Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro

Barysz i okolice

sobota, 21 stycznia 2012

Zbrodnie w Baryszu - zbrodnie popełnione na Polakach w miejscowości Barysz położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego przez nacjonalistów ukraińskich, w tym zbrodnia dokonana w nocy z 5 na 6 lutego 1945 przez kureń Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dowodzony przez Petra Chamczuka "Bystrego".

 
Przebieg zbrodni
 

Ludność Barysza liczyła około 7 tys. mieszkańców, z czego 2/3 Polaków, którzy mieszkali na osiedlu Mazury. Wraz z początkiem okupacji niemieckiej miejscowi aktywiści OUN oraz policjanci ukraińscy zaczęli stosować wobec Polaków różne szykany. W lipcu 1941 roku aresztowano i przekazano Niemcom 10 mężczyzn, których 5 sierpnia 1941 roku rozstrzelano w Buczaczu. Także w sierpniu 1941 ofiarą mordów w wykonaniu ouenowców padło w Baryszu kilkanaście osób. Henryk Komański i Szczepan Siekierka podają nazwiska dalszych 36 osób z Barysza, które w latach 1942-1944 w różnych okolicznościach straciły życie z rąk nacjonalistów ukraińskich lub ukraińskich policjantów.

W 1944 r., po zajęciu tych ziem przez Armię Czerwoną, polskich mężczyzn zaczęto powoływać do Wojska Polskiego, pozbawiając wsie samoobrony. W ich miejsce powoływano Istriebitielnyje Bataljony. Posterunek IB w Baryszu liczył ponad 100 żołnierzy, z czego około 50 należało wcześniej do AK. Dowódcą jednostki był Ukrainiec zza Zbrucza Iwanienko, jego zastępcą Polak Józef Krowicki. IB z Barysza aktywnie zwalczał ukraińskie podziemie nacjonalistyczne.

Pierwszą masową zbrodnią w Baryszu było wymordowanie w styczniu 1945 roku przysiółka Tysów, gdzie zginęło 21 osób.

W nocy z 5 na 6 lutego 1945 około godz. 22 osiedle Mazury w Baryszu zaatakował kureń UPA „Bystrego” mordując napotkaną ludność bez względu na płeć i wiek oraz paląc zabudowania. Upowcy otrzymali wsparcie ukraińskiej ludności cywilnej, która rabowała mienie Polaków. Miejscowości broniła tylko część żołnierzy IB (według niektórych świadków tylko 10), ponieważ większość z nich dzień przed zbrodnią wezwano do Buczacza. Na ulicy Plebańskiej napastnicy napotkali zacięty opór IB i mieszkańców. Część ludności schroniła się w murowanych budynkach szkoły i kościoła. Rzeź ludności oraz walki trwały około 5 godzin, po czym kureń UPA wycofał się.

Henryk Komański i Szczepan Siekierka podają liczbę 135 Polaków zabitych podczas napadu z 5 na 6 lutego 1945. W pierwszych polskich meldunkach straty Ukraińców oceniono na kilkudziesięciu zabitych i rannych, co Grzegorz Motyka uznaje za liczbę zawyżoną[2]. Osiedle Mazury zostało całkowicie spalone. W ciągu kilku dni ocaleni Polacy dokonali pochówku zabitych i przenieśli się do Buczacza, skąd byli przesiedlani na tzw. Ziemie Odzyskane.

http://pl.wikipedia.org

.......................................................................................................................................

Powiat Buczacz
Szkic mapy administracyjnej powiatu – stan na 1.09.1939 r.

 

Miejscowości, w których ludobójcy z OUN-UPA dokonali mordów ludności polskiej oraz grabieży i niszczeń polskich zagród i wsi, wg relacji świadków i dokumentów.

Miejscowości, z których brak jest relacji świadków i dokumentów o zbrodniach grabieży i zniszczeniach.


piątek, 20 stycznia 2012
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
 
Barysz
Herb
Herb Barysza
Państwo Ukraina
obwód tarnopolski
Położenie 49°02′N
25°16′E
Wysokość 350 m n.p.m.
Ludność (2003)
• liczba ludności
2494
Położenie na mapie Ukrainy
Barysz
Położenie na mapie
Strona internetowa miasta

Barysz (ukr. Бариш) - wieś (dawniej miasto) na Ukrainie w obwodzie tarnopolskim (rejon buczacki). Liczy ok. 2500 mieszkańców.

Prawa miejskie 1559. Za II Rzeczypospolitej Barysz należał do powiatu buczackiego w województwie tarnopolskim. W 1921 roku mieszkało w nim 3003 Polaków, 1562 Rusinów i 330 Żydów. W 1929 roku liczba mieszkańców wzrosła do 4795, a w 1939 roku do 7000. Po II wojnie światowej utracił prawa miejskie.

Podczas okupacji niemieckiej we wrześniu 1942 roku wszystkich Żydów z Barysza przesiedlono do Buczacza.

5 lutego 1945 kureń UPA Petra Chamczuka "Bystrego" zamordował w Baryszu 135 osób. Zbrodnię tę opisał w swoim pamiętniku Jan Zaleski. Łącznie w latach 1941-1945 nacjonaliści ukraińscy zabili w Baryszu 199 Polaków[.

Po wojnie Polaków przesiedlano na tzw. Ziemie Odzyskane. Ostatni transport z Barysza wyjechał we wrześniu 1945 roku.