoły średniej włącznie. Bilety można nabyć już niebawem w systemie kupbilet.pl oraz w kasach MORiS.

Jak oceniacie ceny biletów? Nie są zbyt wygórowane? Komentujcie!

15:44, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 listopada 2012

Chorzowianin

Z okazji obchodów 85-lecia Polskiego Radia Katowice w piątek na trasę Bytom, Chorzów, Katowice wyruszy zabytkowy muzyczny tramwaj. Zagrają w nim Zbigniew Wodecki i Big Silesian Band.

 
Zabytkowy tramwaj | fot. Paweł Mikołajczyk

W piątek, 16 listopada, około godziny 14.00 tramwaj wjedzie na chorzowski rynek. Z krótkim koncertem wystapią Zbiegniew Wodecki i Big Silesian Band, znany z występów w show Mam Talen. 

Muzycy zaprezentują utwory z nagranej wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim i Ewą Urygą płyty "Feeling Good". Na krążku znajdują się popularne światowe przeboje i standardy. Płytę będzie można nabyć po promocyjnej cenie wraz z autografami artystów.  

Zbigniewa Wodeckiego i Big Silesian Band można będzie posłuchać także w piątek o godzinie 19.00 w sali koncertowej Polskiego Radia Katowice przy ul. Ligonia. Podczas urodzinowej imprezy Radia Katowice zaśpiewa również Ewa Uryga oraz Gabriela Gąsior, Magdalena Krzywda i Bartosz Jaśkowski. Wstęp wolny.
21:53, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 listopada 2012

Chorzowianin

Premiera filmu Pan Tadeusz Ryszarda Ordyńskiego odbyła się 9 listopada 1928 w Warszawie w związku z 10 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowymi gośćmi byli Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, a także Marszałek Józef Piłsudski z rodziną. 

 
Film ten był największą polską produkcją okresu międzywojennego, której budżet przekraczał niebagatelną wówczas kwotę pół miliona złotych. W dziele tym zagrała czołówka polskich aktorów tamtego okresu – Leon Łuszczewski, Zofia Zajączkowska, Helena Sulima, Stefan Jaracz. Zamiarem scenarzystów – Andrzeja Struga i Ferdynanda Goetela było zrealizowanie ciągu żywych obrazów w stylu rysunków Andriollego, ilustratora „Pana Tadeusza”. Niestety po II wojnie światowej film ocalał jedynie we fragmentach.

11 listopada o godzinie 14.30 w chorzowskim kinie „Panorama” będzie można zobaczyć zrekonstruowaną cyfrowo wersję tego niezwykłego obrazu. Wszystkie zachowane fragmenty filmu zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną, jak najpełniejszą wersję. Dzięki temu dotychczasowy 42-minutowy fragment został uzupełniony o sceny nieznane powojennej publiczności. Chociaż obecnie udało się wydłużyć film do ponad dwóch godzin ciągle jeszcze jest to wersja niekompletna. Oprawę muzyczną specjalnie na tę okazję skomponował Tadeusz Woźniak. Projekcja w kinie „Panorama” jest prawdziwym rarytasem, w całej Polsce kopia trafi tylko do czterdziestu wybranych kin studyjnych. Bilety w cenie 11 zł od osoby do nabycie w kasie kina „Panorama”.
 
Marlena Skoczylas
12:07, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 listopada 2012

Chorzowianin

Na piątą rocznicę śmierci Mirosława Breguły wybraliśmy subiektywnie jego pięć piosenek. Dla fanów Breguły z pewnością trudno będzie wybrać tę jedną, ale zaryzykujmy. Która Waszym zdaniem jest najlepsza? A może którejś w tym zestawieniu brakuje?

fot. archiwum Chorzowianina

1. W perły zmienić deszcz.


2. Wołanie przez ciszę.


3. Daj mi wreszcie święty spokój.


4. Tyle chciałem Ci dać.


5. Mr Lennon.
18:52, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 października 2012

NaszeMiasto.pl

3 listopada o godz. 18 w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie odbędzie się drugi Przystanek Krajcok, na którym usłyszymy utwory Mirka Breguły i zespołu Universe.

Na scenie wystąpią Zbigniew Wiśniewski, Natalia Lach, John Kentacki Band, Trąbki Jerycha, The Flowers, Ritorno, Activ Life, Michał Pastuchow, Klaudia Wieczorek, Adam Kieś, Wojtek Wesołek i Jarosław Woźniczka.

Gościem imprezy będzie Henryk Czich z zespołu Universe.

Bilety w cenie 10 zł i 7 zł z SDKatrą są już do nabycia w SDK.

JUT

23:44, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 października 2012

 Chorzowianin

Dwie dekady chorzowskiej Państwowej Straży Pożarnej i dwudziestolecie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie przypomni 16 Chorzowska Biesiada Rocznicowa. Od kilku lat impreza odbywa się 11 listopada.  

Chorzowska Biesiada z Wawelami

Nie inaczej będzie w tym roku. Zmianie ulega natomiast miejsce imprezy. W związku z remontem Hali przy ul. Dąbrowskiego, 16 Chorzowska Biesiada Rocznicowa odbędzie się na terenie Kompleksu Sportowego „Hajduki przy ul. Granicznej 92.

Bilety w cenie 60 zł (przy stołach) i 50 zł (widownia) można kupić w Dziale Organizacji Imprez MORiS Chorzów, ul. Dąbrowskiego 113, pok. 332 w godzinach 8.00 - 14.00 od poniedziałku do piątku. Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie pod numerem:  32 24 11 111   lub pocztą elektroniczną: imprezy2@moris.chorzow.pl.

W programie imprezy występy artystów śląskiej estrady i gwiazd. Będą „Gizdy”, „HaNuta”, Jacek Silski oraz Jan Wojdak i „Wawele”. Ponadto zaplanowano konkursy z nagrodami, śląski poczęstunek i wyjątkowe upominki. Biesiadę poprowadzą Inga Papkala i Krzysztof Wierzchowski.

Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy! 

(k).

15:19, vlodo-bart , Kultura
Link Dodaj komentarz »