Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro
Blog > Komentarze do wpisu

Rusza konkurs na chorzowski Rynek

Chorzowianin

Dzisiaj wystartował konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania płyty Rynku wraz z otoczeniem.

Rusza konkurs na chorzowski Rynek

Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie nowego sposobu zagospodarowania tej przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem przebudowy Rynku.

Oczekiwane jest pokazanie struktury oraz nowych sposobów użytkowania budynków i działek przylegających do Rynku. W opracowaniu należy uwzględnić relacje z otoczeniem i dzielnicami miasta w aspektach społecznych, funkcjonalnych i przestrzennych.

Opracowując koncepcję zagospodarowania chorzowskiego rynku architekci muszą wziąć pod uwagę m.in. dwa ograniczenia.

– To uwarunkowania natury technicznej. Pierwszym jest estakada, drugim zaprojektowane już centrum przesiadkowe – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych.

Konkurs ma charakter otwarty. Dokumentacje można składać w wydziale architektury, budownictwa i gospodarki przestrzennej Urzędu Miasta w Chorzowie. Do drugiego etapu zostaną zaproszone wybrane podmioty.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to trudny do zagospodarowania teren. O czym świadczą chociażby konsultacje, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku z mieszkańcami i liczne dyskusje na ten temat. Liczę jednak na kreatywność autorów. Rynek to najważniejsza w symbolice Chorzowa przestrzeń. Z pewnością oczekiwania mieszkańców, jak i moje, względem niej są wysokie. Myślę, że architektom uda się im sprostać – podkreśla Marcin Michalik.

Na zagospodarowanie Rynku zagwarantowano 7 mln zł. Koncepcje oceniać będą eksperci, m.in. prof. Zbigniew J. Kamiński z Politechniki Śląskiej i prof. Andrzej Grzybowski z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty w październiku.

Więcej na temat konkursu na stronie chorzow.eu.

wojz
środa, 02 lipca 2014, vlodo-bart

Polecane wpisy