Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro
Blog > Komentarze do wpisu

Mŏ wŏs rŏd i chowcie sie na chorzowskich witaczach

Chorzowianin

Na witaczach ustawionych na granicy miasta pojawiły się śląskie napisy. Przy wjeździe do Chorzowa ujrzymy "mŏ wŏs rŏd!", a przy wyjeździe "chowcie sie!".

Mŏ wŏs rŏd i chowcie sie na chorzowskich witaczach

To nie pierwsza taka akcja w Chorzowie. O sprzątaniu po psach przypominają napisy na chodnikach „Nie rób gańby”, a zasady segregacji odpadów wyjaśnia gazeta „Nasz Hasiok”. Śląską godkę słychać także w urzędowej windzie – komunikaty dotyczące wydziałów znajdujących się na piętrze podawane są gwarą.

- W 2013  roku Urząd Miasta w Chorzowie otrzymał certyfikat "Gŏdōmy po ślōnsku". To powód do dumy ale także zobowiązanie. Szukamy różnych sposobów na promocję naszego języka – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Celem akcji  jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, w tym m.in. w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach, placówkach kultury.

Pierwszy witacz odsłonięto w czwartek, 11 czerwca, na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Gałeczki.

- Wraz z Ruchem Autonomii Śląska staraliśmy się o to trzy lata. Cieszę się, że w końcu się udało. Powitania i pożegnania w naszym języku wkrótce pojawią się na kolejnych witaczach - mówi Krzysztof Szulc, radny i pomysłodawca inicjatywy.

poniedziałek, 15 czerwca 2015, vlodo-bart

Polecane wpisy