Flag Counter
Chorzów wczoraj, dziś i jutro
Blog > Komentarze do wpisu

W Katowicach usunięto z Placu Wolności pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej

NaszeMiasto.pl

Z cokołu na placu Wolności w Katowicach zdjęto pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Wkrótce monument zostanie przeniesiony na miejscowy cmentarz żołnierzy sowieckich. Przeciwko obecności pomnika w centrum miasta od lat protestowali przedstawiciele opozycji z czasów PRL.

Piotr Pietrasz





Adam Slomka

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej usunięto z Placu Wolności w Katowicach

W środę rano, około godz.6:45 zdemontowano Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Katowicach.

Monument usunięto w deszczu i asyście tajniaków obstawiających Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej na katowickim Placu Wolności. O rozbiórce nie poinformowano wcześniej mediów.

Pomnik Armii Czerwonej z Placu Wolności został zdjęty z cokołu. Tam już nie wróci, zostanie przeniesiony na cmentarz żołnierzy sowieckich w Parku Kościuszki.

O demontażu pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii radzieckiej - bo tak brzmi pełna nazwa - mówiło się już od wielu lat. W czerwcu ubiegłego roku pieniądze na przeprowadzenie akcji przeznaczyła Rada Miasta. Zgodę na przeprowadzenie tej operacji udzielił wojewoda oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

21 grudnia 2000 r. Ambasada Federacji Rosji zaakceptowała plany demontażu pomnika.

Zgoda Rady Miasta w Katowicach na przeniesienie pomnika Armii Czerwonej była już kilka lat temu, ale po śmierci jej przewodniczącego, Andrzeja Przewoźnika, w katastrofie smoleńskiej, miasto wystąpiło o kolejną, a po niej ponownie o zgodę wojewody.

Rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek powiedział PAP, że pomnik zostanie przewieziony do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych, gdzie przez kilka miesięcy będzie poddawany renowacji. Później trafi na katowicki cmentarz.

„Dobrze, że to wreszcie się stało. To symbol okupacji, bez wartości artystycznej i nie powinien stać w centrum miasta. Dlatego składaliśmy interpelacje w sprawie jego przeniesienia” - powiedział PAP wiceprzewodniczący rady miasta i szef PiS w Katowicach Piotr Pietrasz.

Lokalne władze odpowiadały, że z uwagi na prowadzone prace przebudowy śródmieścia Katowic, w tym zmianę organizacji ruchu samochodowego i pieszego na placu Wolności, decyzja związana ze zmianą lokalizacji pomnika Armii Czerwonej zostanie podjęta w późniejszym terminie.

„Dzisiaj był właśnie ten najbardziej dogodny moment – zakończył się kolejny etap prac na placu Wolności, który wciąż jest wyłączony z ruchu samochodowego.


 Można to było zrobić bez komplikacji” - wskazał Jarząbek.

Koszt demontażu i remontu ważącego kilkanaście ton, odlanego w spiżu pomnika, oszacowano na niecałe 70 tys. zł. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztowało ustawienie w nowym miejscu, na nowym cokole. Nie wiadomo też, co znajdzie się na placu Wolności w miejscu, gdzie dotychczas stał pomnik czerwonoarmistów.

Koncepcja przeniesienia pomnika była w przeszłości konsultowana ze stroną rosyjską za pośrednictwem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Strona rosyjska wyraziła zgodę na przeniesienie pomnika na nowe miejsce zaproponowane przez władze miasta.

Katowicki pomnik czerwonoarmistów miał – razem postumentem – ok. 10 m wysokości. Przedstawia dwóch żołnierzy trzymających broń i sztandary. Odsłonięto go krótko po II wojnie światowej. Autorem rzeźby był Stanisław Marcinów. Pierwotnie na obelisku widniał napis „Armii Radzieckiej Wyzwolicielce”, który został usunięty w 1989 r.(PAP)  

środa, 14 maja 2014, vlodo-bart

Polecane wpisy